Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gubin na Niebiesko dla Autyzmu. Nie mogli się spotkać, więc zebrali się w internecie. Ubrali się na niebiesko i wysyłali swoje zdjęcia

Redakcja
Mnóstwo zdjęć, głównie dzieci, wszyscy ubrani na niebiesko. Pomimo koronawirusa akcja Gubin na Niebiesko dla Autyzmu odbyła się, choć inna niż wcześniej zakładano. Wszystko po to, aby świętować Światowy Dzień Autyzmu.
Mnóstwo zdjęć, głównie dzieci, wszyscy ubrani na niebiesko. Pomimo koronawirusa akcja Gubin na Niebiesko dla Autyzmu odbyła się, choć inna niż wcześniej zakładano. Wszystko po to, aby świętować Światowy Dzień Autyzmu. Archiwum prywatne
1 kwietnia, podczas Światowego Dnia Autyzmu w mieście przygranicznym co roku organizowana była akcja Gubin na Niebiesko dla Autyzmu. W tym roku plany pokrzyżował koronawirus. Mimo tej przeszkody Gubin ponownie stał się niebieski, za pośrednictwem internetu i Facebooka.

W Polsce kwiecień uznany jest jako czas przeznaczony na edukację, promocję wiedzy o autyzmie i oswojenie ludzi z tym zaburzeniem. W Gubinie każdego roku organizują specjalną akcję, aby zwiększać świadomość o autyzmie. W tym roku nie mogli tego zrobić tradycyjnie, ze względu na epidemię koronawirusa.

Chcieli pobić rekord, musieli poprzestać na zdjęciach w ubraniach na niebiesko

- Plany na ten rok były bardzo ambitne - przyznaje Elżbieta Konopacka ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”, która co roku organizuje Gubin na Niebiesko dla Autyzmu. - Chcieliśmy pobić rekord. Jak najwięcej ludzi ubranych na niebiesko miało zebrać się w jednym miejscu. Zamierzaliśmy wcisnąć wszystkich w taki narysowany pianką na trawie element puzzli, który miał symbolizować brakującą część dla ludzi z autyzmem. Każdy dostałby balon, również uczestnicy rajdu rowerowego dla autyzmu, który też był zaplanowany. Za pomocą drona zrobilibyśmy zdjęcie i policzyli ile osób wzięło udział w akcji. W zeszłym roku wszyscy śpiewaliśmy piosenkę. W sumie mówimy o ponad 2 tys. osób.

Tak wyglądały poprzednie edycje akcji Gubin na Niebiesko dla Autyzmu:

Koronawirus pokrzyżował plany.

- Chcieliśmy zrobić taki niebieski punkt na mapie Gubina. Musieliśmy jednak z tego zrezygnować, ale wciąż chcieliśmy, aby akcja Gubin na Niebiesko dla Autyzmu się odbyła - podkreśla E. Konopacka.

Nie udało się zrobić niebieskiego punktu na mapie Gubina, więc niebieskim kolorem chcieli opanować internet, a przede wszystkim Facebooka. - Zdalnie jesteśmy zdolni. Takie hasło wymyślone w ostatniej chwili przyświecało nam w tym roku. I zdalnie braliśmy udział w akcji Gubin na Niebiesko - przyznaje Konopacka. - Wszyscy rano ubrali się na niebiesko, dzieci przygotowały przeróżne rysunki lub projekty. Wiele z nich zawierało gubińską Basztę Ostrowską owiniętą niebieską wstęgą. Tak właśnie zaczynaliśmy poprzednie edycje Gubin na Niebiesko. Zaangażowało się mnóstwo osób, w większości przedszkolaków. Nie zrezygnowaliśmy i pokazaliśmy ile dla nas znaczy ta akcja oraz osoby, które zostały dotknięte autyzmem.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Zielona Góra. Kiermasz książek w siedzibie Dalej Razem. Każda sprzedana powieść to cegiełka do budowy hostelu dla osób z autyzmem:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto