Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgla brunatnego w Lubuskiem starczyłoby co najmniej na 50 lat?

Red.
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Czy mieszkańcom Lubuskiego, w którym kopalnia ma powstać na obszarze Natura 2000, będzie się taki krajobraz podobał?
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Czy mieszkańcom Lubuskiego, w którym kopalnia ma powstać na obszarze Natura 2000, będzie się taki krajobraz podobał? Janusz Nadolski
Jak twierdzi dziennik „Rzeczpospolita”, który powołuje się na raport Akademii Górniczo-Hutniczej, węgla brunatnego w Lubuskiem starczyłyby co najmniej na 50 lat. W województwie lubuskim mogłyby powstać elektrownie na węgiel brunatny o łącznej mocy około 7,7 tys. MW. Z opracowania wynika, że mamy złoża węgla brunatnego, których zasoby szacowane są na 2,5 mld ton.

Eksperci z AGH wyliczyli, że ze złoża Gubin można wydobywać rocznie około 26 mln ton węgla brunatnego, co pozwoli zaopatrywać w paliwo elektrownię o mocy 4,4 GW, a ze złoża Cybinka-Sądów około 19,5 mln dla elektrowni o mocy 3,3 GW. „Rzeczpospolita” wylicza, że koszt wybudowania kompleksu górniczo-energetycznego w Lubuskiem może sięgnąć nawet 75 mld zł. Właścicielem koncesji w okolicach Gubina - na co zwraca uwagę dziennik - jest PGE, ale w sprawie zagospodarowania tych złóż spółka na razie milczy. „Rzeczpospolita” wyliczyła, że budowa kopalni Gubin kosztowałaby ok. 8-10 mld zł, Cybinki 5-6 mld, podobnie w Legnicy.

Jak wyliczyli eksperci z AGH, w ciągu 30 lat z powodu wyczerpania złóż przestaną działać elektrownie Turów i zespół Pątnów – Adamów – Konin. Ale jak mówi gazecie prof. Zbigniew Kasztelewicz z AGH, w Lubuskiem mamy ok. 4 mld ton węgla, z czego ok. 2,5 mld ton nadaje się do wydobycia. – Po­win­ni­śmy pod­jąć wy­zwa­nie. Z obec­nych 35 tys. MW mo­cy w Pol­sce w cią­gu 20 lat trze­ba wy­łą­czyć prze­sta­rza­łe 15 tys. MW. Zo­sta­je 20 tys. MW, a za­po­trze­bo­wa­nie na ener­gię wy­ma­ga 45 tys. MW. Na­wet gdy za­go­spo­da­ru­je­my i oko­li­ce Gu­bi­na, i Le­gni­cy, co da w su­mie ok. 15 tys. MW, to i tak zo­sta­je miej­sce i na atom, i na od­na­wial­ne źró­dła ener­gii – przekonuje Kasztelewicz.

Źródło: Rzeczpospolita


Zapisz się do newslettera!
Dodaj też swój artykuł lub prześlij swoje zdjęcia!
Poinformuj nas o imprezie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto