Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Krośnie Odrzańskim. Czy kiedyś powróci?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Tak wyglądało przyznanie nagród z budżetu obywatelskiego w Krośnie Odrzańskim w poprzednich latach.
Tak wyglądało przyznanie nagród z budżetu obywatelskiego w Krośnie Odrzańskim w poprzednich latach. Archiwum "GL"
Budżet obywatelski w Krośnie Odrzańskim. Już od kilku lat nie był organizowany, choć cieszył się zainteresowaniem. Czy kiedyś powróci?

Budżet obywatelski w Krośnie Odrzańskim była inicjatywą bardzo popularną. Zorganizowano sześć edycji, w ostatnich do rozdania było 300 tys. zł. Wnioskowane inwestycje miały nie przekraczać wartości 60 tys. zł. Frekwencja mieszkańców gminy Krosno Odrzańskie w głosowaniu na inwestycje budżetu obywatelskiego była większa niż w jakichkolwiek wyborach i oscylowała w okolicach 50 procent.

Ostatnie ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego miało miejsce w 2020 roku. Później już w Krośnie Odrzańskim nie organizowano budżetu obywatelskiego. Z kilku powodów, m.in. finansowych oraz w związku ze zmianą przepisów, które dotyczą organizacji budżetu obywatelskiego.

Tak wyglądało przyznanie nagród z budżetu obywatelskiego w Krośnie Odrzańskim w poprzednich latach.

Budżet obywatelski w Krośnie Odrzańskim. Czy kiedyś powróci?

Przepisy związane z budżetem obywatelskim wciąż nie są najlepsze w przypadku małych miast i gmin

Zapytaliśmy burmistrza Krosna Odrzańskiego, Marka Cebulę, czy budżet obywatelski powróci do Krosna Odrzańskiego.

- Na razie nie jesteśmy w stanie wygospodarować środków na tę inicjatywę. Poza tym zgodnie z ustawą budżet obywatelski musiałby być zapisany w budżecie gminy na dany rok - wyjaśnia M. Cebula. - Prace nad przyszłorocznym budżetem gminy Krosno Odrzańskie rozpoczniemy po wakacjach i radni zdecydują czy miałby się tam znaleźć budżet obywatelski.

Burmistrz wciąż ma jednak wątpliwości, ponieważ przepisy dotyczące budżetu obywatelskiego nie uległy zmianie.

- Ujednolicenie zasad, dotyczących budżetu obywatelskiego nie było najlepszym pomysłem, ponieważ ta inicjatywa wygląda inaczej w dużych miastach, a inaczej w małych gminach - zauważa M. Cebula. - W naszym przypadku problemem jest zapis, dotyczący tego, że każdy mieszkaniec gminy może głosować, w teorii nawet dzieci, które jeszcze nie poszły do przedszkola. Oczywiście w ich przypadku dodatkowy głos może oddać rodzić. W dużych samorządach takie głosy mogą nie mieć dużego wpływu na głosowanie, dotyczącego inwestycji w budżecie obywatelskim. W przypadku rozstrzygnięć w gminie Krosno Odrzańskie liczy się każdy głos, a różnice nie są zbyt duże. Może się okazać, że jakaś inwestycja wygrała dwoma czy trzema głosami, bo ktoś zagłosował "za swoje dzieci". Pozostali uczestnicy mogą czuć się pokrzywdzeni.

Burmistrz wciąż uważa jednak, że budżet obywatelski to inicjatywa, która mocno angażuje mieszkańców. Czy wróci do Krosna Odrzańskiego? Przekonamy się podczas planowania budżetu gminy Krosno Odrzańskie na rok 2023.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto