Szpital w Gubinie tak wyglądał dziesiątki lat temu. Oto stare zdjęcia z dawnej, gubińskiej lecznicy

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Otwarcie oddziału położniczego (czerwiec 1960) - od lewej: salowa Papież, położna Danuta Zając, lekarz Zygfryd Gwizdalski, pielęgniarki: Raisa Dąbrowska i Joanna Jachimowicz (oddziałowa noworodków).
Otwarcie oddziału położniczego (czerwiec 1960) - od lewej: salowa Papież, położna Danuta Zając, lekarz Zygfryd Gwizdalski, pielęgniarki: Raisa Dąbrowska i Joanna Jachimowicz (oddziałowa noworodków). Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej/Nasz szpital
W szpitalu w Gubinie przyszło na świat wielu mieszkańców powiatu krośnieńskiego. To dawniej była główna lecznica w naszym regionie. Dzięki archiwalnym zdjęciom z książki pt. "Nasz szpital" byłego ordynatora Zygfryda Gwizdalskiego możemy zobaczyć jak wyglądała placówka. Dawniej życie w Gubinie kręciło się wokół szpitala.

Być może szpital w Gubinie powoli się odradza, a na pewno wkrótce mieszkańcy przygranicza będą mieli do znacznie większej oferty usług medycznych niż w ostatnich latach. Powiat krośnieński we współpracy z prywatnymi podmiotami zamierza utworzyć tzw. Gubińskie Centrum Zdrowia.

Kiedyś w Gubinie to był szpital

W czasach świetności wokół szpitala w Gubinie kręciło się życie. Nie tylko sprawy medyczne, ale nawet kulturalne. Ale od początku. Przybliżamy historię szpitala dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. O dawnej placówce medycznej opowiada prezes stowarzyszenia Stefan Pilaczyński oraz były dyrektor szpitala w Gubinie - Zygfryd Gwizdalski. Zdjęcia z książki autorstwa ostatniego z wymienionych (pt. "Nasz szpital") są do obejrzenia w naszej galerii.

Nie tylko ulica Śląska. Wcześniej inne lokalizacje

Szpital miejski w Gubinie założony został w roku 1867 przy dawnym Spicherer Platz (teren obecnego Miejskiego Ośrodka Sportu - pływalnia). W 1905 szpital został rozbudowany. Bardzo istotne przemiany nastąpiły po II wojnie światowej, w roku 1945. Szpital miejski podczas walk o Gubin został poważnie zniszczony.

- Zniszczenia były duże, ale też nie było intencji do jego odbudowy - wspomina dr Z. Gwizdalski. - Resztki szpitala saperzy wysadzili i ostatecznie budynek został rozebrany.

Władza samorządowa, chcąc zapewnić mieszkańcom opiekę medyczną, zaadoptowała na potrzeby szpitala budynek po przedwojennym domu starców (budynki przy ul. Śląskiej). Pierwszym dyrektorem szpitala został dr Marian Zelcer. Karol Szymański, wieloletni pracownik gubińskiej służby zdrowia, wspomina: "Z uszkodzonego szpitala niemieckiego, w którym nawet windy były jeszcze czynne, a pożar strawił dach i drugie piętro, wynosiliśmy ocalałe urządzenia medyczne, łóżka, stoły, krzesła i inne przedmioty wyposażenia i transportowaliśmy je do pomieszczeń budynku na ul. Stalingradzkiej (potem ul. Śląska)".

Remonty i budowa nowego pawilonu

Stary budynek szpitalny przechodził kolejne remonty, adaptacje do zwiększonych zadań i stanowił udrękę jego włodarzy, nie zaspokajając potrzeb i oczekiwań rozwijającego się Gubina. Potrzeby miasta i mieszkańców rosły. W zawiązku z tym zaadoptowano kolejny budynek - blok A (od strony ul. Śląskiej), w którym dotychczas mieścił się ośrodek zdrowia. Wkrótce i tak brakowało w szpitalu miejsc.

- W 1985 roku z inicjatywy dr. Zygfryda Gwizdalskiego – ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego powołany został Społeczny Komitet Rozbudowy Szpitala - opowiada prezes SPZG, S. Pilaczyński. - Na jego czele stanął dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych, Józef Bartkowiak. Budowę nowego pawilonu rozpoczęto w 1986 roku, dwa lata później budowa stanęła. W 1991 roku dr Gwizdalski wystąpił do nowego burmistrza z prośba o pomoc w kontynuacji budowy.

Burmistrz Czesław Fiedorowicz w 1992 roku powołał nowy komitet budowy. Budowa nowego pawilonu szpitalnego trwała kilka lat i zakończyła się ostatecznie w 1996 roku.

Otwarcie oddziału położniczego (czerwiec 1960) - od lewej: salowa Papież, położna Danuta Zając, lekarz Zygfryd Gwizdalski, pielęgniarki: Raisa Dąbrowska i Joanna Jachimowicz (oddziałowa noworodków).

Szpital w Gubinie tak wyglądał dziesiątki lat temu. Oto star...

Czarne chmury nad szpitalem i podział

Po podziale kraju na powiaty o sprawach szpitalnych w Gubinie i Krośnie Odrzańskim zaczęło być głośno. W styczniu 1999 r. nowo powstały powiat krośnieński miał dwa szpitale. Po długich mediacjach w 2001 r. ustalono, że nazwa dla obu szpitali będzie jedna - Szpital Powiatu Krośnieńskiego z obiektami w Gubinie i w Krośnie Odrzańskim. Siedzibę dyrekcji zdecydowano ulokować w Krośnie.

Wtedy jeszcze nie było tak źle, jak opowiada Z. Gwizdalski.

- Dobra była współpraca między szpitalami w Krośnie Odrzańskim i Gubinie, zarówno na niwie służbowej, jak i towarzyskiej - przyznaje. - Były spotkania naukowe, wymieniano doświadczenia zawodowe, wygłaszano referaty, a szczególnie należy podkreślić chęć niesienia pomocy w "podbramkowych" sytuacjach w oddziałach chirurgicznym w Gubinie lub położniczo-ginekologicznym w Krośnie. Żadnej rywalizacji - tylko przyjacielska pomoc i współpraca! Towarzysko odbywały się wspólne pikniki i rywalizacja w sporcie jak np. mecze piłki nożnej.

Szpital w Gubinie dawniej. To była ważna część miasta i całego regionu
Przerwa w meczu piłkarskim służby zdrowia Gubin - Krosno. Wśród graczy m.in. lekarze: S. Drozd, Z. Madyniak, M. Szkudlinski, Z. Gwizdalski i T.Tułacz.Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej/Nasz szpital

To jednak nie był koniec problemów. W 2005 roku gubińska placówka zagrożona była likwidacją. 19 sierpnia 2009 r. rada powiatu podjęła uchwalę o prywatyzacji szpitala powiatu krośnieńskiego. - Od 1 stycznia 2010 szpital przeszedł pod zarząd spółki „Nowy Szpital”, która stopniowo zaczęła przenosić oddziały do Krosna Odrzańskiego - opowiada Z. Gwizdalski. - W 2011 roku ostatni oddział szpitala przeniesiono do Krosna. Gubin został bez szpitala.

Szpital w Gubinie dawniej. To była ważna część miasta i całego regionu
Blokada mostu w Krośnie Odrzańskim w obronie szpitala w Gubinie.Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej/Nasz szpital

W „najmłodszym” budynku dawnego szpitala przy ulicy Śląskiej działały poradnie specjalistyczne i pomoc lekarska po godzinie 18.00. W 2016 roku i tę działalność spółka zlikwidowała. Wszystkie budynki dawnego szpitala zaczęły świecić pustkami. W 2016 roku starostwo zerwało umowę ze spółką „Nowy Szpital” i w porozumieniu z burmistrzem Gubina rozpoczęło organizację nowego szpitala.

Szpital od nowa. Powołanie spółki Zachodnie Centrum Medyczne

Na początku roku 13 stycznia 2017 oficjalnie powołano do życia „Zachodnie Centrum Medyczne Sp. z o.o.”. Umowę spółki podpisali: starosta krośnieński Mirosław Glaz i burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak. Zgodnie z tym dokumentem udziały zostały podzielone w sposób: 75 proc. powiat krośnieński, a 25 proc. miasto Gubin.

W budynkach dawnego szpitala przy ul. Śląskiej 35 1 kwietnia została uruchomiona nocna i świąteczna opieka zdrowotna, a kilka tygodni później punkt pobierania materiału do badań. W trakcie roku, po wielu remontach pomieszczeń i zakupie odpowiednie sprzętu, w Gubinie rozpoczął działalność Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Obecnie spółka stara się o otwarcie oddziału rehabilitacyjnego. Ponadto trwają prace remontowe w jednym z budynków, gdzie będą się mieścić m.in. poradnie. Wszystko ma tworzyć wspomniane na początku Gubińskie Centrum Zdrowia. Ale czy będzie to choć trochę podobne do dawnego szpitala w Gubinie? - Raczej trzeba się pogodzić z tym, że co było, to już raczej nie wróci - przyznaje Z. Gwizdalski.

Protest w szpitalu w Ciborzu:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie