Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia przepięknej willi na niewielkim wzgórzu

Łukasz Koleśnik
Zdjęcie jednej z krośnieńskich willi, wykonane około 1930 roku
Zdjęcie jednej z krośnieńskich willi, wykonane około 1930 roku Paweł Widczak/Crossen an der Oder
Kolejna perełka historyka Pawła Widczaka. Stare zdjęcie wzgórza oraz dwóch budynków, które zresztą istnieją do dziś. To piękne Krosno

Piękna willa usytuowana na skarpie w sąsiedztwie ulicy Jaskółczej i Świerczewskiego oraz budynek u jej podnóża. Była to Villa Ogilvi, miejsce zamieszkania Friedricha Johane¬ssa Leutweina - kapitana wojskowego (1879-1914) oraz Doroty Leutwein (1881-1957). Oboje byli rodzicami Friedricha Leutweina, który mieszkał w willi od 1912 roku. Rodzice nadali mu imię po jego ojcu, ponieważ wierzyli, że w ten sposób zachowają ciągłość rodzinnej tradycji wojskowej. Liczyli na to, że ich syn również zostanie żołnierzem. Friedrich (junior) urodził się 9 sierpnia 1911 roku w Berlinie, był wnukiem wojskowego od strony ojca - Theodora Leutweina, a jego dziadek ze strony matki - Eduard Sachau, był szanowanym orientalistą. Ojciec Friedricha był kapitanem wojskowym, stacjonował w belgijskim Mecheln podczas I wojny światowej, gdzie zginął. Friedrich junior w 1929 roku zdał maturę w Krośnie, następnie studiował chemię, fizykę, mineralogię i geologię na uniwersytetach we Freiburgu i w Gießen. W 1936 roku otrzymał tytuł doktora. W roku 1939 wyjechał do Freibergu, gdzie pracował jako asystent w urzędzie górniczym. W 1947 roku był profesorem mineralogii, petrologii i geochemii we Freibergu. Od 1949 do 1953 był rektorem akademii górniczej. W 1958 roku przebywał na służbie w Hamburgu. W 1959 roku został honorowym profesorem na Uniwersytecie w Hamburgu, a rok później został mianowany profesorem w Centre National de la Recherche Scientifique w Nancy. Jego praca i działalność w zakresie mineralogii przyczyniła się do rozwinięcia tej gałęzi naukowej. Friedrich Leutwein zmarł 28 grudnia 1974 roku w Bischwiller w północno-wschodniej Francji. Został pochowany w Nancy.
- Fotografia domu Friedricha z czasów jego dzieciństwa została wykonana około 1930 roku z budynku przy ulicy Świerczewskiego 29. Na pierwszym planie domek u podnóża skarpy - Świerczewskiego 30, oraz piękna willa rodziców Friedricha, w której spędził 17 lat swojego życia - Świerczewskiego 31 - opowiada P. Widczak.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto