Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 300 milionów na bezpieczeństwo. Wielka inwestycja nad Odrą w okolicy Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego skończona WIDEO

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Inwestycja warta w Nowej Soli 180 milionów złotych zakończona. Drugie z zadań przeciwpowodziowych nad Odrą w okolicy Krosna Odrzańskiego zakończyło się już wiosną. Tam koszt wyniósł 112 milionów złotych. W piątek, 24 listopada odbyła się uroczystość podsumowania prac.

Inwestycje w Nowej Soli. Co zostało zrobione nad Odrą i Czarną Strugą?

Nowy wał powstał na długości 1,7 kilometra na lewym brzegu Odry, powyżej ujścia Czarnej Strugi. Rozbudowano 1,2 kilometra istniejącego wału Odry. Rozbudowano też obwałowania Czarnej Strugi na długości ponad 7,5 kilometrów. W dolnym biegu tej rzeczki powstał wał przegradzający dolinę z nowoczesną śluzą wałową i przepompownią z czterema agregatami pompowymi o łącznej wydajności 10 m3/s, odprowadzającą wody ze zlewni Czarnej Strugi w okresie wystąpienia wysokich stanów wód w Odrze.

– Przepompownia nie dopuszcza, aby wody Odry cofały się w kierunku Czarnej Strugi, żeby Czarna Struga nie podnosiła się. W sytuacji zagrożenia powodziowego na Odrze wrota się automatycznie zamkną, przepompownia się włączy i woda z Czarnej Strugi będzie samoczynnie przerzucana do Odry, nie będzie efektu cofki. To jest wymierny efekt tego, co tutaj zrobiliśmy – wyjaśnia Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Właśnie na terenie tej przepompowni w piątek, 24 listopada odbyło się oficjalne zakończenie inwestycji, która ma na celu rozbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej miasta Nowa Sól i terenu poniżej miasta Krosno Odrzańskie.

– Historyczny moment, historyczna inwestycja – mówi prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. – Tak, jak w 1997 roku byliśmy pierwsi na linii Odry, którzy obronili miasto siłami mieszkańców, tak dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, po tej inwestycji jesteśmy zabezpieczeni i możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, jeśli chodzi o stany Odry.
Włodarz liczy, że nastąpi kontynuacja prac, aby rejon był w 100 procentach zabezpieczony, brakuje jeszcze kilku procent wałów w okolicy Bobrownik.

– Zarządzanie oboma projektami przebiegało ściśle według wymogów kontraktowych. Ostatecznie dzięki wspólnym wysiłkom oba projekty zostały ukończone w efektywny i bezpieczny sposób z zachowaniem wysokiej jakości i uzgodnionych terminów realizacji – podkreśla Liu Xueqiang, przedstawiciel wykonawcy, firmy Sinohydro.[/cyt]

Prawie 300 milionów na bezpieczeństwo. Wielka inwestycja nad...

Koniec prac nad Odrą w okolicy Nowej Soli. "Spełnienie marzeń"

Inwestycja w Nowej Soli to koszt 180 milionów złotych. – Ta inwestycja to dowód na to, że marzenia się spełniają – mówi senator Wadim Tyszkiewicz i przypomina, że pierwsze rozmowy na temat miały miejsce niemal 20 lat temu. – Wprawdzie długo to trwało, ale warto było. Po doświadczeniach z roku 1997, szukaliśmy rozwiązań, żeby mieszkańcy Nowej Soli byli bezpieczni. Wtedy to bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu, ale później w trakcie rozwijania planów, zrealizowaliśmy też cel turystyczny.

To, z czego mieszańcy mogą osobiście korzystać to ścieżka rowerowa na wałach nad Odrą, przedłużenie promenady nad Odrą w Nowej Soli, przy której powstał też miniamfiteatr oraz kładka nad Czarną Strugą na os. Konstytucji 3 maja.

– To pokazuje, że przy tak wielkich inwestycjach, to nie są wielkie tematy, ale kiedy jest wola i współpraca, można je zrealizować i to tutaj miało miejsce – dodaje prezydent Milewski.

Pisaliśmy o inwestycji:

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe nad Odrą. Kluczowe inwestycje dla regionu

Kontrakt podpisany został w 2019 roku. A następnie wystąpiła pandemia i rozpoczęła się agresja Rosji w Ukrainie. Mimo trudności, zadanie w okolicy Krosna Odrzańskiego ukończone przed terminem, wiosną tego roku, a prace w Nowej Soli, z planowanego maja, zakończyły się jesienią.

Koszt zadania w okolicy Krosna Odrzańskiego to 112 milionów zł. Rozbudowane zostały wały przeciwpowodziowe wzdłuż Odry w gminach Krosno Odrzańskie i Maszewo. Nowe wały przeciwpowodziowe chronią miejscowości Kosarzyn, Łomy, Chlebowo, Wężyska, Czarnowo, Sarbia, Chojna, Retno i Strumienno. Inwestycja pośrednio chroni też mieszkańców Połęcka w gminie Maszewo ze względu na możliwości rozlewania się wód wezbraniowych.

– Zarządzanie oboma projektami przebiegało ściśle według wymogów kontraktowych. Ostatecznie dzięki wspólnym wysiłkom oba projekty zostały ukończone w efektywny i bezpieczny sposób z zachowaniem wysokiej jakości i uzgodnionych terminów realizacji – podkreśla Liu Xueqiang, przedstawiciel wykonawcy, firmy Sinohydro.

– Wszystkie inwestycje tego typu, regeneracja wałów, ich wzmocnienie, są kluczowe dla regionu. Są trudne, bo drogie, a nie zawsze potrzebne, ale jak już potrzebne, to bardzo – zauważa wicewojewoda Perczak. – Nie ma wyboru niezależnie od tego, czy są wylewy Odry, czy ich nie ma. Zabezpieczenie musi być. Trzeba wydawać na to pieniądze, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie, a także, żeby inwestorzy chcieli inwestować na terenach ryzyka powodziowego. To sprawy kluczowe dla społeczeństwa i gospodarki.

Jerzy Materna, Poseł na Sejm RP zwraca uwagę na potrzebę zatrzymywania wody w regionie ze względu na susze, które pojawiają się co roku. Poseł liczy, że za 10 lat, dzięki kolejnym inwestycjom, Odra będzie mogła być najczystszą rzeką w Europie.

Wykonawcą inwestycji była spółka Sinohydro Limited. Zadanie sfinansowane zostało z funduszy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawie 300 milionów na bezpieczeństwo. Wielka inwestycja nad Odrą w okolicy Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego skończona WIDEO - Nowa Sól Nasze Miasto

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto