MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni nie mogą przedostać się przez most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim nie jest przystosowany dla niepełnosprawnych.
Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim nie jest przystosowany dla niepełnosprawnych. Archiwum prywatne
Niepełnosprawni nie mogą przedostać się przez most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim? Do miejscowego urzędu wpływa wiele skarg w sprawie nowego obiektu, który nie jest odpowiednio przystosowany.

Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim otwarto w grudniu zeszłego roku. Budowa przeprawy na Odrze trwała długo, a teraz przez około rok trzeba z niej korzystać, ponieważ w tym czasie remontowany i podnoszony zabytkowy most krośnieński.

Most tymczasowy nie jest przystosowany dla pieszych i niepełnosprawnych?

Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego po kilku tygodniach korzystania z nowej przeprawy zwracają uwagę na to, że most tymczasowy nie jest odpowiednio przystosowany dla pieszych oraz przede wszystkim dla niepełnosprawnych. Do krośnieńskiego urzędu wpłynęło już kilka skarg w tej sprawie. Większość z nich odnosi się do tego, że pokonanie przeprawy przez osoby niepełnosprawne jest praktycznie niemożliwe.

Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim nie jest przystosowany dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni nie mogą przedostać się przez most tymczasow...

Zapytaliśmy o problem w urzędzie miasta w Krośnie Odrzańskim:

- Gmina Krosno Odrzańskie nie zatwierdziła organizacji ruchu zaproponowanej przez firmę Strabag - informuje rzecznik prasowy krośnieńskiego urzędu Sławomir Pawlak. - W grudniu ub.r. w piśmie do wykonawcy zwróciliśmy uwagę, że nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania i wprost napisaliśmy, że warunkiem koniecznym uzgodnienia ruchu jest zapewnienie pieszym bezpiecznej komunikacji. Mało tego – zwróciliśmy bezpośrednio uwagę, że „obecnie zastosowane rozwiązania uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym przedostanie się na drugą stronę miasta”.

Rzecznik prasowy przypomina również, że inwestycja nie jest wykonywana przez gminę Krosno Odrzańskie.

- Pamiętajmy, że inwestycja wykonywana jest na obiekcie i w ciągu drogi krajowej nienależących do gminy. Niezależnie od tego podjęliśmy rozmowy z wykonawcą, by na wszystkich ciągach pieszych wykonanych w związku z remontem mostu, osoby niepełnosprawne mogły swobodnie przemieszczać się - mówi S. Pawlak.

- Zabiegamy o to i zrobimy wszystko, by tak się stało - dodaje rzecznik. - W gminie Krosno Odrzańskie krok po kroku niwelujemy bariery architektoniczne i nasze stanowisko jest jednoznaczne: zastosowane przez inwestora na czas remontu rozwiązania są dla mieszkańców nieakceptowalne.

Rozwiązania na moście były uzgadniane z gminą?

O tę sprawę zapytaliśmy również inwestora, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Tymczasowa organizacja ruchu była opracowywana przez wykonawcę w porozumieniu z odpowiednimi organami, w tym między innymi miastem - gminą Krosno Odrzańskie - odpowiada rzeczni prasowy Wód Polskich, Jarosław Garbacz.

Czy można wkrótce spodziewać się poprawek związanych mostem tymczasowym?

- Wszelkie uwagi dotyczące poruszania się pieszych w obrębie przeprawy tymczasowej Wody Polskie RZGW we Wrocławiu na bieżąco przekazują wykonawcy, z prośbą o ich uwzględnienie i w miarę możliwości szybkie wprowadzenie korekt dogodnych dla wszystkich mieszkańców - dodaje J. Garbacz. - Tak jest również w przypadku zgłoszeń napływających od osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto