Monitoring Odry na kajakach. Społecznicy przyglądają się rzece w Krośnie Odrzańskim

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Społecznicy monitorują Odrę w Krośnie Odrzańskim.
Społecznicy monitorują Odrę w Krośnie Odrzańskim. Łukasz Koleśnik
W poniedziałek (17 października) w Krośnie Odrzańskim zebrała się mała grupa społeczników, aby kajakami wyruszyć wzdłuż Odry, by bliżej przyjrzeć się rzece. Akcja jest związana ze Społecznym Monitoringiem Odry zainicjowanej przez Stowarzyszenie 515.

W poniedziałek (17 października) w godzinach popołudniowych kilku społeczników zebrało się w Krośnie Odrzańskim przy ulicy Nadodrzańskiej, skąd kajakami ruszyli wzdłuż Odry. To jedna z kilku akcji, które są częścią inicjatywy o nazwie Społeczny Monitoring Odry, zapoczątkowanej przez Stowarzyszenie 515. Pierwsza odbyła się w sobotę (15 października).

- W sobotę badaliśmy rzekę z brzegu, chodziliśmy wzdłuż Odry i szukaliśmy nieprawidłowości - mówi prezes Stowarzyszenia 515, Magdalena Bobryk. - Dziś ruszamy kajakami, aby bliżej się przyjrzeć budowie wałów przeciwpowodziowych. Podpłyniemy bliżej rur odpływowych i sprawdzimy co z nich wypływa.

Wkrótce zostanie przygotowany raport z wypraw badawczych społeczników. Planowana jest też kolejna akcja w najbliższą sobotę (22 października).

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.

Stowarzyszenie 515 prowadzi akcję z pomocą i wsparciem:

  • WWF Polska
  • Koalicja Ratujmy Rzeki
  • Fundacja Ratuj Ryby
  • PZW
  • ARKANA
Społecznicy monitorują Odrę w Krośnie Odrzańskim.

Monitoring Odry na kajakach. Społecznicy przyglądają się rze...

Czym jest Społeczny Monitoring Odry?

Społeczny Monitoring Odry to inicjatywa, która ruszyła kilka tygodni temu. Miała ona związek z katastrofą ekologiczną, do której doszło na rzece.

- Potrzebujemy rzetelnych danych o stanie wody w Odrze, a wyniki monitoringu muszą być powszechnie dostępne dla wszystkich - mówi Magdalena Bobryk, Prezes Stowarzyszenia 515 w Krośnie Odrzańskim. - Jeszcze w tym roku chcemy stworzyć punkt monitorujący podstawowe parametry wody w trybie ciągłym, zdigitalizowanym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.

Co SMO wniesie poza dostępem do danych?

  • aktywnie włączy obywateli i organizacje w działanie strażnicze,
  • poszerzy wiedzę z zakresu ochrony wód i interwencji,
  • uruchomi proces sieciowania organizacji i społeczników wokół planu odbudowy Odry po katastrofie.

Postawią stację badawczą Odry

- Docelowo chcemy prowadzić działania strażnicze Odry zarówno z powietrza (loty tronem), jak i przy/w rzece (czujniki, kamery, sondy) - wymienia prezes Stowarzyszenia 515. - Posiadamy już wykwalifikowanych pilotów drona, ograniczeniami na tym etapie są wyłącznie środki na zakup odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu, zabezpieczenie i przeszkolenie wolontariuszy.

A co później? W planach jest uruchomienie pierwszej zdigitalizowanej stacji monitorującej podstawowe parametry wody w trybie ciągłym planujemy jeszcze w tym roku. Korzystać z niej będą organizacje społeczne, samorządy, szkoły, służby ratunkowe, instytucje badawcze i naukowe, niezależni eksperci i badacze.

Stacja badawcza będzie wyposażona w pomiary, niezbędne do szybkiej oceny jakości wody w Odrze oraz zachodzących zmian, tych naturalnych i tych, do których przyczynił się człowiek. Wśród mierzonych parametrów znajdzie się przewodność, która jest ściśle powiązana z zawartością soli, tlen – informujący o aktywności organizmów prowadzących fotosyntezę, ale też o niebezpiecznych zjawiskach, takich jak przyducha. Odczyn wody z kolei pozwoli śledzić m.in. aktywność fitoplanktonu (w tym niebezpieczne zakwity), ale także da informacje o obecności substancji alkalicznych, czy też kwaśnych, które mogą znaleźć się w wodzie wskutek zrzutów przemysłowych. Pozostałe, istotne dla monitorowania stanu rzeki parametry to mętność wody, absorbancja UV, zawartość azotanów, amoniaku czy chlorofilu.

Dane będą dostępne dla każdego zainteresowanego. - By umiejętnie interpretować dane ważna jest wiedza w tym zakresie. Dlatego docelowo na stronie, która będzie prezentowała wyniki on-line znajdą się również komentarze pozwalające osobom, nie zajmującym się na co dzień tą tematyką wyciągać wnioski - dodaje M. Bobryk ze Stowarzyszenia 515.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie