Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak idzie budowa obwodnic w regionie? Sprawdzamy zaawansowanie prac

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa rządowy Program budowy 100 obwodnic.
Trwa rządowy Program budowy 100 obwodnic. Fot. GDDKiA
Rok temu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu budowy 100 obwodnic. Jego celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast. W ramach rządowego programu w województwie lubuskim ma powstać sześć nowych obwodnic. Na jakim etapie są poszczególne inwestycje?

Pierwsza obwodnica Strzelec

Rządowy program zakłada budowę sześciu obwodnic na terenie województwa lubuskiego. Na liście jest Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie, Przytoczna, Dobiegniew, Wschowa i Dębowa Łęka oraz Strzelce Krajeńskie. Najszybciej rządowej obwodnicy doczekają się mieszkańcy tej ostatniej miejscowości, bo tu inwestycja jest już w realizacji.

To inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od lat. Byliśmy pierwszym miastem w województwie, które podpisało umowę na projekt i budowę obwodnicy. Przygotowany i złożony został już wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Jest szansa, że otrzymamy ją jeszcze w tym roku. Jest ona niezbędna do rozpoczęcia prac budowalnych - mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Ponad siedmiokilometrowa obwodnica powstanie w ciągu drogi krajowej nr 22. Oprócz budowy jednojezdniowej i dwupasowej drogi w zakres inwestycji wchodzi także budowa obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz urządzeń ochrony środowiska, czyli między innymi przejść dla zwierząt.

Krajowa "dwudziestka dwójka" jest jedyną trasą przejazdową przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa oraz województwa pomorskiego i Trójmiasta. Przebiega przez strefę zabytkową, co uniemożliwia rozbudowę układu komunikacyjnego miasta. Fragment drogi ma nawierzchnię z kostki brukowej - to utrudnia jej utrzymanie w dobrym stanie technicznym, a częste remonty są uciążliwe dla kierowców i mieszkańców miasta. Po wybudowaniu obwodnicy i wyprowadzeniu ruchu przelotowego poza centrum nastąpi poprawa bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz zwiększenie przepustowości dróg - dodaje Mateusz Feder.

Warta ponad 78 milionów złotych inwestycja ma się zakończyć za dwa lata.

Przeczytaj również: Nie ma wody na pustyni, ale czy jest w Dankowie? Trwają próbne odwierty

Obwodnice w przygotowaniu

Pięć pozostałych obwodnic - Krosna Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą, Przytocznej, Dobiegniewa oraz Wschowy i Dębowej Łęki - jest obecnie w fazie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla trzech z nich przeprowadzono już spotkania informacyjne z mieszkańcami, w czasie których zaprezentowane zostały warianty przebiegu obwodnic.

Co zmienią nowe obwodnice?

Krosno Odrzańskie

W przypadku Krosna Odrzańskiego obecnie trwa procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej. Zakończyły się także konsultacje społeczne. Mieszkańcy nie zgłosili żadnych uwag do zaprezentowanych materiałów. Budowa obwodnicy znacząco zmieni sytuację w mieście poprzez wybudowanie nowej przeprawy przez Odrę. Obecny zabytkowy most nie jest w stanie sprostać rosnącemu natężeniu ruchu. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Krośnie Odrzańskim.

Trwa rządowy Program budowy 100 obwodnic.
Trwa rządowy Program budowy 100 obwodnic. Fot. Archiwum GL

Kostrzyn nad Odrą

Jeśli chodzi o obwodnicę Kostrzyna nad Odrą, to obecnie trwa opracowywanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, w którym uwzględnione musi zostać również oddziaływanie transgraniczne. Uzyskanie decyzji pozwoli ostatecznie zatwierdzić przebieg obwodnicy i kontynuować prace projektowe związane z jej przygotowaniem oraz realizacją. Obwodnica pozwoli na rozładowanie ruchu w kierunku północnym i zachodnim, dostęp i obsługę strefy ekonomicznej oraz dostęp do przejścia granicznego.

Dobiegniew

W październiku ubiegłego roku odbyło się spotkanie informacyjne z lokalną społecznością, na którym mieszkańcom zaprezentowano proponowane warianty przebiegu obwodnicy. Udział w spotkaniu wzięło około 100 osób, a ponad 3,5 tysiąca obejrzało zamieszczony w internecie film prezentujący poszczególne wersje trasy. Po przeprowadzonej akcji informacyjnej wpłynęły wnioski o przeanalizowanie dodatkowych wariantów przebiegu obwodnicy. Skutkiem tego było wprowadzenie dodatkowej wersji, która stanowi modyfikację tych zaproponowanych wcześniej. Głównym celem budowy obwodnicy Dobiegniewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Dobiegniewie.

Przytoczna

Tu inwestycja jest obecnie w fazie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. W październiku ubiegłego roku odbyło się spotkanie informacyjne na temat wariantów przebiegu drogi. Wzięło w nim udział 50 mieszkańców, a blisko 3 tysiące obejrzało filmy prezentujące proponowane warianty. Spośród blisko 400 osób, które w ramach akcji informacyjnej wyraziły zdanie na temat budowy obwodnicy, 98 procent opowiedziało się za jej budową. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie ruch dalekobieżny i tranzytowy z miejscowości. Obwodnica poprawi również dostęp do drogi ekspresowej S3.

Trwa rządowy Program budowy 100 obwodnic.
Trwa rządowy Program budowy 100 obwodnic. Fot. GDDKiA

Wschowa i Dębowa Łęka

Po spotkaniu informacyjnym z lokalną społecznością, które odbyło się w połowie ubiegłego roku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęło kilkadziesiąt opinii na temat zaproponowanych wariantów drogi. Nie było ani jednego głosu przeciw budowie obwodnicy. Obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK12, stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Głównym celem budowy obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 12.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto