Coraz mniej uczniów w szkole w Radnicy. W przyszłym roku może ich zostać 19! Temat zamknięcia placówki najpewniej powróci

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Temat zamknięcia szkoły w Radnicy najpewniej wkrótce powróci. Obecnie uczy się tam 32 uczniów, a w przyszłym roku może ich pozostać zaledwie 19!
Temat zamknięcia szkoły w Radnicy najpewniej wkrótce powróci. Obecnie uczy się tam 32 uczniów, a w przyszłym roku może ich pozostać zaledwie 19! Archiwum "GL"
Udostępnij:
Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli powtórkę z rozrywki. Niedługo gmina Krosno Odrzańskie po raz trzeci będzie próbować zamknąć szkołę podstawową w Radnicy. Do tamtejszej placówki uczęszcza coraz mniej uczniów. W przyszłym roku może ich zostać tylko 19!

Warto przypomnieć, że w ostatnich dwóch latach władze gminy Krosno Odrzańskie próbowały dwukrotnie zamykać szkołę podstawową w Radnicy. Przedstawiciele krośnieńskiego urzędu podawali wiele argumentów, a te najważniejsze to niewielka liczba uczniów, problemy z zabezpieczeniem etatów nauczycielskich czy powiększające się koszty utrzymania placówki.

Decyzja o zamknięciu szkoły nie podobała się niektórym rodzicom uczniów tej placówki oraz części mieszkańców Radnicy, którzy podkreślali, że nie należy w okresie pandemii podejmować takich drastycznych dla młodzieży decyzji. Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula spotkał się z mieszkańcami i próbował wytłumaczyć, że problemy dotyczące SP w Radnicy nie znikną i trzeba będzie do nich wracać w przyszłym roku. Proponowano przeniesienie uczniów do SP nr 3 w Krośnie Odrzańskim, gdzie uczniowie z Radnicy mieliby dobre warunki do nauki.

- Na razie nie widzę innych rozwiązań, jeśli chodzi o szkołę w Radnicy -mówił M. Cebula. - Wkrótce będziemy do tego zmuszeni. Dojdzie do tego, że albo nie będzie miał tutaj kto uczyć, albo nie będzie kogo uczyć, bo nie będzie dzieci...

W Radnicy mogła być szkoła specjalna

Na zamknięcie SP w Radnicy mieli nadzieję rodzice uczniów, uczęszczających do szkoły specjalnej w Krośnie Odrzańskim, mieszczącej się w budynku, który nie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością i warunki są tam zwyczajnie fatalne. Sam podjazd jest problematyczny, a dla rodziców z dziećmi, które poruszają się na wózkach - dotarcie do szkoły jest niemożliwe. Sam budynek nie jest przystosowany dla dzieci z niepełnosprawnością. I od tym problemem od wielu lat boryka się starostwo powiatowe, które zarządza placówką. Budynek w Radnicy mógł być rozwiązaniem.

Lubuski Kurator Oświaty nie wydał jednak zgody na zamknięcie szkoły podstawowej w Radnicy. Już po raz drugi. Zaraz po wydaniu decyzji przedstawiciele gminy Krosno Odrzańskie zapewniali, że na początku przyszłego roku działania zostaną powtórzone i SP Radnica znów będzie zagrożone likwidacją.

19 uczniów w Radnicy od przyszłego roku?

Nie da się ukryć, że sytuacja w SP Radnicy nie poprawia się, jeśli chodzi o liczebność uczniów. W poprzednim roku szkolnym do tej placówki uczęszczało 47 uczniów. Od września tego roku na zajęcia w Radnicy przychodzą już tylko 32 osoby. W aż czterech z ośmiu klas nie ma ani jednego dziecka!

Prognozy są jeszcze gorsze. Gmina Krosno Odrzańskie przez lata badała sytuację demograficzną i nic nie wskazywało, że liczba uczniów w Radnicy będzie mogła się powiększyć. Poza tym część rodziców zdecydowała się przenieść swoje pociechy do szkoły w Krośnie Odrzańskim.

We wrześniu 2021 roku w SP Radnica nie uruchomiono pierwszej klasy. Poza tym uczniów nie ma również w klasach trzeciej, piątej i szóstej. Jeśli w następnym roku szkolnym ponownie pierwsza klasa nie zostanie uruchomiona i odejdą absolwenci, to w SP Radnica zostanie zaledwie 19 uczniów! Można się więc spodziewać, że temat zamknięcia szkoły wkrótce powróci.

Temat zamknięcia szkoły w Radnicy najpewniej wkrótce powróci. Obecnie uczy się tam 32 uczniów, a w przyszłym roku może ich pozostać zaledwie 19!

Coraz mniej uczniów w szkole w Radnicy. W przyszłym roku moż...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie