Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

System wideo weryfikacji będzie wspierał sędziów w ORLEN Superlidze

OPRAC.:
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Sędziowie w ORLEN Superlidze będą mogli liczyć na wsparcie technologii
Sędziowie w ORLEN Superlidze będą mogli liczyć na wsparcie technologii Andrzej Kurzyński
Po ponad półtora roku testów rozmaitych systemów, Superliga sp. z o.o. podjęła decyzję o wprowadzeniu technologii wideo weryfikacji w meczach ORLEN Superligi. Sędziowie będą mogli korzystać z tego rozwiązania już od półfinałowych spotkań fazy play-off,

System VR będzie wykorzystywany od obecnego sezonu w trakcie wszystkich meczów półfinałowych, finału oraz spotkań o brąz fazy PLAY-OFF. Jego zastosowanie nie ograniczy się jedynie do ligowych rozgrywek, technologia będzie również obecna podczas wszystkich meczów Final4 ORLEN Pucharu Polski kobiet i mężczyzn rozgrywanych 3-5 maja w Kaliszu. Umowa na wykorzystanie technologii VR została podpisana na cztery lata.

– Decyzja o wprowadzeniu systemu powtórek (VR) do rozgrywek ORLEN Superligi jest odpowiedzią na globalne trendy w sporcie i stanowi kolejny krok w profesjonalizacji piłki ręcznej w Polsce. To naturalny krok w rozwoju. Praca nad wysokim poziomem prowadzenia zawodów przez arbitrów to ważny obszar zarówno dla Superligi sp. z o.o. jak i Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Dotyczy to zarówno obszarów szkoleniowych, jak i nowych rozwiązań technologicznych – mówi komisarz ORLEN Superligi, Piotr Łebek.

Dzięki VR, możliwa będzie weryfikacja kluczowych momentów meczowych, m.in. takich jak: pełne przekroczenie linii bramkowej przez piłkę , zdobycie bramki w regulaminowym czasie gry, niebezpieczne i niesportowe zachowania poza zasięgiem wzroku sędziów, w przypadku wątpliwości poprawna identyfikacja zawodników, którzy otrzymali czerwone kartki, weryfikacja innych skomplikowanych akcji boiskowych, w których bierze udział kilku zawodników, błąd zmiany, symulowanie oraz sytuacje mające wpływ na grę w ostatnich 30 sekundach meczu.

– Bardzo się cieszę, że ORLEN Superliga zdecydowała się na wdrożenie systemu VR, który jest obecny na najważniejszych imprezach mistrzowskich i w najlepszych ligach świata. Handball to coraz szybsza gra. Nowe technologie bardzo się przydadzą w precyzyjnej ocenie sytuacji boiskowych – mówi dyrektor ds. Rozgrywek ZPRP, Mirosław Baum.

Wprowadzenie Video Replay jest kolejnym, ważnym krokiem w kierunku zapewnienia jak największej rzetelności rozgrywek. To również istotne uzupełnienie trwającego od 2021 cyklu szkoleń dla sędziów i delegatów w ramach programu „Elite 2023”, mającego na celu podniesienie poziomu i ujednolicenie linii sędziowania w meczach ORLEN Superligi.

To nie jedyna nowość technologiczna. Od sezonu 2024/2025, w rozgrywkach ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet wprowadzone zostanie obowiązkowe korzystanie przez wszystkie kluby w trakcie wszystkich meczów ligowych z elektronicznego systemu żądania czasu (tzw. buzzer). System będzie zsynchronizowany z tablicą wyników, dzięki czemu po jego skorzystaniu przez trenerów automatycznie zostanie zatrzymany czas gry i uruchomiony sygnał dźwiękowy informujący o czasie dla drużyny. Buzzery zastąpią wykorzystywane dotychczas zielone kartki. Elektroniczny system żądania czasu umożliwi m.in. dokładniejsze mierzenie czasu gry: zredukowanie ryzyka błędów tablicy lub opóźnień w przyznaniu drużynie czasu.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto