Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi posterunkowi w Krośnie Odrzańskim. Ich życiowym celem było zostanie policjantem. Co mówią o początkach pracy w mundurze?

Redakcja
Nowi posterunkowi z Krosna Odrzańskiego opowiadają o początkach pracy policjanta.
Nowi posterunkowi z Krosna Odrzańskiego opowiadają o początkach pracy policjanta. Lubuska Policja
Kolejna część cyklu wywiadów z policjantami z naszego regionu. Tym razem rozmowa została przeprowadzona z dwoma funkcjonariuszami: z posterunkowymi z Krosna Odrzańskiego. Marek Czarnowski oraz Błażej Kancelarz to nowi policjanci, którzy zasilili szeregi krośnieńskiej komendy.

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim przygotowuje cykl materiałów, które mają zachęcić młodych ludzi do pracy w policji. W tym celu przygotowują wywiadu z funkcjonariuszami z regionu, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o pracy policjanta. Poniżej wcześniejsze rozmowy przeprowadzone przez KPP Krosno Odrzańskie:

Zawsze chcieli zostać policjantami

Posterunkowy Błażej Kancelarz oraz posterunkowy Marek Czarnowski to nowi policjanci, którzy zasilili szeregi krośnieńskiej komendy. Od szkoły średniej, kiedy to stali się uczniami klas mundurowych obrali sobie jeden cel - zostać stróżem prawa. Mimo, że nie mają jeszcze doświadczenia w policji, już teraz są dumni, że stają się częścią tej formacji.

Posterunkowy Błażej Kancelarz oraz posterunkowy Marek Czarnowski to młodzi policjanci krośnieńskiej komendy. Wprawdzie nie mogą się jeszcze podzielić policyjnym doświadczeniem jednak podczas spotkania z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim młodszym inspektorem Maciejem Sipkiem oraz Zastępcą Naczelnika Wydziału Prewencji aspirantem sztabowym Markiem Żelkiem opowiedzieli o powodach, które skłoniły ich do związania przyszłości z Policją, procesie rekrutacji, a także swoich planach i oczekiwaniach. Komendant określił z kolei jakie są oczekiwania i wymagania wobec ich pracy, omówił kwestię odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz przypomniał o szacunku do munduru. Na zakończenie zapewnił, że zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie przełożonych oraz starszych kolegów, a także zachęcał do samorozwoju i realizowania zamierzonych celów.

Co zatem skłoniło ich do podjęcia takiej decyzji? Jak sami mówią, wstąpienie w szeregi Policji było dla nich przede wszystkim następstwem procesu edukacji. Służba w tej formacji planowana była od czasów szkoły średniej. W przypadku Błażeja Kancelarz była to klasa mundurowa w Gubinie, natomiast Marek Czarnowski wybrał klasę mundurową o profilu policyjnym w Czerwieńsku. Zajęcia prowadzone w obydwu placówkach umożliwiły im poznanie pracy policjantów od wewnątrz. Organizowane przez funkcjonariuszy spotkania dające możliwość bezpośredniej rozmowy z policjantami różnych wydziałów, liczne zajęcia teoretyczno-praktyczne takie jak strzelectwo, samoobrona, lekcje z technikiem kryminalistyki, czy możliwość obejrzenie sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy, uświadomiły im, że służba w mundurach policyjnych to coś co chcą robić w przyszłości.

Jak się dostali do policji?

Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, oczekiwali na wyznaczenie terminu testu wiedzy i sprawności fizycznej. Z racji ciągłej aktywności fizycznej oraz posiadania podstawowej wiedzy na temat pracy w tej formacji, ten etap nie sprawił im większego problemu. Co zatem okazało się dla nich trudniejsze? Test psychologiczny, który jest kolejnym etapem rekrutacji. Jest on ukierunkowany na sprawdzenie osobowości oraz przydatności do pracy jako funkcjonariusz, za czym idzie brak możliwości przygotowania się do niego. Pozytywne ukończenie wymienionych etapów skutkowało rozmową kwalifikacyjną w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie skierowaniem na badania psychologiczne oraz komisję lekarską. Aktualnie oczekują na uroczyste ślubowanie i szkolenie podstawowe, które odbędzie się w jednej ze szkół Policji.

Czego oczekują po pracy w policji?

A jakie są ich osobiste oczekiwania? Spodziewają się możliwości zdobywania wiedzy, rozwoju oraz podnoszenia kwalifikacji. Posterunkowy Marek Czarnowski chciałby w przyszłości pracować w Wydziale Kryminalny, gdzie będzie mógł rozwiązywać skomplikowane sprawy kryminalne i uczestniczyć w nietypowych zdarzeniach. Natomiast posterunkowy Błażej Kancelarz na chwilę obecną bardziej myśli o służbie prewencyjnej. W jego planach na przyszłość, ze względu na specyfikę pracy, jest służba w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji. Zdają sobie jednak sprawę, że przed nimi wiele lat nauki i wyzwań, z którymi będą musieli się zmierzyć. Mimo, że nie mają jeszcze doświadczenia w Policji, już teraz są dumni, że stają się częścią tej formacji i będą mogli brać czynny udział w budowaniu bezpieczeństwa publicznego. „Zrobimy wszystko, żeby sprostać oczekiwaniom i nie zawieść osób, które będą liczyły na naszą pomoc” - dodają.

Jesteś zainteresowany służbą w policji?

- Przypominamy wszystkim kandydatom, że Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim jest inicjatorem doskonalenia umiejętności sprawnościowych dla wszystkich osób, które wiążą swą przyszłość z Policją - mówi oficer prasowy KPP Krosno Odrzańskie, podkom. Justyna Kulka. - Zajęcia prowadzone są przez wyszkolonych instruktorów, którzy demonstrują prawidłowość przejścia toru, a także podpowiadają jak technicznie pokonać poszczególne przeszkody, by móc zrobić to sprawnie i zmieścić się w wymaganym czasie. Najbliższe spotkania odbędą się w Zielonej Górze w sali gimnastycznej Hali Akrobatyczno-Sportowej przy ulicy Urszuli 22, w godzinach 12-14 w dniach 7,14, 21,28 października.

Jeśli jesteś zainteresowany służbą w Policji, ale nie wiesz czy poradzisz sobie na testach sprawności fizycznej, przyjdź i przekonaj się. Specjalnie dla kandydatów zorganizowano treningi, podczas których instruktorzy będą udzielać pomocy i wskazówek, aby każdy, kto zdecyduje się stanąć na linii startu toru sprawnościowego pokonał go szybko i bez trudności. Treningi odbędą się:

  • Zielona Góra – 5,12,19,26 sierpnia 2020 r. w godz. 11.00-13.00 - sala gimnastyczna Liceum Ogólnokształcące nr III im. prof. T. Kotarbińskiego przy ul. Strzeleckiej 9 w Zielonej Górze
  • Gorzów Wlkp. – 6,13,20,27 sierpnia 2020 r. w godz. 15.00-17.00 – hala sportowa przy ul. Słowiańskiej 10 w Gorzowie Wlkp.
  • Świebodzin – 29 sierpnia 2020 r. ( sobota) w godz. 11.00-13.00 – miejska hala sportowa przy ul. Zachodniej 74 w Świebodzinie

Osobom zainteresowanym służbą w policji przypominamy adres strony internetowej, na której zamieszczone zostały wszystkie informacje związane z rekrutacją: https://lubuska.policja.gov.pl/go/prac/sluzba-w-pol/3580,Dobor.html

W przypadku jakichkolwiek pytań, szczegółowych informacji udzielają pracownicy:

  • Zespołu Kadr i Szkolenia w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim

    (68) 383 31 70, (68) 383 31 71

  • Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Gorzowie Wlkp. Zespół ds. Doboru:

    (95) 738 12 60, (95) 738 12 61, (95) 738 12 62

44. nowych policjantów w Lubuskiem będzie służyć społeczeństwu:

*źródło: KPP Krosno Odrzańskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto