Ptasia grypa pod Krosnem Odrzańskim. W Czetowicach padło ponad 200 kur

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Ponad 150 kur zutylizowano pod Krosnem Odrzańskim z powodu ptasiej grypy.
Ponad 150 kur zutylizowano pod Krosnem Odrzańskim z powodu ptasiej grypy. fot. pixabay.com
12 lutego w Czetowicach (gmina Krosno Odrzańskie) stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 w jednym z gospodarstw. Zostało zutylizowanych 158 kur. Kilka dni później pojawiło się drugie ognisko ptasiej grypy w tej samej miejscowości...

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krośnie Odrzańskim, w Czetowicach, w jednym z gospodarstw stwierdzone zostało ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1.

Zostało zutylizowanych 158 kur. To jednak nie koniec. W tej samej miejscowości wirus został wykryty w kolejnym gospodarstwie.

- 17 lutego ponownie stwierdzono podejrzenie grypy ptaków u kur z chowu przyzagrodowego w Czetowicach, pobrano próby do badania. Zutylizowano 49 kur - informuje Ewa Szybowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim.

Jak dodaje E. Szybkowska, wdrożone zostały procedury obowiązujące przy zwalczaniu grypy ptaków.

- Wokół ogniska zostały wyznaczone obszary: zapowietrzony i zagrożony promieniach odpowiednio 3 i 10 km, w których obowiązują rygorystyczne nakazy i zakazy dotyczące utrzymywania drobiu i innych ptaków, bioasekuracji, postępowania z drobiem, produktami z drobiu, jajami, paszą, ściółką, obornikiem - wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim.

Czym jest ptasia grypa?
Wysoce zjadliwa grypa ptaków HPAI jest chorobą zakaźną – wirusową i wysoce zaraźliwą. Obecnie istnieje bardzo duże zagrożenie jej wystąpienia, dlatego wszyscy hodowcy drobiu i innych ptaków muszą bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad bioasekuracji.

O zagrożeniu informują lokalne samorządy i przekazują ulotki, w których napisane jest co należy robić i jak się chronić w przypadku ptasiej grypy:

"W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Gminy Krosno Odrzańskie hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  • Przetrzymywać drób w izolacji od dzikich ptaków.
  • Przechowywać paszę i ściółkę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z gryzoniami, dzikim ptactwem oraz ich odchodami.
  • Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie i ich odchody.
  • Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz, po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami, umyć ręce wodą z mydłem.
  • Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, W których utrzymywany jest drób.

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy pamiętać o niezwłocznym zgłaszaniu takich przypadków do:

  • Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie Odrzańskim - tel. 68 383 51 73.
  • Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim: tel. 68 410 97 55 lub 68 410 97 63 (w godz. 8.00 - 14.30), kom. 502 624 614 (w godz. 16.00 - 20.00)."

Czworonogi przeżywały koszmar. Były brudne i wychudzone. Wszędzie były odchody...

Ptasia grypa. Objawy u ptaków

Posiadacze drobiu powinni zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu takich objawów, jak:

  • zwiększona śmiertelność;
  • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
  • objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
  • duszność;
  • sinica i wybroczyny;
  • biegunka;
  • nagły spadek nieśności.

Główny Lekarz Weterynarii podaje, że zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z kałem, wydzieliną z oczu, wydzieliną z dróg oddechowych i wydychanym powietrzem.

- Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących - informuje GIW.

Gazeta Lubuska. Ptasia grypa. Co to jest? Czy grozi ludziom?

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie