Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt w szpitalu w Krośnie Odrzańskim. Automatyczne stanowisko do dezynfekcji całego ciała jest testowane w wejściu izby przyjęć

Redakcja
Automatyczna stacja do dezynfekcji stanęła w szpitalu w Krośnie Odrzańskim.
Automatyczna stacja do dezynfekcji stanęła w szpitalu w Krośnie Odrzańskim. Łukasz Koleśnik
W czwartek, 28 sierpnia do szpitala w Krośnie Odrzańskim dostarczono nowy sprzęt do przetestowania. To nowoczesne stanowisko do dezynfekcji, które postawiono w wejściu na izbę przyjęć i będzie służyć zarówno personelowi szpitala Zachodniego Centrum Medycznego jak i pacjentom.

Dezynfekcja w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważna, zwłaszcza takich miejscach jak szpitale. Do placówki Zachodniego Centrum Medycznego trafiło bezdotykowe stanowisko do dezynfekcji całego ciała, a nie tylko rąk. Gubińska firma podkreśla, że to prototyp i dostarczyła sprzęt do krośnieńskiego szpitala w ramach testu (dokładniej dwie firmy - wytwórcą jest MD Technic, a dystrybutorem - TopTech).

Bezdotykowe z instrukcją głosową

Nowoczesne stanowisko do dezynfekcji zostało postawione i podłączone w korytarzu, prowadzącym do izby przyjęć w krośnieńskim szpitalu. Jak działa?

- Na urządzeniu znajduje się instrukcja obsługi, która dokładnie opisuje jak trzeba się zachować - wyjaśnia Stanisław Kader z gubińskiej firmy, która dostarczyła sprzęt. - Wszystko jest zautomatyzowane, a użytkowanie ze stanowiska następuje bezdotykowo.

Osoba, która staje przed stanowiskiem do dezynfekcji jest wykrywana przez czujnik zbliżeniowy. - Nawet jeśli ktoś nie zdołał się zapoznać z instrukcją, która znajduje się na maszynie, to na każdym kroku pomaga instrukcja głosowa - wyjaśnia S. Kader. - Do wyboru są dwie opcje, które też wybiera się za pomocą czujników zbliżeniowych (wystarczy machnąć ręką w konkretnym miejscu).

Jakie dwie opcje? - Szybka, która trwa cztery sekundy. W tym czasie trzeba obrócić się wokół własnej osi, aby całe ciało zostało opryskane płynem dezynfekującym - opowiada pan Stanisław. - Trzeba podkreślić, że to delikatna mgiełka. Nie należy tego traktować jak prysznic - śmieje się.

Bezdotykowo czyli bez bakterii

Przedstawicielom gubińskiej firmy najbardziej zależało na tym, aby urządzenie działało bezdotykowo. - Dzięki temu nie mamy styczności z bakteriami, wirusami - mówi Marcin Brożek, kolejny przedstawiciel gubińskiej firmy.

- Pomysł na wybudowanie takiej maszyny pojawił się w czasie pandemii. Obejrzałem w telewizji ratowników medycznych, którzy sami spryskiwali się płynem do odkażania - opowiada S. Kader. - To zajmuje czas i nie jest dokładną procedurą. Przede wszystkim ma to służyć pracownikom szpitala, choć oczywiście każdy odwiedzający może z tego stanowiska skorzystać.

Wkrótce przekonamy się czy prototypowe urządzenie sprawdziło się w krośnieńskim szpitalu.

Urząd Marszałkowski. Konferencja prasowa; Zabezpieczenia techniczne szpitali przed COVID-19:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto