Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gubin. Gubińskie Łużyczanki na 25. urodziny chcą wydać kolejną książkę. O czym ona będzie?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Gubińskie Łużyczanki śpiewają dla nas już od 25 lat
Gubińskie Łużyczanki śpiewają dla nas już od 25 lat Archiwum Gubińskie Łużyczanki i Archiwum GL
Z okazji zbliżającego się jubileuszu 25-lecia Gubińskich Łużyczanek planowane jest wydanie książki z biografiami 39. Łużyczanek, fotografiami. Publikacja ma dokumentować ponad dwudziestoletnią działalność artystyczną zespołu.

Książka będzie stanowiła dokument potwierdzający, że niematerialne dziedzictwo kulturowe także na Ziemi Lubuskiej ewoluuje. Jeśli nie jest chronione - istnieje ryzyko jego utraty na zawsze. Zespół Gubińskie Łużyczanki jest reprezentantem społeczności lokalnej naszego regionu. Jego wieloletnia działalność artystyczna przyczynia się bezpośrednio do przekazywania tradycji i utrwalania dziedzictwa.

Gubińskie Łużyczanki - bogactwo kulturowe

- Chodzi nam o przedstawienie członkiń zespołu Gubińskie Łużyczanki, ich rodowodów – podkreśla Danuta Kaczmarek, założycielka, kierowniczka zespołu i autorka książki. – Panie wraz z rodzinami na Ziemi Gubińskiej wrosły w jej pejzaż, przekazując najważniejsze wartości, w tym bogactwo kulturowe kolejnym pokoleniom. Książka to także promocja regionalnego zespołu,
Dodajmy, że Danuta Kaczmarek jest również autorką książek: „Tylko tu – Gubińskie Łużyczanki w 10-lecie działalności artystycznej” (2010), „Zielony Gubin –Śpiewnik lubuski” (2016) oraz autorką wydanego albumu dwupłytowego CD pn. „Lubuskie śpiewa”(2018) - z jej muzyką, aranżacjami oraz m.in. piętnastoma tekstami piosenek..

Gubińskie Łużyczanki śpiewają dla nas już od 25 lat
Gubińskie Łużyczanki śpiewają dla nas już od 25 lat Archiwum Gubińskie Łużyczanki i Archiwum GL

Portrety Gubińskich Łużyczanek

Gubińskie Łużyczanki występują nie tylko w regionie, ale i po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, biorą udział z sukcesami w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach, festiwalach i przeglądach. Przekazują tradycje, rozwijają w Lubuszanach artystyczne pasje, promują swoją małą ojczyznę.
- Jest to między innymi zasługą ludzi (ich rodziców), którzy w powojennej Polsce zdecydowali się przyjechać na Ziemie Zachodnie z różnych zakątków kraju, z Kresów i innych stron – podkreśla Danuta Kaczmarek. - Przywieźli ze sobą rodzimą kulturę i tradycje. Wychowali dzieci, wnuki, prawnuki, przekazując najważniejsze wartości kolejnym pokoleniom. Są wzorem do naśladowania. I choć niektórych z Łużyczanek nie ma już wśród nas, w książce Portrety Gubińskich Łużyczanek pozostaną na zawsze w pamięci jako matki, żony, realizujące się zawodowo, a w zespole jako aktywne kobiety osiągające sukcesy artystyczne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto