Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROSNO ODRZAŃSKIE: Biegali i sprzątali, a akcji ekologicznych będzie więcej! Plogging w sołectwach krośnieńskiej gminy (ZDJĘCIA)

Redakcja
Biegali, sprzątali, uczyli się segregować i grali w piłkę. Odbyło się pięć akcji ploggingowych na wsiach wokół Krosna Odrzańskiego.
Biegali, sprzątali, uczyli się segregować i grali w piłkę. Odbyło się pięć akcji ploggingowych na wsiach wokół Krosna Odrzańskiego. Urząd miejski Krosno Odrzańskie
W pięciu miejscowościach koło Krosna Odrzańskiego zorganizowano akcje (plogging) związane ze sprzątaniem. Na horyzoncie kolejne przedsięwzięcia ekologiczne. - Stawiamy na ekoedukację - mówią urzędnicy.

Plogging. Co to takiego? Nazwa inicjatywy, która łączy bieganie ze sprzątaniem. Pierwsze tego typu akcje w Krośnie Odrzańskim wprowadzono w zeszłym roku i cieszyły się one sporym zainteresowaniem. W tym roku organizatorzy postanowili pójść za ciosem.
- Głównym inicjatorem ostatniej akcji ekologicznej było Stowarzyszenie Skarpa Gostchorze - opowiada Anna Januszkiewicz, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego w krośnieńskim urzędzie. - Pomogliśmy przy pisaniu wniosku do Lokalnej Grupy Działania „Zielone Światło” oraz realizacji wydarzeń.
A tych było kilka, dokładnie pięć. - Tyle ploggingów udało się zrealizować we współpracy z firmą Ekofabryka (brała też udział w pierwszych tego typu akcjach w Krośnie Odrzańskim) na terenie sołectw: Łochowice, Stary Raduszec, Gostchorze, Radnica oraz Kamień - wymienia A. Januszkiewicz. - Biegaliśmy, zbieraliśmy śmieci, uczyliśmy mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, odpowiednio sortować odpady. Na koniec wręczaliśmy zgniatarki do puszek i butelek plastikowych.

W przyszłym roku segregujemy wszyscy

W ramach akcji odbył się też turniej piłki nożnej, który został zorganizowany na boisku w Kamieniu połączony z piknikiem. Najważniejsza były jednak akcje ekologiczne oraz edukacja mieszkańców. - W przyszłym roku zmienia się ustawa i wszyscy, bez wyjątku, będziemy mieli obowiązek segregacji śmieci - zauważa A. Januszkiewicz.
Plogging na wsiach cieszył się dużą popularnością. W sumie we wszystkich pięciu wydarzeniach wzięło udział ponad 250 osób.
- W akcję zaangażowało się wielu mieszkańców, chociaż był to środek tygodnia. To cieszy - mówi sołtys Starego Raduszca, Grażyna Myśliwiec.

Więcej konsumujemy i produkujemy więcej śmieci

W większości z nich aktywnie brał też udział burmistrz Marek Cebula. - Staramy się mieszkańcom wytłumaczyć, że śmieci nie przybywają znikąd - mówi włodarz. - To odpady w większości pozostawione przez nas. I jeśli my sami nie zadbamy o środowisko naturalne dookoła nas, to porządek sam się nie zrobi.
Burmistrz dodaje, że akcje ploggingowe w większości były skierowane do dzieci. - Aspekt edukacyjny był jednak szerszy, bo na te akcje przychodzili też przecież rodzice, którzy czynnie włączali się w sprzątanie świata - relacjonuje M. Cebula.
Liczba akcji ekologicznych oraz zainteresowanych nimi osób rośnie, ale śmieci rozrzuconych gdzie popadnie jest wciąż bardzo dużo. - To wiąże się też z bogacącym się społeczeństwem - mówi M. Cebula. - Od momentu wejścia systemu gospodarowania odpadami, czyli od 2014 roku, liczba śmieci produkowana przez jednego mieszkańca zwiększyła się dwukrotnie. To pokazuje, że jesteśmy większymi konsumentami. Dlatego takie akcje i edukacja są jeszcze ważniejsze.

Kolejne akcje ekologiczne!

I wcale się nie skończyły. W przyszłym tygodniu w Krośnie Odrzańskim będą organizowane pikniki ekologiczne pn. „W Krośnie segregujemy radośnie!”. Zaplanowano naukę segregacji odpadów, pokaz filmów edukacyjnych oraz konkursy. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 23 września o godz. 16.30 na placu Unii Europejskiej. Kolejne, o tej samej godzinie, będą miały miejsce na skwerze 4. Dywizji Zmechanizowanej (24 września), placu zabaw przy ul. Kopernika (25 września) oraz placu zabaw przy ul. Grobla (26 września).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto