Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusze w Lubuskiem. Wiele z nich to architektoniczne perełki. Nie mogło zabraknąć w naszej galerii ratusza w Gubinie i Krośnie Odrzańskim

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Ratusz w Gubinie jest położony w zachodniej części rynku i składa się z dwóch prostokątnych skrzydeł, ułożonych w kształcie litery L. Do części południowej dostawiona jest wysmukła wieża, nieco odchylona od pionu, ozdobiona układem półkolistych blend. Wieża nakryta jest pokrytym blachą hełmem z latarnią. Na fasadzie widnieją trzy renesansowe szczyty ozdobione gzymsami i attyką. We wnętrzach zachowały się gotyckie pomieszczenia piwniczne i parterowe ze sklepieniami gwiaździstymi i sieciowymi.
Ratusz w Gubinie jest położony w zachodniej części rynku i składa się z dwóch prostokątnych skrzydeł, ułożonych w kształcie litery L. Do części południowej dostawiona jest wysmukła wieża, nieco odchylona od pionu, ozdobiona układem półkolistych blend. Wieża nakryta jest pokrytym blachą hełmem z latarnią. Na fasadzie widnieją trzy renesansowe szczyty ozdobione gzymsami i attyką. We wnętrzach zachowały się gotyckie pomieszczenia piwniczne i parterowe ze sklepieniami gwiaździstymi i sieciowymi. Mariusz Kapała
Ratusz często jest wizytówką miasta. Zazwyczaj znajduje się w centrum, na rynku. Jeśli to stara budowla, to najpewniej prezentuje się okazale. Jako przykład można podać Gubin, gdzie budynek byłego ratusza zlokalizowany jest zaraz koło ruin kościoła farnego. Niektóre stare ratusze nie doczekały dzisiejszych czasów, jak ten w Krośnie Odrzańskim, który znajdował się w dolnej części miasta. Oto ratusze lubuskich miejscowości. Zapraszamy na wirtualny rajd od ratusza, do ratusza...
Ratusz w Gubinie jest położony w zachodniej części rynku i składa się z dwóch prostokątnych skrzydeł, ułożonych w kształcie litery L. Do części południowej dostawiona jest wysmukła wieża, nieco odchylona od pionu, ozdobiona układem półkolistych blend. Wieża nakryta jest pokrytym blachą hełmem z latarnią. Na fasadzie widnieją trzy renesansowe szczyty ozdobione gzymsami i attyką. We wnętrzach zachowały się gotyckie pomieszczenia piwniczne i parterowe ze sklepieniami gwiaździstymi i sieciowymi.

Ratusze w Lubuskiem. Wiele z nich to architektoniczne perełk...

Zwykle przy lokacji miast wytyczano najpierw centralnie położony kwadratowy bądź prostokątny rynek, z miejscem dla ratusza pośrodku.

Z narożników rynku miały wybiegać pod kątem prostym po dwie prostopadłe do siebie ulice. Rozdzielały one osiem prostokątnych przestrzeni przeznaczonych pod zabudowę oraz tworzyły podstawę w miarę regularnej sieci ulic ciągnących się do miejskich wałów i rowów, zastąpionych później przez mury…

Poznaj tajemnice szprotawskiego ratusza

Jak nie pożar, to wojna

Tak, kwadratowy rynek z ratuszem to u nas klasyka. Cóż, lwia część naszych miast była lokowana na prawie niemieckim, a proces ten rozpoczął Henryk Brodaty. Stąd czujemy się niemal jak u siebie w domu miastach niemieckich lub dolnośląskich. Dla wszystkich - z zasady - wzorcem urządzenia był Magdeburg. Wraz z osadnikami niemieckimi pojawił się w Polsce ratusz, ale też murowany dom miejski lapideae – kamienica. Wcześniej były tu przecież tylko zamki, klasztory, drewniane dwory, karczmy i chałupy.
Ale wróćmy do ratusza. Zazwyczaj wszystko zaczynało się niepozornie od budynku drewnianego, gdzie funkcjonowały kancelaria, archiwum i ławy, gdzie po prostu handlowano. Ratusze wyjątkowo często przebudowywano i było to zarówno odzwierciedleniem rosnącej zamożności i ambicji miasta, ale głównie efektem częstych pożarów, które pustoszyły miasta.
W wielu lubuskich miastach zwiedzanie warto rozpocząć właśnie od ratusza i to wcale nie dlatego, że są pępkiem urbanistycznego porządku. Po prostu są to budynki najstarsze lub najbardziej wartościowe architektonicznie, często są dziełem znamienitych architektów.

Zobacz wspaniałe wieże ciśnień

Po prostu skarby

Od jakiego by tu zacząć...? Może od Bytomia Odrzańskiego. Może dlatego, że znajdziemy tutaj dwa. Pierwszy niestety tylko w formie zaznaczonego na bruku zarysu. Bowiem ta budowla spłonęła. Ale niech nam nie doskwiera poczucie straty. Ten nowszy z imponującą wieżą uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów architektury renesansowej w Polsce.
Renesansowy jest również m.in. ratusz w Lubsku. Został wzniesiony w latach 1580-1582 według projektu Antonio Albertiego.
Podczas wędrówki szlakiem ratuszy nie zabraknie ciekawostek. Bo czy wiecie, że ratusze w Zielonej Górze i Szprotawie mają krzywe wieże. Nie, nie była to fuszerka ich budowniczych, ale ekip dokonujących remontów.
Na koniec pora skończyć ze stereotypem mówiącym, że Gorzów to miasto bez ratusza. Stoi przy ul. Obotryckiej i został zbudowany w 1924 roku. Niedawno archeolodzy znaleźli też ślady starszego, klasycznego, który stał na dawnym rynku niedaleko głównej świątyni...
Na stronie www.gazetalubuska.pl znajdziecie wszystkie lubuskie ratusze. Także takie, jak w Trzebielu, czy Sulęcinie, które przestały istnieć...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto