Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie już śniętych ryb w Bobrze? PGE zainstalowało przepławkę przy elektrowni wodnej w Starym Raduszcu. Co to oznacza?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Uruchomiona została przepławka przy elektrowni wodnej w Starym Raduszcu, która ma ułatwić migrację rybom.
Uruchomiona została przepławka przy elektrowni wodnej w Starym Raduszcu, która ma ułatwić migrację rybom. PGE Energia Odnawialna
Kilka tygodni temu pisaliśmy o mule i śniętych rybach w Bobrze. Nowa inwestycja ekologiczna PGE ma sprawić, że do podobnych sytuacji już nie dojdzie. W Starym Raduszcu (gm. Krosno Odrzańskie) przy elektrowni wodnej została uruchomiona przepławka, która umożliwi swobodną migrację ryb i organizmów bezkręgowych.

Przypomnijmy, że w połowie maja otrzymaliśmy informację od lokalnych wędkarzy, że rzeka Bóbr jest pełna mułu i dryfuje w niej wiele śniętych ryb. Palcem wskazywali na elektrownie wodne w Starym Raduszcu i Dychowie, mówiąc o zbyt dużym zrzucie wody, który spowodował taką sytuację.

Szerzej opisaliśmy sytuację w poniższym materiale:

Do takich sytuacji ma już nie dochodzić, dzięki inwestycji PGE przy elektrowni w Starym Raduszcu.

Przepławka uruchomiona przy elektrowni w Starym Raduszcu

W ostatnich dniach PGE Energia Odnawialna postawiła na inwestycję ekologiczną, czyli tzw. przepławkę. Co to takiego?

- Przepławka to budowla hydrotechniczna stosowana na stopniach wodnych, jazach i zaporach - mówi Maciej Gelberg, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna. - Musi ona być tak skonstruowana, by uwzględniała cechy gatunkowe oraz możliwości i potrzeby wszystkich organizmów żyjących w rzece.

Oznacza to, że rozmiary budowli powinny być dostosowane do największych ryb, za to parametry hydrauliczne (np. prędkości przepływu, głębokości wody) do najmniejszych i najsłabszych bezkręgowców. - Przy projektowaniu należy uwzględnić też zmienne warunki hydrologiczne (m.in. tzw. niżówki) oraz terminy migracji ryb - dodaje M. Gelberg.

Przepławka na Stopniu Wodnym Stary Raduszec ma ok. 130 metrów długości. Składa się z 26 komór przeprawowych oraz basenów spoczynkowych, wyłożonych warstwą otoczaków i dodatkowych półmetrowych kamieni. W przegrodach z palisady drewnianej znajdują się też 30-40 centymetrowe szczeliny (przesmyki), którymi przepływają ryby.

W okolicy Elektrowni Wodnej Raduszec żyją 34 gatunki minogów i ryb w tym gatunki chronione: głowacica, koza, minug rzeczny, piekielnica, różanka i śliz.

Uruchomiona została przepławka przy elektrowni wodnej w Starym Raduszcu, która ma ułatwić migrację rybom.

Nie będzie już śniętych ryb w Bobrze? PGE zainstalowało prze...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto