Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Które drogi były najniebezpieczniejsze w powiecie krośnieńskim? Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Oto szczegółowy raport policyjny

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Sprawdzamy gdzie było najwięcej wypadków w powiecie krośnieńskim w 2020 roku
Sprawdzamy gdzie było najwięcej wypadków w powiecie krośnieńskim w 2020 roku Policja Krosno Odrzańskie/Lubuska Policja
Przyglądamy się bliżej statystykom policyjnym. Według danych przedstawionych przez Komendę Powiatową Policji w Krośnie Odrzańskim, na drogach powiatu krośnieńskiego tylko w 2020 roku doszło do 42 wypadków, w których pięć osób poniosła śmierć. Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Czy liczba zdarzeń wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku?

O ostatnim czasie w naszym regionie dochodzi do wielu groźnych zdarzeń drogowych. Już w tym roku na drogach powiatu krośnieńskiego mieliśmy kilka wypadków. Niestety, również tych ze śmiertelnym skutkiem...

Dziś przyglądamy się zestawieniu statystycznemu przygotowanemu przez KPP Krosno Odrzańskie, dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu krośnieńskiego za 2020 rok.

Sprawdzamy gdzie było najwięcej wypadków w powiecie krośnieńskim w 2020 roku

Które drogi były najniebezpieczniejsze w powiecie krośnieńsk...

Dużo wypadków, ale mniej niż w 2019 roku

W 2020 roku w okresie od stycznia do grudnia na drogach powiatu krośnieńskiego odnotowano 42 wypadki drogowe, w których 5 osób poniosło śmierć, a 46 osób zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku nastąpił spadek wypadków drogowych, liczby ofiar śmiertelnych, a także osób rannych. Ponadto w 2020 roku zgłoszono 472 kolizje drogowe tj. o 43 mniej niż w roku 2019.

WYPADKI DROGOWE Z PODZIAŁEM NA GMINY POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO:

Które drogi były najniebezpieczniejsze w powiecie krośnieńskim? Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Oto szczegółowy raport policyjny
Pełne zestawienie danych statystycznych, dotyczących wypadków drogowych na terenie powiatu krośnieńskiego w latach 2018-2020. Policja Krosno Odrzańskie

- W 2020 roku kierujący pojazdami byli sprawcami 36 wypadków drogowych, w wyniku których 42 osoby doznały obrażeń ciała, natomiast kolejnych 6 zdarzeń spowodowanych było z winy pieszego - informuje rzecznik KPP w Krośnie Odrzańskim, podkom. Justyna Kulka. - W porównaniu do 2019 roku odnotowano zarówno spadek liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących ze skutkiem śmiertelnym, jak również osób rannych.
Głównymi przyczynami wypadków drogowych spowodowanych przez kierującego na terenie powiatu krośnieńskiego w 2020 roku było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

KPP Krosno Odrzańskie przygotowało też zestawienie wypadków drogowych z podziałem na winę. Co istotne, w 2020 roku znacznie wzrosła liczba zdarzeń z winy pieszego - aż 6 (w dwóch przypadkach były ofiary śmiertelne). W 2019 roku były tylko dwa takie wypadki.

- Na terenie powiatu krośnieńskiego w 2020 roku do najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych z udziałem pieszego doszło tylko z winy pieszego - wyjaśnia J. Kulka. - Przyczynami wypadków ze skutkiem śmiertelnym było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

KATEGORIA DROGI W WYPADKACH ŚMIERTELNYCH:

Które drogi były najniebezpieczniejsze w powiecie krośnieńskim? Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Oto szczegółowy raport policyjny
Wyszczególnienie kategorii drogi w wypadkach śmiertelnych, do których doszło na terenie powiatu krośnieńskiego.Policja Krosno Odrzańskie

Podczas kontroli policyjnych odnotowano ponad 6 tysięcy wykroczeń!

- W celu ograniczenia ilości zdarzeń drogowych na terenie powiatu krośnieńskiego, policjanci w 2020 roku ujawnili 6321 wykroczeń drogowych, w tym w 309 przypadkach były to wykroczenia popełniane przez pieszych - informuje rzecznik KPP w Krośnie Odrzańskim.

W wyniku prowadzonych kontroli policjanci:

  • zatrzymali 208 kierujących znajdujących w stanie nietrzeźwości bądź pod działaniem środków odurzających, w tym 138 to rowerzyści
  • zatrzymali 27 kierujących będących w stanie po użyciu alkoholu, w tym 15 to rowerzyści
  • zatrzymali 53 kierujących z zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi
  • zatrzymali 20 kierujących posiadających decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania
  • zatrzymali 114 praw jazdy
  • ujawnili 2663 przekroczeń prędkości, w tym 25 przekroczeń prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym

- Ponadto mając na względzie poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu krośnieńskiego, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim wraz z nowym rokiem rozpoczęli działania „Bezpieczny Powiat”, które ukierunkowane są na kontrole prędkości oraz ujawniania wykroczeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego - dodaje J. Kulka. - Ponadto z uwagi na zaistniałe na naszym terenie zdarzenia z udziałem pieszych, podczas działań obserwujemy również relacje kierowca-pieszy.

Wzmożone działania policji na drogach, zwłaszcza w rejonie pasów

Funkcjonariuszy możemy spotkać w rejonach przejść dla pieszych usytuowanych na najbardziej ruchliwych drogach czy ulicach, w miejscach w których może dojść do łamania przepisów, a także w których doszło do zdarzeń z udziałem pieszego.

- W realizacji zadań mundurowych wspierają funkcjonariusze grupy Speed, którzy przy użyciu radiowozów z videorejestratorem obserwują kierujący na głównych ciągach komunikacyjnych, a w przypadku stwierdzenia naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym, wyciągają wobec nich konsekwencje - mówi J. Kulka.

Ponadto w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze w 2020 roku Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim wystosowała łącznie 55 wniosków do zarządców dróg mających wpływ na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów:

  • w tym w sprawie nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej - 15 wniosków,
  • zmiany organizacji ruchu lub wdrożenia nowych rozwiązań - 34 wnioski,
  • stanu nawierzchni dróg powiatu krośnieńskiego - 6 wniosków.

- Spośród wysłanych wniosków, dotyczących nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej 11 zostało zrealizowanych, 2 oczekują na realizację, 1 jest w trakcie realizacji i 1 został odrzucony - informuje J. Kulka. - W przypadku wniosków dotyczących zmiany organizacji ruchu bądź wdrożenia nowych rozwiązań 27 oczekuje na realizację, 7 zostało odrzuconych, natomiast w przypadku wniosków dotyczących nawierzchni dróg, wszystkie zostały zrealizowane.

Gazeta Lubuska. Poważny wypadek na drodze krajowej nr 22. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dron z kamerą termowizyjną strażaków z Leszczyny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto