Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy taka sama jak dla polskich pacjentów

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Miasta w całej Polsce i Europie organizują akcje solidarności z Ukrainą
Miasta w całej Polsce i Europie organizują akcje solidarności z Ukrainą Jacek Katos
Pani Ania przyjęła do siebie młodą mamę z dzieckiem, które uciekły przed wojennym koszmarem z Ukrainy. – Dziewczynka jest chora, czy może skorzystać z pomocy mojego lekarza rodzinnego? – pyta pani Ania. – Jak wygląda teraz opieka medyczna Ukraińców w naszym kraju?

Zziębnięci, wygłodzeni, niewyspani, a często i chorzy uchodźcy docierają do naszego regionu. Oprócz pomocy materialnej, psychologicznej, często potrzebna jest też pomoc medyczna. Jak ona teraz wygląda?

[g]16075723.[/g]

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego Br, są objęci opieką medyczną na takich samych zasadach jak każda osoba ubezpieczona w Polsce.
Każda taka osoba, która zgłosi się do poradni lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala otrzyma pomoc medyczną.
Osoby, instytucje mający pod opieką uchodźców z Ukrainy, którzy wymagają pomocy medycznej informujemy, że w sytuacjach nagłych można korzystać z pomocy SOR czy nocnej i świątecznej opieki medycznej.
Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Jak podkreśla Joanna Branicka z lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze - świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy NFZ,

Miasta w całej Polsce i Europie organizują akcje solidarności z Ukrainą
Miasta w całej Polsce i Europie organizują akcje solidarności z Ukrainą Jacek Katos

Specjalne rozwiązania prawne

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.
Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.
Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

  • nie powinni odmawiać mu pomocy
  • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy
  • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

]

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto