Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzyści sprawdzają egzaminatorów. Złożyli rekordowo dużo wniosków o wgląd w swoje prace. Kiedy opłaca się złożyć odwołanie?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Tomasz Hołod / Polska Press (zdjęcie poglądowe)
Maturzyści coraz chętniej sprawdzają egzaminatorów. Tegoroczni zdający złożyli w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie już 2 100 wniosków o wgląd w swoje arkusze. To o 385 więcej niż przed rokiem. A kolejne wciąż spływają. Młodzież o zobaczenie swoich prac może poprosić nawet do pół roku od ogłoszenia wyników. – Różne przyczyny się na to składają. Sądzę, że przede wszystkim jednak wśród młodych ludzi rośnie świadomość swoich praw – ocenia Robert Wanic, dyrektor OKE w Jaworznie.

Nie minęły trzy tygodnie odkąd tegoroczni maturzyści poznali wyniki swojego egzaminu, a już zdążyli złożyć 2 100 wniosków o wgląd w swoje prace. W przypadku ubiegłorocznych matur było ich łącznie 1 700 (składane od sierpnia 2020 do lutego 2021).

Matura 2021. Jak złożyć wniosek o weryfikację punktów?

Robert Wanic, dyrektor OKE w Jaworznie, przyznaje, że młodzi coraz częściej korzystają z tego przysługującego im prawa. Jak podejrzewa, to efekt rosnącej wśród młodzieży świadomości, ale też wprowadzonych rozwiązań. Wniosek o wgląd w arkusze składa się obecnie elektronicznie. Nie wszyscy, którzy wnioskują, przyjeżdżają potem na umówione spotkanie.

– Część absolwentów w międzyczasie dostanie się już na wymarzone studia i rezygnuje, albo zmienia zdanie, kiedy uświadomi sobie, że wgląd odbywa się w OKE w Jaworznie. Nie ma możliwości wysłania arkuszy drogą mejlową. Obecne przepisy nie dają takiej możliwości – opowiada Robert Wanic.

Musisz to wiedzieć

Powiadomienie o terminie wglądu w OKE młodzież otrzymuje smsem lub telefonicznie. – Staramy się wskazać najbliższy z możliwych terminów, do pięciu dni ustalamy termin wglądu – przypomina dyrektor.

Podczas wglądu maturzyści mogą swoje arkusze sfotografować, aby potem przeanalizować je z rodzicami lub nauczycielem. Powodów, dla których decydują się na takie rozwiązanie jest wiele. Gros ma wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona. Część robi to z ciekawości. Jeśli po wglądzie w arkusze wątpliwości pozostają, młodzi mogą wnieść o ponowne sprawdzenie swojej pracy.

– Wniosek do oke o weryfikację sumy punktów wymaga merytorycznego uzasadnienia, a maturzysta na jego wniesienie ma dwa dni robocze od dnia wglądu – przypomina Wanic.

Matura 2021. Pomyłki się zdarzają

W minionym roku w całej Polsce maturzyści złożyli ponad 8 tys. takich podań. Sama młodzież z woj. śląskiego złożyła 759 wniosków. Zaowocowało to 249 zmianami. – Na te zmiany składają się jednak zarówno błędy techniczne, jak i merytoryczne, które skutkują podwyższeniem wyniku egzaminu – zaznacza dyrektor OKE.

Do błędów technicznych zaliczamy na przykład błędnie zgłoszone do oke dane zdających czy błędnie zczytane przez skaner dane osobowe. Błędy, rzecz jasna, popełniają także sami egzaminatorzy. Zdarzają się przypadki niepoprawnego zliczenienia punktów czy niepoprawnego przeniesienia na kartę odpowiedzi. Zmiana punktacji może też dotyczyć błędu merytorycznego egzaminatora. Wynik egzaminu po nigdy nie jest obniżany.

Opłaca się złożyć odwołanie

Zdarza się, że maturzyści dociekają swoich racji w Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego (KAE), czyli u grona doświadczonych egzaminatorów specjalizujących się w danej dziedzinie nauki, wpisanych na listę arbitrów prowadzoną przez ministra edukacji. W końcu nawet jeden punkt może zaważyć na tym, czy ktoś dostanie się na wymarzone studia. A jak pokazują doświadczenia minionych lat, opłaca się złożyć odwołanie. W sprawie ubiegłorocznych matur zdający odwołali do KAE łącznie 1 269 zadań. Eksperci uwzględnili 78 wniosków.

Robert Wanic przyznaje, że kolegium arbitrażu w 2020 roku rozstrzygało także na korzyść maturzystów z naszego regionu. – Są to jednak pojedyncze przypadki – zaznacza.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto