Patryk Dudek zajął trzecie miejsce w turnieju Speedway Euro Championship

Cezary Konarski
Patryk Dudek, żużlowiec Falubazu Zielona Góra.
Patryk Dudek, żużlowiec Falubazu Zielona Góra. Mariusz Kapała
Żużlowe mistrzostwa Europy, czyli cykl Speedway Euro Championship, osiągnęły półmetek. Na torze w niemieckim Güstrow jednym z najlepszych był Patryk Dudek, zawodnik Falubazu Zielona Góra. W finałowym wyścigu zielonogórzanin był trzeci.

Rywalizację w drugim turnieju tegorocznego cyklu SEC Patryk Dudek rozpoczął od trzeciego miejsca. Jako jedyny w całej stawce zdobył punkt ruszając do boju z najmniej korzystnego w pierwszej serii, drugiego pola startowego. W kolejnym swoim wyścigu zielonogórzanin miał zmierzyć się z liderem klasyfikacji po pierwszym turnieju Piotrem Pawlicki. Leszczynianin dotknął jednak taśmy startowej i został wykluczony, w powtórce lider Falubazu pomknął po zwycięstwo. Zdecydowanie wygrał również w trzeciej serii, a pokonał groźnych rywali – Bartosza Smektałę, Mikkela Michelsena i Daniela Bewleya – czyli najlepszych zawodników po dwóch seriach startów.

W kolejnym swoim biegu Patryk Dudek znów był najszybszy, ale nie utrzymał znakomitej passy do końca turnieju zasadniczego. W 20. wyścigu spóźnił start i dojechał do mety na trzecim miejscu. Zdobyty punkt wystarczył jednak „DuZersowi” do tego, by bez konieczności jazdy w wyścigu barażowym wystartować w wielkim finale. W decydującej rozgrywce najszybciej spod taśmy startowej ruszył Piotr Pawlicki, a przed Patrykiem Dudkiem finiszował jeszcze Duńczyk Leon Madsen, ostatni był Bartosz Smektała.

Do rozegrania pozostały jeszcze dwie rundy Speedway Euro Championship. Obie odbędą się w Polsce - 3 lipca, a tydzień później w Rybniku. Na półmetku rywalizacji liderem jest Piotr Pawlicki. Patryk Dudek ze stratą sześciu punktów zajmuje czwartą lokatę. Mistrz Europy w nagrodę otrzyma kwalifikację do udziału w przyszłorocznym cyklu Grand Prix.

Wyniki 2. rundy Speedway Euro Championship w Güstrow:

• 1. Piotr Pawlicki (Polska) 14 (3,t,3,2,3 + 3 w finale)
  • 2. Leon Madsen (Dania) 11 (1,2,0,3,3 + 2 w finale)
  • 3. Patryk Dudek (Polska) 12 (1,3,3,3,1 + 1 w finale)
  • 4. Bartosz Smektała (Polska) 11 (3,2,2,2,2 + 0 w finale)
  • 5. Mikkel Michelsen (Dania) 10 (2,3,1,3,1) – 3. miejsce w barażu
  • 6. Daniel Bewley (Wielka Brytania) 9 (2,3,0,1,3) – 4. miejsce w barażu
  • 7. Jakob Thorssell (Szwecja) 9 (0,2,3,2,2)
  • 8. Kai Huckenbeck (Niemcy) 9 (2,1,2,2,2)
  • 9. Vaclav Milik (Czechy) 8 (0,3,3,1,1)
  • 10. Sergiej Łogaczow (Rosja) 7 (3,1,2,0,1)
  • 11. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 6 (2,0,1,w,3)
  • 12. Timo Lahti (Finlandia) 6 (1,0,2,3,t)
  • 13. Robert Lambert (Wielka Brytania) 5 (3,2,0,0,0)
  • 14. Patrick Hansen (Dania) 5 (t,1,1,1,2)
  • 15. Ben Ernst (Niemcy) 3 (1,1,0,1,0)
  • 16. Lukas Baumann (Niemcy) 1 (0,d,1,0,0)
  • 17. Mario Niedermeier (Niemcy) 0 (0,0,0)

Klasyfikacja po dwóch turniejach:
1. Pawlicki – 29, 2-3. Michelsen i Madsen – po 24, 4. Dudek – 23, 5. Bewley – 20, 6. Huckenbeck – 17, 7-8. Smektała i Milik – po 15, 9. Thorssell – 14, 10. Lambert – 13, 11-13. Lebiediew, Łogaczow i Tarasienko – po 11, 14-15. Lahti i Hansen – po 9, 16-17. Pedersen i Ernst – po 3, 18. Baumann – 1, 19-21. Tonder, Przyjemski i Niedermeier – po 0.