Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla przedsiębiorców. Samorządy w Krośnie Odrzańskim i Gubinie wprowadzają zmiany, które mają ułatwić życie firmom w czasie epidemii

Redakcja
Burmistrz Marek Cebula mówi, że wdrożenie Krośnieńskiego Parasola Antykryzysowego było możliwe dopiero teraz i gmina zrobiła to najszybciej jak mogła.
Burmistrz Marek Cebula mówi, że wdrożenie Krośnieńskiego Parasola Antykryzysowego było możliwe dopiero teraz i gmina zrobiła to najszybciej jak mogła. Gmina Krosno Odrzańskie
Pomoc dla przedsiębiorców w Krośnie Odrzańskim i Gubinie. W czwartek, 23 kwietnia radni w Krośnie Odrzańskim podjęli uchwały, dzięki którym oficjalnie zaczął działać Krośnieński Parasol Antykryzysowy. Jest to forma pomocy dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa. W Gubinie również samorząd wprowadził pakiet rozwiązań, który ma ułatwić przetrwanie lokalnym firmom. Jak ta pomoc samorządów ma wyglądać w praktyce?

Epidemia koronawirusa uderzyła w lokalne firmy, zwłaszcza w tych średnich i małych przedsiębiorców. Przykładem są sprzedawcy z targowiska, którzy kilka tygodni temu opisywali swoją trudną sytuację.

- Klientów nie ma, ale stać musimy, bo mamy bieżące płatności do uregulowania, czyli czynsze, podatki i ZUS – mówił wówczas Krzysztof Kincel, prezes Stowarzyszenia Handlowców Miasta i Gminy Krosno Odrzańskie.

Tamtejsi handlarze narzekali na brak pomocy ze strony samorządu. Zarówno oni, jak i pozostali przedsiębiorcy musieli poczekać kilka tygodni na pakiet pomocowy, który zaoferował im urząd.

Więcej o targowisku w Krośnie Odrzańskim tutaj:

Dlaczego tak długo przedsiębiorcy musieli czekać na pomoc?

O targowisku w Krośnie Odrzańskim pisaliśmy miesiąc temu, firmy od wielu dni borykają się z problemami przez koronawirusa. Dlaczego więc musieli czekać tak długo na pomoc ze strony samorządów? Głównie z przyczyn technicznych i nowych przepisów, które zostały wprowadzone ze względu na epidemię. Mianowicie nie było sposobu, aby w normalnym trybie przeprowadzić sesję rady miasta i podjąć stosowne uchwały. Samorządy czekały więc na ustalenie niektórych przepisów wykonawczych, aby modyfikacje mogły zostać wprowadzone (m.in. na przepisy umożliwiające organizowanie sesji zdalnie, czyli w trybie on-line).

Jedyne zmiany, jakie mogły być wprowadzone, to takie regulowane zarządzeniem burmistrza. Tak też zrobiono w Krośnie Odrzańskim. Decyzją burmistrza Marka Cebuli czynsz za wynajem nieruchomości należących do gminy został zmniejszony na do 1 zł na dwa miesiące (maj i czerwiec). Ponadto gmina wstrzymała też wszystkie czynności egzekucyjne do zakończenia stanu epidemii. W tym czasie nie będą też wszczynane nowe postępowania podatkowe.

To był dopiero początek. Podwaliny pod Krośnieński Parasol Antykryzysowy.

Na co pozwala Krośnieński Parasol Antykryzysowy?

23 kwietnia radni krośnieńscy w końcu mogli się zebrać. Ale tylko wirtualnie. W czwartek odbyła się pierwsza internetowa sesja rady miasta Krosno Odrzańskie. Podczas tego posiedzenia zostały podjęte dwie uchwały (podjęte jednogłośnie), które rozbudowały możliwości Krośnieńskiego Parasolu Antykryzysowego. Jak pomoże on przedsiębiorcom?

Przedsiębiorcy, którzy wykazują spadek obrotów (nie mniej niż 20 proc. w okresie dwóch kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r. w porównaniu do dwóch analogicznych kolejnych miesięcy w 2019 r. lub nie mniej niż 30 proc. za okres jednego miesiąca po 1 stycznia 2020 r. w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego) oraz podmioty z najbardziej zagrożonych branż wskazanych przez rząd RP w rozporządzeniach ministra zdrowia (m.in. branża hotelarska, gastronomia, transport, usługi związane z rekreacją i sportem, a także salony urody) zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości za budynki oraz grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej za kwiecień i maj 2020.

Ponadto wszyscy przedsiębiorcy z terenu gminy Krosno Odrzańskie, oprócz dotychczas obowiązujących ulg, mogą skorzystać z:

  • odroczenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w maju i czerwcu do 31 sierpnia 2020 r.
  • obniżenia czynszu do 1 zł (za kwiecień i maj 2020 r.) na nieruchomościach wynajmowanych z zasobów gminnych.
  • wydłużenia terminu opłaty za użytkowanie wieczyste i przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności do 30 czerwca 2020 r.
  • czasowego wstrzymania czynności egzekucyjnych.
  • czasowego zawieszenia wszczynania nowych postępowań podatkowych.

- Ta pomoc jest niezbędna dla przedsiębiorców - mówił podczas sesji burmistrz M. Cebula. - Najistotniejsze jest to, żeby rynek pracy w Krośnie Odrzańskim nie załamał się. Wprowadziliśmy udogodnienia dla przedsiębiorców jak najszybciej to było możliwe.

Gubin też zamierza wprowadzić pakiet dla przedsiębiorców o nazwie Wsparcie dla Biznesu

W Gubinie samorząd również wyciągnął pomocną dłoń do przedsiębiorców. Na jakie ulgi właściciele firm i małych biznesów mogą tam liczyć? Zapisy są bardzo podobne do tych, które wprowadzono w gminie Krosno Odrzańskie, z pewnymi wyjątkami.

Gubińskie wsparcie dla biznesu zakłada:

  • zwolnienie z podatku od nieruchomości dla wybranych branż takich jak hotelarska, gastronomia, transport, usługi związane z rekreacją i sportem, salony urody - zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i pracownie tatuażu.
  • wszyscy podatnicy mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności podatku lub o rozłożenie zaległości na raty lub umorzenie odsetek.
  • opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego będzie płatna do 30 czerwca, a nie do 31 marca.
  • opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może być wniesiona do końca czerwca.

W Gubinie również zastosowano ulgi, dotyczące czynszu za wynajem nieruchomości. Jednak w mieście przygranicznym dotyczą one tylko targowisk miejskich i na jeden miesiąc - maj. W kwietniu właścicielom dano 30 proc. upustu.

Powyższe zasady jeszcze nie weszły w życie i mogą zostać zmodyfikowane. - Szczegóły rozwiązań przedstawimy wkrótce, ponieważ wiele z nich musi uzyskać akceptację organów kontrolnych i zostać przyjętych w drodze uchwał – zaznacza Wojciech Sendera, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Chcemy, aby jak największa liczba przedsiębiorców została objęta pomocą - zapewnia burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak.

Radni będą obradować nad stosownymi uchwałami na początku maja.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Czy rząd wstrzyma egzekucje administracyjne prowadzone przez instytucje państwa?:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto