Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 milionów na ratowanie Zamku Piastowskiego! Gmina Krosno Odrzańskie w końcu dostała dofinansowanie na wielki projekt

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Mury Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim wyglądają coraz gorzej. Zabytek się sypie, ale w końcu są pieniądze na jego remont.
Mury Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim wyglądają coraz gorzej. Zabytek się sypie, ale w końcu są pieniądze na jego remont. Łukasz Koleśnik/Mariusz Kapała
Musiały minąć prawie 4 lata, aby gmina Krosno Odrzańskie dostała pieniądze na uratowanie Zamku Piastowskiego. W końcu się udało. Zapadła decyzja o przyznaniu 15 milionów złotych na projekt „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”. Zakłada on remont i odbudowanie części Zamku Piastowskiego, ale nie tylko.

O Zamku Piastowskim pisaliśmy ostatnio coraz częściej. Nic dziwnego. Jeden z ostatnich obiektów historycznych z czasów Piastów jest w coraz gorszej kondycji. Mury się sypią, wyginają i wkrótce mogą runąć. Czas nie grał na korzyść gminy Krosno Odrzańskie, jeśli chodzi o jego ratowanie. Tym bardziej, że początkowo nie było żadnego wsparcia w walce o remont krośnieńskiego zamku.

Brak jednego punktu, walka w sądzie

„Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”. To nazwa potężnego projektu, który zakładał m.in. remont i częściową odbudowę Zamku Piastowskiego. Nazwa dobrze znana, ponieważ projekt przez kilka lat był oczkiem w głowie władz gminy Krosno Odrzańskie.
Walka o dofinansowanie była zacięta. W pewnym momencie przedstawiciele krośnieńskiego magistratu stanęli nawet w sądzie.

Blisko 4 lata temu gmina Krosno Odrzańskie walczyła o dofinansowanie na wspomniany projekt. Była mowa o 20 mln zł! Pracownicy urzędu byli przekonani, że wykonali solidny wniosek, który zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jednak zabrakło wtedy jednego punktu, a niektóre niezaliczone punkty budziły wiele kontrowersji. Najpierw gmina próbowała się odwoływać, później złożyła skargę do sądu. Krośnieńscy urzędnicy przygotowali wszystkie dokumenty (paczka ważyła 17 kg!) i wraz ze skargą na rozstrzygnięcie wysłali do sądu administracyjnego w Warszawie. Nic to jednak nie dało. Gmina przegrała, a zabytek wciąż dogorywał...

Przegrali długą walkę o dofinansowanie. Co dalej z wieżą kościoła i zamkiem w Krośnie Odrzańskim?

Później były podejmowane kolejne próby. Gmina szukała kolejnych źródeł dofinansowań (m.in. w funduszach norweskich, gdzie też zabrakło jednego punktu, aby uzyskać dotację), jednak odbijała się od przysłowiowych ścian, kiedy te prawdziwe, okalające dziedziniec coraz bardziej zapadały się. Czasu było coraz mniej i wydawało się, że nie ma już nadziei na uratowanie Zamku Piastowskiego. Miał skończyć jak pobliski zabytkowy spichlerz i mieliśmy oglądać go tylko na starych zdjęciach...

Udało się! Gmina pozyskała 15 milionów złotych!

W środę wieczorem, 14 kwietnia władze gminy Krosno Odrzańskie niespodziewanie poinformowały o pozyskaniu 15 milionów złotych, które zostaną przeznaczone m.in. na ratowanie Zamku Piastowskiego. Okazało się, że pracownicy urzędu nie złożyli broni i dalej szukli możliwości na otrzymanie dotacji. I udało się! Poinformował o tym burmistrz Marek Cebula na swoim profilu na Facebooku.

- Zapadła decyzja. Dofinansowanie jest już faktem - mówi zadowolony burmistrz Cebula. - Projekt „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej” znalazł się na liście rezerwowej do dofinansowania. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod koniec zeszłego roku zadało nam pytanie czy jesteśmy gotowi do realizacji tego projektu. Nasz wniosek został wysłany do ponownej oceny i mimo, że pierwotnie znów niuanse zdecydowały o jego odrzuceniu, ostatecznie, po naszym kolejnym proteście, który tym razem został uwzględniony nasz wniosek został rekomendowany do dofinansowania!

Z tej decyzji zadowolony jest również Tomasz Miechowicz, dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego "Zamek", którego siedziba mieści się właśnie w Zamku Piastowskim. Warto przypomnieć, że projekt nie tylko będzie dotyczył remontu, ale również instalacji przeróżnych multimediów w zamku (za 2,5 mln zł!), dzięki którym nauka oraz opowiadanie o historii dawnego Krosna Odrzańskiego będzie jeszcze atrakcyjniejsze. - Cieszę się niezwykle - przyznaje T. Miechowicz. - Zajęło to sporo czasu, ale byliśmy cierpliwi. Teraz przed nami jeszcze więcej pracy, aby wszystko zrealizować. Ale teraz mamy już szansę, by osiągnąć piękny efekt!

Niewiele czasu. Do 2023 roku trzeba wykorzystać dofinansowanie

Zadanie do zrealizowania jest potężne, a czasu nie jest tak dużo. - 13 kwietnia otrzymaliśmy decyzję. To był dla nas szczęśliwy dzień. Czasu na świętowanie jednak nie ma - przyznaje burmistrz Marek Cebula. - W piątek, 16 kwietnia spotykamy się z zespołem w celu zaplanowania dalszych działań.

- Potrzebne będzie zaangażowanie wielu instytucji oraz osób, aby w krótkim czasie, bo ok. dwóch lat (do końca 2023 roku), zrealizować tak ogromny projekt - podkreśla M. Cebula.

Czy tyle czasu wystarczy? - Wiemy jak trudno jest przeprowadzić taką inwestycję, zwłaszcza w przypadku zbytku - dodaje burmistrz. - Czasu nie mamy zbyt dużo, ale wierzę, że dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy oraz pomocy ze strony Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Wojewody Lubuskiego dotrzemy do celu. Dzięki dofinansowaniu w końcu mamy taką możliwość.

Krosno Odrzańskie. X Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. 07.09.2019:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto