Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metformina jako lek przeciwcukrzycowy może wspierać leczenie migotania przedsionków. Tabletki na cukrzycę zmniejszają ryzyko arytmii serca

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Szacuje się, że obecnie w Polsce na migotanie przedsionków choruje blisko 700 tys. osób. Nieleczone arytmie serca zwiększają 5-krotnie ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu.
Szacuje się, że obecnie w Polsce na migotanie przedsionków choruje blisko 700 tys. osób. Nieleczone arytmie serca zwiększają 5-krotnie ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. PrathanChorruangsak/GettyImages.com
Migotanie przedsionków to poważne zaburzenie pracy serca, które może prowadzić do niebezpiecznego niedokrwiennego udaru mózgu, zawału serca, a nawet do śmierci. W najnowszych badaniach naukowych zaobserwowano, że stosowanie metforminy, czyli leku przeciwcukrzycowego może wspierać leczenie arytmii serca. Poznaj szczegóły najnowszej analizy.

Spis treści

Metformina może wspierać leczenie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to poważne zaburzenie funkcji serca, które polega na szybkim i niemiarowym biciu serca. Objawia się ono przez uczucie kołatania w klatce piersiowej, duszność, zmniejszenie tolerancji wysiłku, zawroty głowy i nadmierną potliwość. Nieleczone schorzenie może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, w tym:

  • niedokrwiennego udaru mózgu,
  • obniżenia sprawności intelektualnej,
  • zatoru tętnicy płucnej,
  • ostrego niedokrwienia jelit,
  • niewydolności serca,
  • zawału serca,
  • przedwczesnego zgonu.

Leczenie migotania przedsionków polega głównie na podawaniu leków przeciwkrzepliwych np. flekainidu i propafenonu, które chronią przed incydentami zakrzepowo-zatorowymi. Natomiast naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jak metformina, czyli lek przeciwcukrzycowy wpływa na pracę serca.

Badanie opublikowane w „Cell Reports Medicine” sugeruje, że stosowanie metforminy u osób z arytmią serca i występującym migotaniem przedsionków może zmniejszyć częstość pojawiania się incydentów zakrzepowo-zatorowych, a tym samym obniżyć ryzyko groźnych powikłań, w tym niedokrwiennego udaru mózgu. Naukowcy dodają jednak, że istnieje konieczność dalszych badań, które pozwoliłyby bliżej poznać zaobserwowane zależności, a także ustalić odpowiednią dawkę leku.

Na potrzeby badania eksperci przeanalizowali listę prawie 3 tys. terapii przeciwarytmicznych zatwierdzonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA), uwzględniając przy tym interakcję leków między białkami, sieć genów związanych z migotaniem przedsionków, a także genetyczne przeznaczenie każdego leku.

- Migotanie przedsionków jest najczęstszym rodzajem arytmii serca na świecie i może prowadzić do powikłań, w tym udaru i niewydolności serca. Terapie były przede wszystkim ukierunkowane na próby zapobiegania arytmii za pomocą leków działających na układ elektryczny, w tym kanałów jonowych w sercu - skomentowali autorzy badania.

Czym jest metformina i jakie są skutki uboczne jej stosowania?

Metformina to substancja lecznicza, która jest pochodną biguanidu, czyli związku czynnego zawartego w rutwicy lekarskiej. Mimo że lek pozyskuje się głównie w wyniku syntezy chemicznej, to ziele rutwicy stanowi nieodłączny element wspierający leczenie cukrzycy, insulinooporności, zaburzeń metabolizmu, a także zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Metformina obniża ilość cukrów wchłanianych w jelicie cienkim, zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie, zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny, a także łagodnie obniża poziom cukru we krwi. Stosowanie metforminy obniża również apetyt i wspiera metabolizm, dlatego ten lek często stosowany jest w przypadku dużej nadwagi i otyłości, jako element wspierający odchudzanie. Jednak takie zastosowanie leku powinno być ściśle kontrolowane przez lekarza.

Niestety metformina, podobnie jak inne leki może wywoływać skutki uboczne. Lekarze i farmaceuci zaznaczają, że wśród najczęstszych działań niepożądanych można wymienić:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • zaburzenia wchłaniania witaminy B12, a przez to pojawienie się: przewlekłego zmęczenia, bólu i drętwienia kończyn, zaburzeń koordynacji, niepokoju i stanów lękowych, pogorszenia pamięci i stanów zapalnych jamy ustnej,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • hipoglikemię, czyli spadku poziomu cukru we krwi poniżej <70 mg/dl.

Źródło: Transcriptomics-based network medicine approach identifies metformin as a repurposable drug for atrial fibrillation Cell Reports Medicine

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Metformina jako lek przeciwcukrzycowy może wspierać leczenie migotania przedsionków. Tabletki na cukrzycę zmniejszają ryzyko arytmii serca - Strona Zdrowia

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto