Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie jest w "alei tornad". Coraz częściej pojawiają się u nas trąby powietrzne. Nagrali je nasi Czytelnicy. Zobacz zdjęcia!

Michał Korn
Michał Korn
Najbardziej niszczycielskie tornada, gdzie prędkość wiatru sięgać może nawet 450 km/h, kształtują się w tak zwanych superkomórkach, czyli chmurach burzowych. Ostatnia trąba powietrzna pojawiła się u nas 17 lutego w okolicy Skwierzyny.

ZOBACZ ZDJĘCIA niszczycielskiego żywiołu zrobione przez naszych Czytelników >>>
Najbardziej niszczycielskie tornada, gdzie prędkość wiatru sięgać może nawet 450 km/h, kształtują się w tak zwanych superkomórkach, czyli chmurach burzowych. Ostatnia trąba powietrzna pojawiła się u nas 17 lutego w okolicy Skwierzyny. ZOBACZ ZDJĘCIA niszczycielskiego żywiołu zrobione przez naszych Czytelników >>>Archiwum
Trąba powietrzna, tornado. Już sama nazwa brzmi złowieszczo. Niestety ma ona też swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Powstające na skutek zaistnienia określonych warunków atmosferycznych zjawiska te występują na całym świecie, także w Polsce, i także w woj. lubuskim. Mamy na to dowody w postaci zdjęć od Czytelników. Niektóre rzeczywiście mogą przerazić i to nie są wyjątkowe sytuacje. Jak informują eksperci takie rzeczy będą się zdarzać na naszych terenach coraz częściej.

Kilkanaście trąb powietrznych w Lubuskiem, około 415 w Polsce

Zacznijmy od tego, że w ciągu ostatnich 22 lat tylko w Polsce, a co za tym idzie również w województwie lubuskim, odnotowano około 415 mniejszych lub większych trąb powietrznych (w naszym regionie kilkanaście). Ostatnia trąba powietrzna w woj. lubuskim pojawiła się, kiedy uderzył orkan Dudley. Działo się to 17 lutego w okolicach Skwierzyny.

Przerażający żywioł: TRĄBY POWIETRZNE W LUBUSKIEM - zdjęcia Czytelników:[/sc]

Najbardziej niszczycielskie tornada, gdzie prędkość wiatru sięgać może nawet 450 km/h, kształtują się w tak zwanych superkomórkach, czyli chmurach burzowych. Ostatnia trąba powietrzna pojawiła się u nas 17 lutego w okolicy Skwierzyny.

ZOBACZ ZDJĘCIA niszczycielskiego żywiołu zrobione przez naszych Czytelników >>>

Lubuskie jest w "alei tornad". Coraz częściej pojawiają się ...

Poniższa mapa pokazuje częstotliwość występowania trąb powietrznych w naszym kraju w latach 2000-2022.

trąba powietrzna, lubuskie tornado, tornado w Lubuskiem, trąba powietrzna w Lubuskiem, wichura w Lubuskiem
W ciągu ostatnich 22 lat w woj. lubuskim odnotowano kilkanaście tornad. eswd.eu

Na jej podstawie można wysnuć wniosek, że powstawanie tych zjawisk rozłożone jest niemal równomiernie w całym kraju. To oczywiście mylne wrażenie, bo na niektórych terenach ta częstotliwość jest większa.

- Szacujemy, że schodzi u nas średnio do kilkunastu tornad rocznie. Nie są one oczywiście tak silne, jak największe tornada np. w USA, ale i tak mogą wyrządzić zniszczenia - mówił dla Onetu Piotr Żurowski, rzecznik Polskich Łowców Burz. - Generalnie nie jest tak, że jakiś region Polski jest o wiele bardziej zagrożony od innego. Trochę więcej gwałtownych burz i tornad występuje w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, ale te różnice są naprawdę nieduże" - dodaje.

Skąd wzrost występowania trąb powietrznych?

Nasilająca się częstotliwość występowania trąb powietrznych na naszych terenach zdaniem badaczy może mieć związek ze zmianą klimatu i efektem cieplarnianym. Oczywiście te najbardziej widowiskowe tornada kojarzone są głównie z rejonami USA m.in. za sprawą filmów dokumentalnych bądź katastroficznych, ale nie oznacza to, że powstające w Polsce czy samym Lubuskiem trąby powietrzne niosą mniejsze zniszczenie. Wielokrotnie pisaliśmy o połamanych drzewach, zerwanych dachach, zniszczonych ogrodzeniach, a nawet całych gospodarstwach na skutek wystąpienia tego zjawiska.

Zobacz film: Lubuskie. 300 metrów od miejscowości Ojerzyce pojawiła się trąba powietrzna:

Tworzenie się komórek burzowych na żywo:

Czym jest tornado i trąba powietrzna?

W prostych słowach mamy tutaj do czynienia z gwałtowną i silną kolumną wirującego powietrza. Wirujące powietrze, czyli tak zwany "lej", który możemy zaobserwować, łączy się u dołu z ziemią, zaś u góry z podstawą cumulonimbusa. I to właśnie ta dolna część leja stykająca się z powierzchnią naszej planety jest najbardziej niebezpieczna ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na człowieka i otoczenie. Im większa siła tornada, tym większe elementy mogą zostać przez nie "zassane", np. samochody, ogrodzenia, fragmenty domów. Wszystko, co dla nas wydaje się trwałe i stabilne, w spotkaniu z tym zjawiskiem nie ma najmniejszych szans. Właśnie dlatego najlepszą opcją ochrony przed tym zjawiskiem pogodowym jest m.in. schron pod ziemią.

Polecamy państwa uwadze:

Jak powstaje tornado?

Aby powstało tornado, muszą być spełnione określone warunki atmosferyczne. Mowa tutaj m.in. o gwałtownych różnicach temperatur, kiedy zderzają się masy ciepłego i zimnego powietrza. Do tego wszystkiego dochodzi silny wiatr, którego kierunek także nie jest przypadkowy. Tornado jest zjawiskiem powstającym w formującej się chmurze deszczowej zwanej cumulonimbusem.
"Tworzy się w prądach wstępujących w rozwijających się chmurach (cumulonimbus, cumulus congestus lub czasem cumulus). Tornada mogą tworzyć się gdziekolwiek rozwija się burza. Powstają, gdy prąd wstępujący jest wystarczająco silny, ciepłe i wilgotne powietrze wykazuje niestabilność blisko powierzchni ziemi i występują horyzontalne zmiany kierunku wiatru". Warto zaznaczyć, że najbardziej niszczycielskie tornada, gdzie prędkość wiatru sięgać może nawet 450 km/h, kształtują się przede wszystkim w tak zwanych superkomórkach, czyli chmurach burzowych. Na szczęście w Polsce tego typu zjawisk nie doświadczamy.

Trzeba jednak mieć świadomość, że zjawiska pogodowe, którym są tornada, występują na całym świecie i o każdej porze roku.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto