Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa komory hiperbarycznej. Co to oznacza dla pacjentów?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Rozpoczęła się budowa Ośrodka Terapii Tlenowej na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
Rozpoczęła się budowa Ośrodka Terapii Tlenowej na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL
Na terenie zielonogórskiej lecznicy powstaje Ośrodek Terapii Tlenowej. Budowy podjął się prywatny inwestor. Z terapii będą korzystać pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego. Dlaczego to tak ważna inwestycja?

Leczenie tlenem o podwyższonym ciśnieniu w komorze hiperbarycznej ratuje życie i zdrowie wielu ludzi. Choćby tych zatrutych czadem, poparzonych, walczących z trudno gojącymi się ranami czy nowotworami. Coraz więcej szpitali i ośrodków stara się, by taką komorę mieć u siebie. Podobnie jest ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Początkowo pojawiły się tu problemy
Miasto nie chciało wydać pozwolenia na budowę, twierdząc, że nowa inwestycja spowoduje większy ruch samochodów w tym rejonie miasta i najpierw potrzebna jest budowa w tym miejscu ronda.

Inwestor wybuduje także łącznik komunikacyjny

Umowę z firmą zewnętrzną Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze podpisał w listopadzie 2018 r. W jej ramach szpital wydzierżawił grunt położony pomiędzy budynkiem „U” a budynkiem „L” (za zgodą właściciela, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego). Firma została wyłoniona w ramach konkursu ofert. W umowie wydzierżawiający planował wybudować ze środków własnych budynek parterowy - Ośrodek Terapii Hiperbarycznej wraz z konieczną infrastrukturą. Jednocześnie, w okresie realizacji inwestycji, dzierżawca miał wybudować również ze środków własnych, na potrzeby szpitala tzw. łącznik komunikacyjny, który połączy budynek „U” z budynkiem „L”.

Inwestycja to także stworzenie ciągu onkologicznego

Co oznacza takie rozwiązanie dla pacjentów? Stworzenie „ciągu onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii, Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych, która mieści się w budynku „U” (dziś najciężej chorzy są przewożeni transportem sanitarnym z budynku do budynku); możliwość wykorzystywania komory hiperbarycznej na potrzeby pacjentów.

Miasto dogadało się z zarządem województwa

Okazało się, że mimo początkowych kłótni i nieporozumień, miasto dogadało się z zarządem województwa. I komora hiperbaryczna powstanie w Zielonej Górze.

POLECAMY TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczęła się budowa komory hiperbarycznej. Co to oznacza dla pacjentów? - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto