Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Wkrótce zaszczepisz się przeciwko COVID-19 nawet w aptece? Ruszyły szkolenia farmaceutów. Chętnych nie brakuje!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Na szkolenia zgłosiło się już ponad 100 osób.
Na szkolenia zgłosiło się już ponad 100 osób. Mariusz Kapała
Proces szczepień przeciwko COVID-19 ma jeszcze przyspieszyć. Wiadomo już, że szczepionki w Lubuskiem będą mogli podawać również farmaceuci. Już ponad 100 aptekarzy zgłosiło się na specjalne szkolenia. Najpierw chętni farmaceuci będą szczepić w punktach szczepień, ale jest też pomysł, by w przyszłości szczepionki podawać nawet w lokalnej aptece.

To, że samorządy przygotowują się do masowych szczepień przeciwko COVID-19, wiemy już od jakiegoś czasu. W Zielonej Górze przyszykowano do tego celu halę, w której dziennie będzie można zaszczepić nawet 1500 osób.

Na szkolenia zgłosiło się już ponad 100 osób.

Lubuskie. Wkrótce zaszczepisz się przeciwko COVID-19 nawet w...

Wideo: jakie czekają nas obostrzenia?

Plan rządu jest taki, że docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych. To właśnie samorządy zgłaszają do wojewodów listę lokalizacji takich proponowanych punktów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jest szansa, że takie szczepienia będą mogły rozpocząć się jeszcze w kwietniu tego roku.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Lubuskiem. Zaszczepisz się nawet w aptece?

Coraz częściej mówi się o tym, że szczepić będą nie tylko lekarze, ale również farmaceuci. Okazuje się, że w Lubuskiem przechodzą oni właśnie szkolenia. Najpierw teoretyczne, w formie online, a już niebawem praktyczne, na specjalnych fantomach.

- Farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów dopuszczono najpierw do szczepienia przeciw COVID-19, a teraz już nawet do kwalifikacji pacjentów do tych szczepień - mówi Daria Wielogórska - Rutka, prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. - Jeśli chodzi o szkolenia farmaceutów, to najpierw przechodzą oni zajęcia teoretyczne. Do takich szkoleń z naszego terenu zgłosiło się już ponad 170 osób. Z czego większość już przeszła tę część teoretyczną, łącznie ze zdaniem testu.

Wideo: będą paszporty szczepień?

Warto wyjaśnić, że w Lubuskiem mamy około 600 czynnych farmaceutów. Odsetek chętnych do prowadzenia szczepień nie jest więc mały.

Przed farmaceutami kolejne godziny nauki, zaś od najbliższego weekendu będą się oni szkolić już praktycznie w Centrum Symulacji Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Chętni nauczą się wszystkiego, co pozwoli im bezpiecznie zaszczepić pacjenta - wyjaśnia Daria Wielogórska - Rutka. - Począwszy od wiedzy na temat rodzaju szczepionek, ich przechowywania, przez informacje na temat ankiety, tego, jak zakwalifikować pacjenta, jak działa system. Uczestnicy dowiedzą się też, jak wykonać szczepienie. Aż po pomoc przy niepożądanym działaniu - np. reakcji alergicznej. Czyli tak naprawdę już w najbliższy poniedziałek będziemy mieć ponad 100 przeszkolonych farmaceutów, gotowych, by pójść do punktu szczepień i w tych szczepieniach pomóc.

Najpierw farmaceuci będą szczepić przeciwko COVID-19 w punktach szczepień

Okazuje się, że jeżeli będzie taka potrzeba, to już od maja pojawi się możliwość, by szczepienia przeciwko COVID-19 przeprowadzać również w aptekach.

- Tutaj czekamy na ostateczne rozporządzenia w tym zakresie - mówi pani prezes LOIA. - Jakie wymogi apteka musi spełnić. Od maja powinien ruszyć pilotaż. Jest duże prawdopodobieństwo, że z biegiem czasu w coraz większej liczbie aptek będzie właśnie możliwość zaszczepienia się.

W innych krajach już teraz przeprowadza się szczepienia w aptekach. Taki proces jest bezpieczny.

Praktyczne szkolenia ruszają w piątek. Farmaceuci szkolić się będą w Centrum Symulacji Medycznej UZ w Zielonej Górze.

- Jeżeli chodzi o zakres tego szkolenia, które realizujemy jako Centrum Symulacji Medycznej, to jest moduł praktyczny szkoleń, które organizuje głównie i finansuje Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie - wyjaśnia nam jeszcze Agnieszka Żeromska-Michniewicz, kierownik Centrum Symulacji Medycznej.

W ramach praktyki farmaceuci przejdą ćwiczenia - część warsztatową i symulacyjną. W tym np. ćwiczenia z udrożniania dróg oddechowych, ale i naukę wykonywania iniekcji domięśniowej na fantomach. Tych każdy uczestnik musi wykonać minimum 20. Dlaczego te zajęcia odbywać się będą w centrum? Bo nie tylko znajduje się tu niezbędny sprzęt, ale i działają świetni instruktorzy i wykwalifikowana kadra.

Okazuje się, że chętnych nie brakuje. A im więcej osób przejdzie szkolenia, tym więcej mieszkańców uda się zaszczepić przeciwko COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto