Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne losy synagogi i żydowskiego cmentarza

Łukasz Koleśnik
1904 rok. Podnoszenie gruntu obok krośnieńskiej synagogi
1904 rok. Podnoszenie gruntu obok krośnieńskiej synagogi Paweł Widczak/Crossen an der Oder
Kolejne elementy miasta, które zniknęły z powierzchni ziemi... Chodzi o synagogę i cmentarz. Opowieść o tym snuje historyk Paweł Widczak.

Dzięki Pawłowi Widczakowi, historykowi z Krosna Odrza¬ńskiego, poznajemy kolejne szczegóły, dotyczące przedwojennego i powojennego Krosna. Tym razem skupiamy się na synagodze w obecnej stolicy powiatu.
- Zdjęcie przedstawia podnoszenie gruntu obok krośnieńskiej synagogi w 1904 roku pomiędzy dzisiejszą ulicą Słoneczną a Murną (wcześniej 22 Lipca) - opowiada Widczak. - Prace ziemne spowodowane były budową nowego (tj. obecnego) mostu. Stary, drewniany połączony był komunikacyjnie z północnym odcinkiem ulicy Grobla. Po wybudowaniu nowego mostu przez firmę G. Beuchelta, to ulica Murna stała się trasą łączącą dolne miasto z nową przeprawą na Odrze. Dlatego też Murna przez pewien czas nazywała się Brücke Straße (ul. Mostowa), później przemianowana została na Hindenburg Straße.
Co zaś z krośnieńską synagogą? Została wybudowana w 1851 roku.
- W dużym uproszczeniu ujmując, stanęła ona na rogu ówczesnych ulic Sichdichfür. (ul. Słoneczna) i Hinter dem Rathaus (nieistniejąca) bezpośrednio przylegając do domu rymarza i tapicera pana Schulza - wyjaśnia Widczak.
To działania nazistów sprawiły, że synagoga przestała istnieć, ponieważ została ona spalona 10 listopada 1938 roku, czyli dzień po nocy kryształowej. Świątynia żydowska miała płonąć na oczach krośnian przy ich całkowicie biernej postawie. Obecnie na powierzchni nie zachowały się żadne ślady po budynku. - Dokumenty z 1858 i 1861 roku podają, że w mieście zamieszkiwało 133 Żydów. W roku 1890 było ich 148, a w 1939 roku zaledwie 21 - podaje historyk z Krosna Odrzańskiego.
Cmentarz żydowski mieścił się przy ulicy Kościuszki. Idąc ul. Kościuszki w kierunku Łochowic, znajdował się po prawej stronie. Przetrwał wojnę, ale później został zniszczony. Po cmentarzu nie pozostał żaden ślad. W miejscu kirkutu znajduje się obecnie blok mieszkalny.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto