Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gubin. Wiąz Wiedźmin w Komorowie będzie żył kolejne dziesiątki lat? Eksperci twierdzą, że jest na to szansa

Redakcja
Wiąz Wiedźmin przeżyje? Jest na to szansa
Wiąz Wiedźmin przeżyje? Jest na to szansa Ogród Botaniczny UZ
Wszystko wskazuje na to, że wiąz szypułkowy Wiedźmin, najstarsze oraz najgrubsze tego typu drzewo w Polsce, będzie żył. Wiąz znajdujący się w Komorowie został zniszczony przez ostatnią gwałtowną burzę. Ale nie na tyle, aby przestać istnieć...

Nazwa zobowiązuje. Wiedźmin to prawdziwy twardziel. Dwukrotnie oparł się już gwałtownym burzom, które nawiedziły okolice gminy Gubin, a dokładniej Komorowa, gdzie znajduje się wyjątkowe drzewo. Za każdym razem wychodził "poobijany". W 2004 podczas wichury roku odłamała się część wiązu. Choć Wiedźmin ucierpiał (przedtem sięgał na wysokość 32 metrów!), to przeżył. Tak samo będzie tym razem?

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego skontrolował wiąz

Wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski poinformował, że specjaliści z Uniwersytetu Zielonogórskiego zrobili przegląd wiązu szypułkowego w Komorowie.

- Doradzili, aby resztki wiązu pozostały na miejscu, zostały odpowiednio zabezpieczone, aby nie przeszkadzały m.in. mieszkańcom - mówi Z. Barski. - Powiedzieli również, że jest szansa na to, że nieuszkodzona część wiązu najprawdopodobniej przeżyje i ma szansę znów rosnąć.

Wydział Nauk Biologicznych UZ wysłał również pismo, dotyczące oględzin Wiedźmina.

Zostawić do naturalnego rozkładu

- Powalony pień stanowi pamiątkę, niesie ze sobą wartości przyrodnicze, edukacyjne i historyczne - czytamy w piśmie podpisanym przez kierownika Ogrodu Botanicznego UZ, Radosława Skrobanię. - Szkoda, że w sąsiedztwie pomnika przyrody nie ma poprzednich pni, odłamanych lata wcześniej. Sugerujemy usunąć jedynie drobne gałęzie. Fragmenty grubych gałęzi mogą pozostać na miejscu do naturalnego rozkładu lub zostać podarowane w formie symbolicznej pamiątki placówkom oświatowym, ośrodkom edukacyjno-przyrodniczym czy naukowo-przyrodniczym. Stanowczo sugerujemy nie traktować ich jako odpadów.

Wiedźminowi być może trzeba będzie pomóc, bo może się on zmagać z problemami, o czym mówią specjaliści. - Wiekowe wiązy podobnie jak liczne inne gatunki (np. lipa drobnolistna, dąb szypułkowy) posiadają pusty pień - mówi R. Skrobania. - Wbrew powszechnej opinii nie stanowi to zagrożenia samego w sobie, dopóki ciągłość żywego pierścienia na przekroju pnia nie jest przerwana. Dużym problemem jednak jest to, że w pniu gromadzi się woda i materia organiczna, głównie liście, które w wyniku rozkładu wspomagają proces murszenia pnia.

Wiedźmin będzie żył, ale trzeba go chronić za wszelką cenę

- Po stanie drzewa i znanych nauce możliwościach wiązów, można przypuszczać, że "Wiedźmin" będzie jeszcze lata wydawał liście (chociaż jest to zawsze niepewność związana z nieobliczalnością przyrody) - zauważa R. Skrobania. - Ponieważ jest to jeden z najokazalszych okazów gatunku w Polsce i Europie, ”Wiedźmin" stanowi nie tylko dziedzictwo przyrodnicze, ale i kulturowo-historyczne Polski i regionu lubuskiego. Stąd też należy podjąć wszelkie kroki, bez względu na koszty, celem jego ochrony. Lubuskie utraciło już dwóch krajowych rekordzistów, mianowicie dęby szypułkowe "Napoleon" i "Chrobry“ (najgrubszy i najstarszy). Te akurat w wyniku wandalizmu, niemniej należy mieć na uwadze, że nadal lubuskie ma wielki zaszczyt posiadać “Wiedźmina" i dwie najgrubsze sosny pospolite w Polsce ("Rzepicha" i "Waligóra").

- Liczę na to, że ten wyjątkowy wiąz się jeszcze raz odbije, ale może potrzebować wsparcia - dodaje R. Skrobania. - Gmina Gubin ma ograniczone możliwości finansowe, więc zwróciliśmy się z prośbą do pani marszałek, aby zajęła w tej sprawie stanowisko i wsparła gminę jeśli zajdzie taka potrzeba. Czekamy na odpowiedź.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto