Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowe plamy na jeziorze w Dąbiu, zdechłe kaczki i śnięte ryby. Przyczyna inna niż sądzili mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zdjęcie nadesłała jedna z Czytelniczek. Na powierzchni wody jeziora w Dąbiu widoczne są plamy. Badania wskazują, że to sinice.
Zdjęcie nadesłała jedna z Czytelniczek. Na powierzchni wody jeziora w Dąbiu widoczne są plamy. Badania wskazują, że to sinice. Czytelniczka
Czytelnicy wysłali nam zdjęcia jeziora w Dąbiu. Na tafli wody powstały dziwne plamy (podobne do tzw. “kożuchów”). Mieszkańcy podejrzewali zanieczyszczenie, ale okazuje się, że dość niespodziewanie pojawiły się tam sinice. W tym okresie raczej się to nie zdarza.

Jezioro Dąbie, na ogrodzeniu informacja, że sinice opanowały jezioro. – Odcienie fioletu, żółci, do tego zdechłe kaczki i ryby na powierzchni – opisuje pani Agnieszka, która udostępniła zdjęcia na Facebooku.

Mało kto wierzy, że faktycznie chodzi o sinice. – Ktoś to zatruł, bo sinice pojawiają się latem, kiedy jest ciepło, a nie zimą. Wygląda bardziej jak benzyna czy coś podobnego – komentuje pan Łukasz. – To wygląda na sprawkę człowieka – ocenia pani Ania.

Wójt tłumaczy

Kilka dni temu na stronie internetowej urzędu gminy Dąbie pojawił się komunikat o zakazie wstępu do jeziora ze względu na wystąpienie zakwitu sinic. Dopytujemy o zaistniałą sytuację wójta gminy Dąbie, Marcina Reczucha. – Rozmawiałem z wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska – przyznaje. – Zostały wykonane badania mikroskopowe próbek pobranych z jeziora, które potwierdziły zimowy zakwit sinic. To oznacza, że nie można wchodzić do wody. Grupa lokalnych morsów została już powiadomiona.
Wójt dodaje, że trzeba czekać, ponieważ nie ma możliwości, aby pozbyć się sinic. – Natura musi sobie sama z tym poradzić – podkreśla.

Czym są sinice? Sinice niebezpieczne dla zdrowia człowieka? W jakich warunkach występują? Ogólne informacje

Sinice zimą?

Podobnie wypowiada się właścicielka ośrodka wypoczynkowego Temar nad jeziorem w Dąbiu. – Gmina monitoruje ten temat. Kiedy pojawił się osad, natychmiast powiadomiliśmy odpowiednie służby – przekazuje pani Katarzyna Truszkiewicz. – Badania wykazują, że woda jest czysta, jednak wysoka temperatura (jak na ten okres i porę roku) spowodowała, że mamy zakwit sinic. To latem rzadko się zdarza, a zimą w ogóle nie miało miejsca. Usłyszałam jednak, że mogło w poprzednich latach dochodzić do zakwitów, ale pod warstwą lodu i to nie było widoczne.

Właścicielka podkreśla, że goście są informowani o zakazie kąpieli. – Jesteśmy jednak w okresie, w którym na plażach i kąpieliskach niewiele się dzieje. Sami przeprowadzamy obecnie remonty, a ruch jest zerowy – podkreśla pani Katarzyna. – Oczywiście nie możemy też kontrolować wszystkich, ponieważ niektórzy mogą pojawić się po dzikiej stronie jeziora i korzystać z wody. Nie mamy na to wpływu.

Czym są sinice?

Sinice (inaczej cyjanobakterie) są bardzo specyficznymi organizmami, które mogą żyć właściwie w każdych warunkach, najczęściej spotykane są w wodzie morskiej. Zwykle jednak to wysoka temperatura sprzyja ich wzrostowi.

Dlaczego nie można wchodzić do wody, gdy te się pojawią? Ponieważ niektóre z nich mogą zawierać niebezpieczne toksyny. Mogą pojawić się podrażnienia skóry w wyniku kontaktu z wodą, a także nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego, jeśli pływaliśmy w wodzie i przez przypadek połknęliśmy ją.

Jak długo trzeba czekać na ponowne otwarcie kąpieliska? Dokładnie trudno to określić. Zdarza się tak, że sytuacja zmienia się w ciągu kilku godzin i plaże zostają na nowo otwarte. Odwiedziliśmy jezioro w Dąbiu w środę i po plamach nie było ani śladu. Z drugiej strony mogły być niewidoczne ze względu na dość silny wiatr, który marszczył tafle wody.

Sanepid skontrolował jezioro w Dąbiu

Sinice zwykle występują latem, ale w ostatnim okresie wypoczynkowym kąpielisko w Dąbiu nie miało z nim do czynienia. – W tamtym roku kąpielisko w Dąbiu było przebadane pięciokrotnie. W żadnym protokole poboru prób jest zapisane, że obecność sinic nie została stwierdzona – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie Odrzańskim, mgr Krystyna Pietkiewicz. – Badania były wykonywane zaraz przed, w trakcie oraz po sezonie kąpielowym. Jakość wody w kąpielisku była wówczas doskonała.

Czym są sinice? Jakie są objawy zetknięcia się z zanieczyszczoną wodą?

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto