Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika prawie się nie psuje? 94 proc. użytkowników nie miało awarii przez pierwszy rok

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Panele słoneczne dobrej jakości rzadko ulegają awariom. Niestety, przy wyborze fotowoltaiki kierujemy się zwykle jak najniższą ceną.
Panele słoneczne dobrej jakości rzadko ulegają awariom. Niestety, przy wyborze fotowoltaiki kierujemy się zwykle jak najniższą ceną. pxfuel.com
Jak wynika z badania Oferteo.pl, fotowoltaika rzadko ulega awariom, a jeśli już ulegnie, usterkę udaje się szybko usunąć. Do absolutnej rzadkości należą pożary.

Fotowoltaika jest niemal bezawaryjna, przynajmniej w krótkim terminie – wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl. Spośród osób, które zamontowały panele słoneczne w zeszłym roku, 94 proc. nie doświadczyło żadnych problemów, a 96 proc. jest zadowolonych z zakupu. Okazało się też, że większość Polaków przy zakupie paneli kieruje się głównie ceną – najpopularniejsze są tanie marki azjatyckie.

Fotowoltaika niemal bez awarii. Najrzadsze są pożary instalacji

Badanie Oferteo.pl przeprowadzono na grupie 696 osób, które zainstalowały fotowoltaikę w 2019 r. Przy tak krótkim okresie działania nie powinna dziwić bezawaryjność paneli – 94 proc. ankietowanych nie doświadczyło żadnych problemów. W przypadku osób, które napotkały usterkę, w 64 proc. przypadków jej usunięcie trwało poniżej tygodnia, a w 24 proc. przypadków – od 2 do 3 tygodni.

Jak wygląda kwestia awaryjności fotowoltaiki w dłuższym okresie? Nie dysponujemy danymi dla Polski, jednak nieco światła na sytuację mogą rzucić dane zza oceanu. Według raportu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych między 2005 a 2015 rokiem tylko ok. 5 na 10 000 paneli słonecznych rocznie wymagało w USA wymiany z powodu awarii. Oznacza to awaryjność na poziomie 0,05 proc.

Zagraniczne dane pokazują też, że bardzo rzadkie są zwłaszcza pożary instalacji fotowoltaicznej. Jak podał serwis pv-magazine-usa.com, wśród zaledwie 127 przypadków problemów z panelami odnotowanych w Japonii w latach 2007–2017 było tylko 13 pożarów. Dodajmy, że w 2018 r. w Japonii było ok. 2,4 mln budynków z fotowoltaiką. Z kolei dane z Niemiec pokazują, że w latach 1999–2019 zapaliło się jedynie ok. 350 spośród ponad 1,4 miliona instalacji fotowoltaicznych w tym kraju.

Gwarancja na fotowoltaikę najczęściej od firmy montującej

fotowoltaika
Gwarancje udzielane polskim użytkownikom paneli słonecznych zainstalowanych w 2019 r. Oferteo.pl

Większość (53 proc.) użytkowników fotowoltaiki badanych przez Oferteo.pl otrzymało na nią gwarancję od firmy zajmującej się montażem. Z kolei 44 proc. otrzymało gwarancję od producenta paneli. Zaledwie 1 proc. badanych wybrał wykupienie na panele osobnego ubezpieczenia w firmie ubezpieczeniowej. Najczęściej, bo w trzech czwartych przypadków, można było liczyć na gwarancję 10-letnią.

Wybierając fotowoltaikę, warto pamiętać, by upewnić się, co dokładnie obejmuje oferowana nam gwarancja. W przypadku paneli może to być bowiem m.in. gwarancja na produkt (10–25 lat w zależności od producenta), gwarancja wykonania (2–10 lat) czy gwarancja wydajności (zwykle 25 lat).

Polacy kupują fotowoltaikę głównie z Azji. Decyduje cena

Najpopularniejsi producenci fotowoltaiki instalowanej w 2019 r. w Polsce.
Najpopularniejsi producenci fotowoltaiki instalowanej w 2019 r. w Polsce. Oferteo.pl

Badanie Oferteo.pl pokazało, że przy wyborze fotowoltaiki Polacy preferują produkty z Azji. 26 proc. osób kupujących panele w zeszłym roku wybrało koreańsko-niemiecką firmę Qcells, 20 proc. – chińską firmę Ja Solar, zaś 16 proc. – koreańską firmę LG Solar. Warto jednak pamiętać o ograniczonym zakresie badania – przepytano tylko 696 osób.

56 proc. badanych przyznało, że nie ma dla nich znaczenia, czy ich panele są polskiej produkcji. Krajowego producenta szukało za to 41 proc. ankietowanych. Większość uczestników badania stwierdziła, że przy wyborze najważniejsza była dla nich cena. Choć jest to oczywiście zrozumiałe, warto pamiętać, że w przypadku paneli słonecznych istotna jest ich jakość – żeby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna, powinna służyć użytkownikowi przez wiele lat.

[QUIZ] Te przysłowia o domu powinien znać każdy. Dasz radę zdobyć komplet punktów?

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika prawie się nie psuje? 94 proc. użytkowników nie miało awarii przez pierwszy rok - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto