Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spowiedź wielkanocna 2021. Noc konfesjonałów. Jak i gdzie można wyspowiadać się w czasach pandemii? Czy możliwa jest spowiedź online?

Redakcja Warszawa
Piotr Hukalo/Polska Press
Nadchodzi Wielkanoc - najważniejsze święta dla chrześcijan. To czas, kiedy wierni mają obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty, by w czasie świąt móc przyjąć eucharystię. Czy w tym roku będzie można wyspowiadać się przed Wielkanocą? W których kościołach odbędzie się popularna akcja Noc Konfesjonałów? Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w kościołach.

Według przykazań kościelnych każdy katolik jest zobowiązany przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą - a do tego konieczna jest spowiedź. Dlatego przed świętami wielkanocnymi do konfesjonałów ustawiają się kolejki, w których może być trudno o zachowanie dystansu społecznego.

Noc Konfesjonałów 2021. Gdzie wyspowiadać się przed Wielkanocą?

Dużą popularnością w poprzednich latach cieszyła się Noc Konfesjonałów - organizowana przed Wielkanocą akcja ewangelizacyjna, w ramach której w wielu kościołach w różnych regionach kraju można było spowiadać się nocą. W 2019 r. w Nocy Konfesjonałów udział wzięły 232 parafie. Ze względu na pandemię koronawirusa w 2020 r. akcja została odwołana. W tym roku Noc Konfesjonałów odbywa się ponownie, chociaż parafii, które zadeklarowały swój udział w akcji, jest znacznie mniej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie nockonfesjonalow.pl. W Warszawie spowiedź wielkanocna w ramach Nocy Konfesjonałów odbywa się w zaledwie trzech kościołach:

  • Zmartwychwstania Pańskiego / ul. Księcia Ziemowita 39 / Wielki Czwartek 20:00-22:00
  • Św. Kazimierza / ul. Chełmska 21A / Wielki Piątek 20:30-00:00
  • Kościół Matki Bożej Jerozolimskiej / ul. Łazienkowska 14 / Wielki Piątek 20:00-22:00

Spowiedź wielkanocna i akt żalu doskonałego

Jak wygląda spowiedź w czasach pandemii? W ubiegłym roku, przed Wielkanocą, niektóre parafie umożliwiały wiernym spowiedź poza kościołami - Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie zorganizowała spowiedź na parkingu przed kościołem, bez wysiadania z samochodu. Duchowni zachęcali też do tego, by zamiast spowiedzi w domach dokonać aktu żalu doskonałego.

Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości". Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe - mówi katechizm.

Jak jest w tym roku? "Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty" - czytamy w komunikacie Episkopatu Polski. Formułę spowiedzi znajdziesz TUTAJ

Koronawirus. Obostrzenia w kościołach

Według obowiązujących zasad, w kościele może przebywać jedna osoba na 20 mkw., a odstęp pomiędzy uczestnikami mszy nie może być mniejszy niż 1,5 m.

Spowiedź online i przez telefon?

W związku z trwającą pandemią koronawirusa wiele osób zastanawia się, czy można spowiadać się online. Episkopat przypomina jednak, że spowiedź przez internet czy przez telefon jest nieważna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto