Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny grały w piłkę ręczną na plaży w Zielonej Górze. To było piękne [ZDJĘCIA]

Cezary Konarski
Cezary Konarski
W Zielonej Górze Ochli odbył się turniej plażowej piłki ręcznej
W Zielonej Górze Ochli odbył się turniej plażowej piłki ręcznej Jacek Katos
Takiej imprezy sportowej w Zielonej Górze jeszcze nie było. Po raz pierwszy rozegrano tu ogólnopolski turniej piłki ręcznej plażowej kobiet. Wygrały gospodynie z UKS-u Szczypiorniak.

Plażowe boisko do piłki ręcznej przygotowano przy kąpielisku Ochla. Oprócz zielonogórzanek, w rywalizacji udział wzięły jeszcze trzy drużyny: Sparta Gubin, APR Poznań i UKS Handball 28 Wrocław.

- W Zielonej Górze po raz pierwszy zorganizowany został taki turniej – powiedziała Anna Gaweł, międzynarodowy sędzia plażowej piłki ręcznej. - Plażowa piłka ręczna to młodsza siostra tej halowej. Podstawowa różnica polega na ilości grających zawodników i czasu gry. Mecze podzielone są na dwa sety, żeby wygrać całe spotkanie trzeba zwyciężyć w dwóch z nich. Jeśli każda z drużyn wygra po jednym, wtedy o zwycięstwie decydują rzuty dodatkowe, tzw. shoot-outy.

W plażową piłkę ręczną zaczęto grać na początku lat 90. XX w. we Włoszech. - W Polsce też się prężnie rozwija od wielu lat – mówiła Anna Gaweł. – W okolicach listopada dowiemy się, czy plażowa piłka ręczna będzie dyscypliną olimpijską na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

Jak doszło do tego, że zorganizowano turniej w Zielonej Górze? - UKS Szczypiorniak stworzył drużynę kobiet, która bierze udział w rozgrywkach Superligi piłki ręcznej plażowej. W związku z tym, że nasza drużyna wyjeżdża na szereg turniejów, pomyśleliśmy, że również w Zielonej Górze możemy zorganizować podobną imprezę i pokazać tę dyscyplinę sportu naszym mieszkańcom – powiedział Marek Książkiewicz z, prezes UKS Szczypiorniak. - Zaprosiliśmy kilka zespołów, wszystko poszło po naszej myśli, ale byliśmy mało gościnni i wygraliśmy turniej. Atmosfera była „przepyszna”, fajnie się wszyscy bawili. Plażowa piłka ręczna, to taka dyscyplina sportu, gdzie jest dużo zabawy, choćby dlatego, że można zdobywać bramki za dwa punkty, ale muszą to być tzw. widowiskowe bramki. W związku z tym widowiskowość jest wysoka.
Drugie miejsce zajęły wrocławianki, trzecie ekipa z Poznania, a czwarte Sparta Gubin.

W meczu piłki ręcznej plażowej mogą wziąć udział zespoły złożone z trzech zawodników i bramkarza. Boisko do gry ma wymiary 27x12 m, a jego nawierzchnię stanowi piasek. Każdy set (połowa meczu) trwa dziesięć minut, w każdym z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których „zwykła bramka" to 1 punkt, a „spektakularna bramka" (widowiskowa) to 2 punkty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto