Dentyści w Krośnie Odrzańskim. Jak pracują w czasie epidemii koronawirusa? Gabinety dentystyczne w Krośnie Odrzańskim - adresy, telefony

Redakcja
Jak wygląda praca w Kirilov Dental Clinic w Krośnie Odrzańskim w czasie epidemii koronawirusa? Gabinet dentystyczny został odpowiednio zabezpieczony.
Jak wygląda praca w Kirilov Dental Clinic w Krośnie Odrzańskim w czasie epidemii koronawirusa? Gabinet dentystyczny został odpowiednio zabezpieczony. Łukasz Koleśnik
Przez wiele dni gabinety dentystyczne były zamknięte przez epidemię koronawirusa. Teraz jednak można się umówić na wizytę. Sporo się jednak zmieniło. Jak wygląda obecnie wizyta u stomatologa w Krośnie Odrzańskim? W jaki sposób zabezpieczyły się gabinety dentystyczne, aby chronić siebie oraz pacjentów przed koronawirusem? Sprawdźcie!

Kirilov Dental Clinic działa "normalnie" od dwóch tygodni. Rozmawiamy z współwłaścicielką gabinetu (prowadzi go wraz z mężem) oraz stomatolog, Małgorzatą Stępniak-Kirilov. - Mogliśmy w ogóle się nie zamykać - mówi M. Stępniak-Kirilov. - Po pierwsze, u nas nie ma takiego zagrożenia. Zakażonych w naszym regionie jest bardzo mało. Nie zdarzyło się w naszej praktyce, żeby ktoś był chory na koronawirusa.

Uruchomienie gabinetu dentystycznego podczas pandemii koronawirusa wiąże się z odpowiednimi zabezpieczaniami. - Problem w tym, że odgórne zalecenia mają się nijak do rzeczywistości - podkreśla M. Stępniak-Kirilov. - Nie ma możliwości, żeby normalnie pracować w "pełnym rynsztunku", w kombinezonach z kapturami, specjalnymi respiratorami. W takim trybie nie bylibyśmy w stanie przyjmować tych pacjentów.

Urządzenia jak ze statku kosmicznego

Co się zmieniło w gabinetach dentystycznych Kirilov? Nad fotelem zabiegowym znajduje się wielkie urządzenie, zawieszone na suficie.

- Koronawirus uświadomił nam, że wokół nas unosi się mnóstwo bakterii i wirusów. Były one przed COViD 19 i będą po - mówi M. Stępniak-Kirilov.

I tu wracamy do wspomnianego urządzenia, czyli dekontaminatorów. - Przez ten sprzęt przepływa powietrze, które jest dezynfekowane w 99,9 procenta - wyjaśnia pani Małgorzata. - Wszystko przechodzi przez specjalną płytkę elektryczną, gdzie następują mikrowyładowania. Najważniejsze jest, że cały proces następuje bardzo szybko.

M. Stępniak-Kirilov podkreśla, że na rynku jest wiele różnych oczyszczaczy powietrza, ozonatorów, jonizatorów, filtrów. - Istotne było to, żeby proces oczyszczania był na tyle szybki, aby po wyjściu jednego pacjenta, drugi wchodzący po nim mógł oddychać "innym" powietrzem - tłumaczy stomatolog. - Trafiłam na firmę z Zielonej Góry, która sprzedaje dekontaminatory produkcji francuskiej, które były też używane m.in. w Wuhan, gdzie pierwszy raz usłyszeliśmy o koronawirusie.

Takie urządzenia zwykle znajdują się w szpitalach, np. w salach chirurgicznych. - To świetne urządzenia, ale są bardzo drogie. Wiele szpitali nie decyduje się na ich zakup ze względu na cenę. Mówimy o koszcie rzędu 70-80 tys. zł za jeden dekontaminator - informuje pani Małgorzata. - Postanowiliśmy jednak w nie zainwestować, aby nie tylko nie obawiać się koronawirusa, ale też innych wirusów czy bakterii.

Nowy sprzęt w gabinetach dentystycznych w Krośnie Odrzańskim i Zielonej Górze działa bez przerwy. Oczyszcza 1000 metrów sześciennych na godzinę. - Nasz gabinet ma ok. 50 metrów sześciennych. To oznacza, że powietrze filtrowane jest w trzy minuty - wyjaśnia M. Stępniak-Kirilov.

Jak inni dentyści chronią się przed koronawirusem?

Nie wszystkich stać na tak drogie urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że zabezpieczenie jest potrzebne, a odpowiednia dezynfekcja i m.in. oczyszczanie powietrza znajdują się w zaleceniach ministerstwa zdrowia. Jak więc wygląda ochrona przed koronawirusem w innych gabinetach stomatologicznych w Krośnie Odrzańskim?

Zapytaliśmy m.in. w gabinetach stomatologicznych Ledent w Krośnie Odrzańskim jak wygląda praca stomatologów w czasie koronawirusa. Wygląda na to, że sporo się zmieniło.

- Pacjenci są u nas umawiani w odstępach godzinnych. Każdy jest wyposażany w jednorazową odzież ochronną, czyli ochraniacze na buty, fartuch jednorazowy i czepek. Przy wejściu mierzona jest temperatura, każdy pacjent wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia - mówi lekarz stomatolog krośnieńskiego oddziału Ledent, Lech Przybylski. - Lekarz również jest dodatkowo zabezpieczony. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu, doposażyliśmy naszą placówkę w specjalistyczny sprzęt do skutecznego oczyszczania i dekontaminacji powietrza.

Jak dodaje, po każdym pacjencie jest przeprowadzana bardzo staranna i poszerzona dezynfekcja pomieszczenia oraz powietrza. Cała procedura trwa ok. 40 minut, stąd te odstępy pomiędzy wizytami.

Dentyści w okresie epidemii koronawirusa nie mają łatwego życia. - Każdy lekarz jest ubrany w kombinezon, fartuch jednorazowy, czepek, przyłbicę oraz okulary ochronne, specjalną maskę FFP3 oraz maseczkę chirurgiczną - wymienia L.Przybylski. - W związku z ogłoszeniem stanu epidemii, jesteśmy zmuszeni podporządkować się nowym procedurom oraz wytycznym Ministerstwa Zdrowia.

Podobnie wypowiadają się też inni dentyści z Krosna Odrzańskiego.

- Przez pół marca i cały kwiecień nie pracowałam - opowiada stomatolog Agnieszka Opielewicz. - Po majówce wróciłam. Na początku były duże trudności z otrzymaniem środków jednorazowej ochrony. W tej chwili już ich nie ma. Póki co, według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, żadnych planowych przyjęć nie ma, więc leczymy wyłącznie pacjentów z bólem.

Pani Agnieszka dodaje, że stosuje wszystkie środki ochrony, aby zachować bezpieczeństwo. - Nie jest to wygodne. Dodatkowa warstwa ubrania czy maska przeszkadzają w pracy, ale takie są wymogi i trzeba się dostosować - podkreśla A. Opielewicz.

Po każdym pacjencie dezynfekujemy wszystko, łącznie ze szklankami

Henryk i Grażyna Dzieciuchowicz prowadzą Protezownię Dentystyczną w Krośnie Odrzańskim. - Podobnie jak pozostali dentyści oraz służba zdrowia ogólnie, byliśmy na dwumiesięcznej kwarantannie i nie przyjmowaliśmy pacjentów - opowiada pan Henryk. - Kiedy Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ta epidemia powoli mija, zwłaszcza w naszym województwie, gdzie nie było przypadku śmiertelnego spowodowanego koronawirusem, to wróciliśmy do pracy.

Jak wygląda teraz praca w protezowni? - Z zachowaniem szczególnej ostrożności i higieny przyjmujemy pacjentów - zapewnia H. Dzieciuchowicz. - Po wyjściu każdego pacjenta dezynfekujemy pomieszczenie, łącznie ze szklankami oraz fotelem. Pracujemy w maseczkach, po każdym pacjencie myjemy ręce płynem bakteriobójczym. W rękawiczkach i maseczkach pracowaliśmy zawsze, teraz po prostu dodatkowo się zabezpieczamy. Np. wszystkie protezy trzymamy przez pół godziny w specjalnych płynach bakteriobójczych.

H. Dzieciuchowicz przyznaje jednak, że nie ubiera się w pełny rynsztunek.

- To nie jest oddział zakaźny czy ogólnie szpital, gdzie leżą chorzy ludzie - podkreśla. - Tam jest zupełnie inna sytuacja niż w gabinetach stomatologicznych.

- Przyjmujemy, że pacjenci są zdrowi i żeby zabezpieczyć ich oraz siebie, mamy bardzo rygorystyczne zasady higieniczne, których przestrzegamy. Chodzi przecież o zdrowie pacjentów oraz nasze.

Gdzie umówić się na wizytę do dentysty w Krośnie Odrzańskim?

Na terenie Krosna Odrzańskiego działa kilku stomatologów:

Kirilov Dental Clinic Krosno Odrzańskie:
ul. Szkolna 1
tel. 602 279 679

Godziny przyjęć:* poniedziałek: 12.00-20.00

 • wtorek 8.30-16.30
 • środa/czwartek 11.00-20.00
 • piątek 8.30-19.00

Ledent Krosno Odrzańskie:
ul. Szkolna 1a
tel. 68 383 62 60, 516 133 166

Godziny przyjęć:* poniedziałek: 9.00 – 19.00

 • wtorek: 9.00 – 19.00
 • środa: 9.00 – 19.00
 • czwartek: 9.00 – 19.00
 • piątek: 9.00 – 19.00

Gabinet dentystyczny Agnieszka Opalewicz:
ul. Matejki 3b
tel. 603 058 456 lub 517 533 920

Godziny przyjęć:
Na czas epidemii godziny przyjęć są zmienne w zależności od potrzeb leczniczych pacjentów. Prosimy o kontakt telefoniczny lub sms w sprawie umówienia niezbędnej wizyty.

Protezownia Dentystyczna Frezodent Dzieciuchowicz G.H.:
ul. Poznańska 9
tel. 790 535 744, 792 311 187
[lista]
Godziny przyjęć:* poniedziałek/piątek: 9.00 – 17.00

 • sobota: 10.00 – 13.00
  [/lista]

Artoral Gabinet Stomatologiczny Marzena Jermak-Lisowska:
ul. Winnica 2b
tel. 605 271 479
[lista]
Godziny przyjęć:* wtorek-czwartek: 8.00 – 14.00

 • piątek: 14.00 – 19.00
  [/lista]

Gabinet Stomatologiczny Edyta Orłowska:
ul. Matejki 3
tel. 605 633 353
[lista]
Godziny przyjęć:* poniedziałek: 8.00 – 15.00

 • wtorek: 14.00 - 20.00
 • środa: 8.00 - 15.00
 • czwartek: 14.00 - 20.00
 • piątek: 08.00 – 15.00
  [/lista]

Kasper Elżbieta, lek. stomatolog. Prywatna praktyka stomatologiczna:
ul. Głogowskiego 8
tel. 68 383 67 25

Krosno Odrzańskie. Zielona Góra. Koronowirus w Lubuskiem. Kirilov Dental Clinic w Krośnie Odrzańskim i Zielonej Górze chronią się przed koronawirusem i nie tylko. 18.05.2020:

VIDEO //get.x-link.pl/2a5ddebc-a0c2-486b-8247-fbc3a812c71f,c040a6cc-716f-9d24-effc-5b7a89967b57,embed.html

Zobacz też:

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[19450267,14977509,20125804,20113518,20067168,20052449]},"component":"selected"}

COMPONENT {"params":{"title":"Polub nas na fb","is_photo":"1","ids":[1371]},"component":"promoted"}

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie