Lubuskie w Akcji Czysta Odra. Mieszkańcy będą sprzątać rzekę w Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Słubicach i... w Niemczech oraz Czechach

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Akcja Czysta Odra odbędzie się w tym roku w kilku miastach, również w województwie lubuskim. Pomysłodawcą jest Dominik Dobrowolski.
Akcja Czysta Odra odbędzie się w tym roku w kilku miastach, również w województwie lubuskim. Pomysłodawcą jest Dominik Dobrowolski. Piotr Drozdowicz – asystent akcji Recykling Rejs
Udostępnij:
W tym roku odbędzie się wielka, międzynarodowa Akcja Czysta Odra, która będzie dotyczyć sprzątania rzeki na terenie Polski, Niemiec i Czech. W akcję włączyły się też lubuskie miasta, wśród nich Krosno Odrzańskie, Nowa Sól i Słubice.

Dominik Dobrowolski z Wrocławia jest już dość dobrze znany w naszej okolicy. Kajakarz i propagator akcji ekologicznych, które w głównej mierze dotyczą Odry, na swoim koncie ma już przepłynięcie i posprzątanie ponad 15 tys. km rzek w Polsce i Europie. W przeszłości pływał już kajakiem z Wrocławia do Berlina, odwiedzał m.in. Gostchorze w gminie Krosno Odrzańskie.

D. Dobrowolski jest pomysłodawcą kolejnej akcji ekologicznej o nazwie "Akcja Czysta Odra". To kolejne przedsięwzięcie związane z utrzymywaniem czystości na Odrze. - To pierwsza edycja kompleksowego i międzynarodowego działania (z Czechami i Niemcami), które odbędzie się na całej długości Odry oraz na jej dopływach - wyjaśnia D. Dobrowolski.

Akcja Czysta Odra w Lubuskiem

Krosno Odrzańskie jest jednym z miast, które już oficjalnie przyłączyło się do akcji. Tamtejsi mieszkańcy już wcześniej udowadniali, że chcą dbać o czystość oraz środowisko, organizując m.in. plogging wzdłuż Odry.

Jednym z głównych koordynatorów Akcji Czysta Odra jest Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne.

- Działania związane ze sprzątaniem rzeki na odcinku od Nowej Soli do Słubic będą koordynowane właśnie przez KPWK - wyjaśnia Wojciech Kliszewski, kierownik działu gospodarki odpadami w KPWK.

W. Kliszewski dodaje, że każdy się może do akcji przyłączyć. - Należy zorganizować grupę wolontariuszek i wolontariuszy, aby spotkać się na ekologicznej majówce nad Odrą, posprzątać jej brzegi, zorganizować spływ kajakowy, cieszyć się z uroków tej przepięknej rzeki - wyjaśnia.

A kiedy odbędzie się akcja? - Od 29 kwietnia do 8 maja przeprowadzimy razem z lokalnymi organizacjami (samorządy, ngo, szkoły, koła wędkarskie, leśnicy, strażacy, media i grupy mieszkańców) akcje sprzątania Odry od jej źródeł do Bałtyku - informuje pomysłodawca, D. Dobrowolski.

Pierwsze 100 grup zgłoszonych do akcji dostanie wsparcie w wysokości do 500 zł. Partnerem akcji jest Credit Agricole Bank Polska – organizator ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. #MniejPlastiku.

Jak się zgłosić do Akcji Czysta Odra

Choć akcja odbędzie się dopiero za kilka miesięcy, to zgłoszenia już są przyjmowane. Warunkiem zgłoszenia się jest wysłanie informacji: imię, nazwisko, koordynatora akcji, nr telefonu, adres email oraz określenie na jakim odcinku Odry lub jej dopływów, a także kiedy będzie przeprowadzona akcja.

- Akcja musi być przeprowadzona w okresie od 29 kwietnia do 8 maja. Do tego musi być udokumentowana zdjęciami, filmikami oraz informacją ile worków śmieci zostało zebranych - wyjaśnia W. Kliszewski.

Ale gdzie należy jest wysyłać? Poniżej przedstawiamy listę koordynatorów.

Odcinek Chałupki – Kędzierzyn Koźle – Opole:
Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki dzielą – Odra Łączy”
Kontakt: Ania Piróg-Nowak, [email protected] , tel. 512 283 870

Odcinek: Opole – Wrocław – Nowa Sól
Kontakt: Dominik Dobrowolski, [email protected] , tel. 697 092 978

Odcinek: Nowa Sól – Krosno Odrzańskie – Słubice:
Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne KPWK
Kontakt: Wojciech Kliszewski, [email protected] , tel. 661 068 040

Odcinek: Słubice – Szczecin – Świnoujście
Stowarzyszenie Wywrotka
Kontakt: Krzysztof Sowa, [email protected] , tel. 725 559 666

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie