Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety osadzone w aresztach śledczych wykonały kolorowe czapki dla dzieci chorych na raka. Część z nich trafiła do szpitala w Gdańsku

szad
Czapki trafiły już na oddziały szpitali w Gdańsku, Szczecinie, Olsztynie, Białymstoku, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie i Lublinie.
Czapki trafiły już na oddziały szpitali w Gdańsku, Szczecinie, Olsztynie, Białymstoku, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie i Lublinie. Aleksandra Kabelis
Do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku trafiło 50 pakietów z kolorowymi czapkami, przeznaczonymi dla dzieci chorujących na nowotwory oraz ich rodziców. Akcję zorganizowali wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda.

Projekt #CzapkaOdSerca. Gdańsk jednym z miast, w którym został zrealizowany

Kolorowe czapki mają wnosić do szpitalnych sal radość. Są też osobistym pozdrowieniem dla chorych dzieci od osób, które własnoręcznie je wydziergały.

- Projektem #CzapkaOdSerca chcemy zwrócić oczy w kierunku tych, którzy przez chorobę często znikają nam z pola widzenia - mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. - Chore dzieci nie chodzą do szkoły, do przedszkola. Rodzice, których życie wraz z chorobą dziecka przenosi się na szpitalny oddział, często nie mogą kontynuować aktywności zawodowej. Choroba nowotworowa wyrywa całą rodzinę z normalnego życia. #CzapkaOdSerca jest symbolicznym powiedzeniem „Widzimy Was!”. Tym projektem chcemy również zwrócić uwagę na to, że bliskość rodziny jest bardzo ważna w procesie leczenia. To, że czapki przekazywane są w zestawach, jest wyrazem misji fundacji „Aby rodzina mogła być razem”.

Czapki trafiły już do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Stolica województwa pomorskiego to jedno z kilku miast, w którym prowadzony jest ten projekt. Czapkami obdarowani zostali także mali pacjenci szpitali i ich rodzice w:

  • Szczecinie,
  • Olsztynie,
  • Białymstoku,
  • Wrocławiu,
  • Łodzi,
  • Warszawie,
  • Krakowie,
  • Lublinie.

Łącznie przekazano 600 pakietów czapek. Dołączone zostały do nich osobiste, odręcznie napisane listy. Za tę część projektu odpowiadały w ramach wolontariatu pracowniczego osoby zatrudnione w firmach HAVI Logistics Polska, State Street i Dell.

Jak powstały czapki dla małych pacjentów szpitali?

W akcję zaangażowały się kobiety osadzone w aresztach śledczych w Warszawie-Grochowie, Gdańsku i Białymstoku oraz zakładzie karnym w Goleniowie.

Cześć czapek wykonali też wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda. Wielu z nich specjalnie nauczyło się szydełkować, by je zrobić. Łącznie w projekt zaangażowanych było aż pół tysiąca osób.

Po ukończeniu szydełkowania do każdej czapki doszywany był ręcznie wykonany, drewniany znaczek z logo Fundacji Ronalda McDonalda i napisem „wolontariat #CzapkaOdSerca”, a także karteczka z imieniem wolontariusza wykonawcy.

Akcję wsparły również firmy dr Irena Eris i Padir. Dzięki pomocy sponsorów i zaangażowaniu tylu osób wraz z pakietami czapek na oddziały szpitalne w całej Polsce trafiły mikrofalówki oraz czajniki elektryczne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto