Krosno Odrzańskie. Spacer pod obelisk Powstańców Wielkopolskich. Mieszkańcy uczcili 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Członkowie PTTK Krosno Odrzańskie oraz potomkowie powstańców uczcili wybuch 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Członkowie PTTK Krosno Odrzańskie oraz potomkowie powstańców uczcili wybuch 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Łukasz Koleśnik
Udostępnij:
W poniedziałek (27 grudnia) członkowie oddziału PTTK w Krośnie Odrzańskim oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizowali obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie 5 bsap w Krośnie Odrzańskim wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizowali spacer z placu Unii Europejskiej do obelisku upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich, gdzie zapalili "Znicz Pamięci".

Choć rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego oficjalnie funkcjonuje jako święto narodowe dopiero od tego roku, to grupa mieszkańców z Krosna Odrzańskiego takie spacery organizuje od kilku lat.

Mieszkańcy chcą też zrobić więcej, aby ludzie pamiętali o Powstaniu Wielkopolskim.

- Wystąpiłam na sesji rady miejskiej z propozycją, aby rondo, które powstanie przy moście zostało nazwane Rondem Powstańców Wielkopolskich - mówiła szefowa krośnieńskiego PTTK i radna Danuta Cierpisz. - Będziemy musieli poszukać w swoich rodzinach dokumentów, które potwierdzają, że jeńcy z obozu, który funkcjonował w Krośnie Odrzańskim, znajdowali się powstańcy. Ponadto planujemy zebrać podpisy pod tą inicjatywą.

Członkowie PTTK Krosno Odrzańskie oraz potomkowie powstańców uczcili wybuch 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Krosno Odrzańskie. Spacer pod obelisk Powstańców Wielkopolsk...

Zapalili znicz przy pomniku i uczcili Powstańców Wielkopolskich

Przy obelisku, który znajduje się na terenie strefy inwestycyjnej przy zakładzie Dirks pojawili się również wnukowie Powstańców Wielkopolskich oraz członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Janusz Kamerduła i Roman Ratajczak.

- Coraz mniej "wnuków powstańczych" żyje w Krośnie Odrzańskim. Żegnaliśmy już trzech członków naszego towarzystwa: Jurka Ostojskiego, Józefa Cieślaka i Zygmunta Szutę - wymieniał J. Kamerduła. - Cieszymy się, że członkowie PTTK włączyli się w tę akcję, aby upamiętnić Powstanie Wielkopolskie.

J. Kamerduła opowiadał, że w czasach pierwszej wojny światowej w Krośnie Odrzańskim, na terenie obecnego zakładu Dirks funkcjonował obóz jeniecki, a w miejscu obelisku był cmentarz, na którym chowano jeńców z obozu.

- Obóz jeniecki działał do końca I wojny światowej, do sierpnia 1918 roku - mówił J. Kamerduła. - Powstańcy wielkopolscy rok później, w styczniu w Sulechowie zostali zatrzymani i wzięci w niewolę. Przetrzymywani byli w obiektach po obozie, który znajdował się w Krośnie Odrzańskim. Po krótkim czasie wyruszyli dalej, do Żagania, gdzie zostali w tamtejszym obozie jenieckim do 16 lutego, kiedy zawarto rozejm w Trewirze. Wtedy przestały funkcjonować oddziały powstańcze i przemianowano je na oddziały Wojsk Wielkopolskich i wykorzystane w 1920 roku przez gen. Józefa Piłsudzkiego w wojnie polsko-bolszewickiej.

Lubuskie. Krosno Odrzańskie. Obchody upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. 27.12.2021:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie