Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie Spotkania Jasełkowe. Grupy z całego województwa wydłużyły nam... święta

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Ponad 160. młodych aktorów pozwoliło nam jeszcze poczuć klimat świąt. A to za sprawą swych występów w ramach Lubuskich Spotkań Jasełkowych. Prezentacje oceniało jury, złożone z doświadczonych aktorów, bo wydarzenia to było częścią Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE.

To już 27 edycja tego kulturalnego wydarzenia. Co prawda pandemia trochę namieszała w poprzednich latach w kontynuacji spotkań, niektóre grupy nie przetrwały tego trudnego okresu. Jednak we wtorek, 17 stycznia, w nowo wybudowanej sali Regionalnego Centrum Animacji Kultury zaprezentowało się osiem grup z całego województwa.

Lubuskie Spotkania Jasełkowe i wspólne kolędowanie

- Mieliśmy okazje podziwiać młodych artystów, którzy występowali w kilku blokach, w czterech kategoriach wiekowych - mówi
dyrektor RCAK Izabela-Kumor Pilarczyk. - Oceniało ich profesjonalne jury, złożone z aktorów. Najważniejsze są jednak prezentacje i możliwość integracji.
Wszystkie grupy miały też możliwość wspólnego kolędowania z Lubuskim Zespołem Pieśni i Tańca.
Jak zauważa aktorka Lubuskiego Teatru Joanna Koc, który zasiadła w jury po raz trzeci, trudno ocenia się występujące dzieci. Choć oczywiście zwracamy uwagę na energię, naturalną spontaniczność, ogólny wyraz artystyczny... Trudno nazwać jednak konkretnie wszystkie kryteria. Ważna jest też umiejętność pracy w zespole i wiele innych rzeczy, które powodują zachwyt... Aktorka dodaje, że chętnie bierze udział w przeglądzie, bo dzięki niemu wszyscy mogą nadal czuć klimat Bożego Narodzenia.

Lubuskie Spotkania Jasełkowe - każdy jest tu wygranym

Jak podkreślają organizatorzy, choć co roku wybiera się laureatów, to wygranymi są wszyscy młodzi artyści. Bo odważyli się przekazać to co najważniejsze - emocje. Czasem - mimo wielu tygodni przygotowań - trzeba zmienić plan, bo np. rozchoruje się odtwórca roli Świętego Józefa. Tak się właśnie stało w grupie z Przedszkola "Wesoła Żyrafka" na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze.
Nauczycielka Wioleta Piątkowska podkreśla, że dzieci szybko przystosowały się do nowych warunków. Maryja, czyli Iza, grała tak samo przekonująco, gdy Józefem był jej przedszkolny kolega, a teraz zastąpiła go Wiki - dziewczynka z Ukrainy.
Program Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE pomaga młodym artystom z Lubuskiem rozwijać swoje pasje, pokazać się szerszej publiczność. Warto wspomnieć, że na w prezentacjach dwukrotnie udział wzięła Sara James.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto