MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja Krosno Odrzańskie/Gubin. Wywiad z policjantką, która pracuje w polsko-niemieckim zespole. To jedyny taki oddział w kraju

Redakcja
St. asp. Julita Cholewińska pracuje w jedyny w Polsce policyjnym zespole polsko-niemieckim.
St. asp. Julita Cholewińska pracuje w jedyny w Polsce policyjnym zespole polsko-niemieckim. Policja Krosno Odrzańskie/Lubuska Policja
St. asp. Julita Cholewińska to policjantka z Gubina, która łączy służbę z pasją. Zainteresowana zdobywaniem wiedzy o kulturze i zwyczajach obywateli Niemiec, oddelegowanych do pełnienia służby w jedynym w Polsce "Wspólnym polsko-niemieckim zespole policyjnym Gubin-Guben''. Razem z kolegą są pionierami polskiej policji działającymi na rzecz mieszkańców miast przygranicznych.

Na łamach naszego portalu przedstawialiśmy już wywiady z policjantami z powiatu krośnieńskiego, który opowiadali o swojej pracy. Tego typu rozmowy mają przybliżyć nam jak wyglądają obowiązki funkcjonariusza oraz zachęcić młodzież do pracy w mundurze policyjnym.

St. asp. Julita Cholewińska - jak sama siebie określa, jest szczęściarą, ponieważ połączyła pracę z pasją. Oddelegowana do pełnienia służby w zespole polsko-niemieckim, może doskonalić język obcy, a także pogłębiać wiedzę na temat kultury i zwyczajów obywateli Niemiec, którymi się interesuje. A jakie były jej początki i jak minęło jej 15 lat służby?

Wywiad z st. asp. Julitą Cholewińską

Opowiesz nam o początkach twojej służby?

Służbę w Policji rozpoczęłam w 2005 r., w garnizonie kujawsko-pomorskim jako funkcjonariusz Zespołu Prewencji Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście. Moja rodzina nie ma tradycji mundurowych. Jestem pierwszą i jak dotąd jedyną policjantką w rodzinie. O wstąpieniu do Policji myślałam już w trakcie studiów. Jako studentka pedagogiki Akademii Bydgoskiej odbyłam praktyki w Policyjnej Izbie Dziecka w Bydgoszczy i to właśnie wtedy podjęłam decyzje i starania by zostać funkcjonariuszem Policji. W roku 2008 przeprowadziłam się wraz z mężem, który również jest policjantem do Gubina i od tego czasu służbę pełnię w Referacie Prewencji Komisariatu Policji w Gubinie, przez 5 lat na stanowisku dzielnicowej, obecnie jestem jednym z dwóch policjantów „Wspólnego polsko-niemieckiego zespołu policyjnego Gubin-Guben”.

W tym roku mija 15 lat odkąd wstąpiłaś do policji. Jak minął ci ten czas?
Służba w Policji daje mi dużą satysfakcję, możliwość rozwoju zawodowego i osobistego. Jest interesująca, gdyż każdy dzień służby niesie ze sobą nowe wyzwania. Zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji, nawet podczas pozornie podobnych interwencji. W trakcie 15-letniej pracy w Policji wydarzyło się kilka sytuacji których z pewnością nie zapomnę. Staram się ,,zapamiętywać” tylko te dobre wspomnienia. Wychodząc do służby pamiętam, by dobrze wykonywać swoje obowiązki. Podejść do każdej sprawy obiektywnie, z pominięciem własnych przekonać i stereotypów. Myślę, że ważne jest by być otwartym na potrzeby drugiego człowieka.

Wspomniałaś, że byłaś dzielnicową. Spełniałaś się na tym stanowisku?
Praca na stanowisku dzielnicowego Komisariatu Policji w Gubinie zawsze dawała mi dużo satysfakcji, takie jak poczucie dobrze wykonanej ,,roboty''. Jestem typem społecznika, szczerze zainteresowanego problemami z jakimi zwracali się do mnie mieszkańcy podległego mi rejonu służbowego. Uważam, iż rola dzielnicowego jest bardzo istotna i wymaga zaangażowania w każdą powierzoną sprawę. Czy jest to konflikt sąsiedzki, problemy rodzinne, czy też zdarzenie o charakterze kryminalnym. Przyjęło się mówić, że dzielnicowy to „policjant pierwszego kontaktu” i ja starałam się takim policjantem właśnie być. Czy udało mi się to? O to należałoby zapytać mieszkańców rejonu, który obejmowałam. Mam nadzieję, że tak.

W każdej pracy ważny jest rozwój zawodowy. Ty z tego co wiem zrealizowałaś zamierzony cel?
Służba w Policji daje mi możliwość rozwoju zawodowego, realizacji swoich zainteresowań i kształcenia. W moim przepadku jest to nauka języka niemieckiego, a także zdobywania wiedzy dotyczącej kultury i zwyczajów obywateli Niemiec. Ta wiedza jest mi potrzebna podczas wykony-wania obowiązków służbowych w ramach jedynego w Polsce ,,Wspólnego polsko-niemieckiego zespołu policyjnego Gubin-Guben'', którego uroczystość inaugurująca podpisanie projektu odbyła się w styczniu. Jestem dumna z tego, iż jestem jednym z dwóch polskich policjantów pełniących służbę w tym zespole. Można powiedzieć, że jesteśmy pionierami polskiej Policji działającymi na rzecz mieszkańców miasta Gubin i Guben, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Teraz śmiało mogę powiedzieć, że spełniłam marzenia. Połączyłam swoje zainteresowania z pracą, dzięki czemu jest ona o wiele bardziej przyjemna.

A jak odbierają was mieszkańcy obu miast?
Mieszkańcy miast Gubin i Guben odbierają patrole polsko-niemieckie bardzo pozytywnie. W co-dziennej służbie wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców podnosząc ich poczucie bezpieczeństwa.

Mając 15-letnie doświadczenie, co możesz powiedzieć w kilku słowach o naszej służbie?
Praca w Policji wymaga dużego zaangażowania i niesie ze sobą wiele wyzwań. To służba podczas której każdy funkcjonariusz przeżyje sytuacje trudne, często niebezpieczne, ale także takie które przyniosą dużo satysfakcji. "Dodają skrzydeł'' do dalszego działania i powodują, że pracy w Policji nie zamieniłabym na żadną inną. Myślę że dla wielu policjantów służba w naszej formacji jest nie tylko zawodem jaki wykonują, ale także ich pasją.

Z st. asp. Julitą Cholewińską rozmawiała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, podkom. Justyna Kulka.

Jesteś zainteresowany służbą w policji?

Osobom zainteresowanym służbą w policji przypominamy adres strony internetowej, na której zamieszczone zostały wszystkie informacje związane z rekrutacją: http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/prac/sluzba-w-pol/3580,Dobor.html

W przypadku jakichkolwiek pytań, szczegółowych informacji udzielają pracownicy:

  • Zespołu Kadr i Szkolenia w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim

    (68) 383 31 70, (68) 383 31 71

  • Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Gorzowie Wlkp. Zespół ds. Doboru:

    (95) 738 12 60, (95) 738 12 61, (95) 738 12 62

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto