Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monitoring Odry na kajakach. Społecznicy przyglądają się rzece w Krośnie Odrzańskim

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Społecznicy monitorują Odrę w Krośnie Odrzańskim.
Społecznicy monitorują Odrę w Krośnie Odrzańskim. Łukasz Koleśnik
W poniedziałek (17 października) w Krośnie Odrzańskim zebrała się mała grupa społeczników, aby kajakami wyruszyć wzdłuż Odry, by bliżej przyjrzeć się rzece. Akcja jest związana ze Społecznym Monitoringiem Odry zainicjowanej przez Stowarzyszenie 515.

W poniedziałek (17 października) w godzinach popołudniowych kilku społeczników zebrało się w Krośnie Odrzańskim przy ulicy Nadodrzańskiej, skąd kajakami ruszyli wzdłuż Odry. To jedna z kilku akcji, które są częścią inicjatywy o nazwie Społeczny Monitoring Odry, zapoczątkowanej przez Stowarzyszenie 515. Pierwsza odbyła się w sobotę (15 października).

- W sobotę badaliśmy rzekę z brzegu, chodziliśmy wzdłuż Odry i szukaliśmy nieprawidłowości - mówi prezes Stowarzyszenia 515, Magdalena Bobryk. - Dziś ruszamy kajakami, aby bliżej się przyjrzeć budowie wałów przeciwpowodziowych. Podpłyniemy bliżej rur odpływowych i sprawdzimy co z nich wypływa.

Wkrótce zostanie przygotowany raport z wypraw badawczych społeczników. Planowana jest też kolejna akcja w najbliższą sobotę (22 października).

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.

Stowarzyszenie 515 prowadzi akcję z pomocą i wsparciem:

  • WWF Polska
  • Koalicja Ratujmy Rzeki
  • Fundacja Ratuj Ryby
  • PZW
  • ARKANA
Społecznicy monitorują Odrę w Krośnie Odrzańskim.

Monitoring Odry na kajakach. Społecznicy przyglądają się rze...

Czym jest Społeczny Monitoring Odry?

Społeczny Monitoring Odry to inicjatywa, która ruszyła kilka tygodni temu. Miała ona związek z katastrofą ekologiczną, do której doszło na rzece.

- Potrzebujemy rzetelnych danych o stanie wody w Odrze, a wyniki monitoringu muszą być powszechnie dostępne dla wszystkich - mówi Magdalena Bobryk, Prezes Stowarzyszenia 515 w Krośnie Odrzańskim. - Jeszcze w tym roku chcemy stworzyć punkt monitorujący podstawowe parametry wody w trybie ciągłym, zdigitalizowanym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.

Co SMO wniesie poza dostępem do danych?

  • aktywnie włączy obywateli i organizacje w działanie strażnicze,
  • poszerzy wiedzę z zakresu ochrony wód i interwencji,
  • uruchomi proces sieciowania organizacji i społeczników wokół planu odbudowy Odry po katastrofie.

Postawią stację badawczą Odry

- Docelowo chcemy prowadzić działania strażnicze Odry zarówno z powietrza (loty tronem), jak i przy/w rzece (czujniki, kamery, sondy) - wymienia prezes Stowarzyszenia 515. - Posiadamy już wykwalifikowanych pilotów drona, ograniczeniami na tym etapie są wyłącznie środki na zakup odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu, zabezpieczenie i przeszkolenie wolontariuszy.

A co później? W planach jest uruchomienie pierwszej zdigitalizowanej stacji monitorującej podstawowe parametry wody w trybie ciągłym planujemy jeszcze w tym roku. Korzystać z niej będą organizacje społeczne, samorządy, szkoły, służby ratunkowe, instytucje badawcze i naukowe, niezależni eksperci i badacze.

Stacja badawcza będzie wyposażona w pomiary, niezbędne do szybkiej oceny jakości wody w Odrze oraz zachodzących zmian, tych naturalnych i tych, do których przyczynił się człowiek. Wśród mierzonych parametrów znajdzie się przewodność, która jest ściśle powiązana z zawartością soli, tlen – informujący o aktywności organizmów prowadzących fotosyntezę, ale też o niebezpiecznych zjawiskach, takich jak przyducha. Odczyn wody z kolei pozwoli śledzić m.in. aktywność fitoplanktonu (w tym niebezpieczne zakwity), ale także da informacje o obecności substancji alkalicznych, czy też kwaśnych, które mogą znaleźć się w wodzie wskutek zrzutów przemysłowych. Pozostałe, istotne dla monitorowania stanu rzeki parametry to mętność wody, absorbancja UV, zawartość azotanów, amoniaku czy chlorofilu.

Dane będą dostępne dla każdego zainteresowanego. - By umiejętnie interpretować dane ważna jest wiedza w tym zakresie. Dlatego docelowo na stronie, która będzie prezentowała wyniki on-line znajdą się również komentarze pozwalające osobom, nie zajmującym się na co dzień tą tematyką wyciągać wnioski - dodaje M. Bobryk ze Stowarzyszenia 515.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto