Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Gubinie był kiedyś ważną placówką medyczną w Lubuskiem. Przybliżamy jego historię. Zobacz, jak dawniej wyglądała lecznica

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Sala operacyjna - operuje Jan Cebula, asystuje Elżbieta Grzegorczyk, w tle uczennice Liceum Medycznego Pielęgniarstwa z instruktorką Elżbietą Sowińską.
Sala operacyjna - operuje Jan Cebula, asystuje Elżbieta Grzegorczyk, w tle uczennice Liceum Medycznego Pielęgniarstwa z instruktorką Elżbietą Sowińską. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej/Nasz szpital
Szpital w Gubinie był dawniej jedną z ważniejszych placówek medycznych w naszym regionie. W tym szpitalu na świat przyszło wielu mieszkańców naszego regionu. Jak wyglądał kiedyś? Możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach z książki pt. "Nasz szpital" autorstwa byłego ordynatora Zygfryda Gwizdalskiego. W tym materiale przybliżamy historię gubińskiej lecznicy.

Część usług szpitalnych wróciła do Gubina jakiś czas temu. Obecnie w mieście przygranicznym, w budynkach szpitalnych mieści się m.in. oddział rehabilitacji, nocna i świąteczna opieka oraz Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Kiedyś jednak szpital w Gubinie był przodującą placówką lecznicą.

Szpital w Gubinie dawniej

W czasach świetności wokół szpitala w Gubinie kręciło się życie. Przybliżamy historię szpitala dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

O dawnej placówce medycznej opowiadali prezes stowarzyszenia Stefan Pilaczyński oraz były dyrektor szpitala w Gubinie — nieżyjący już Zygfryd Gwizdalski. Zdjęcia z książki autorstwa ostatniego z wymienionych (pt. "Nasz szpital") są do obejrzenia w naszej galerii.

Szpital w Gubinie nie tylko przy ulicy Śląskiej

Szpital miejski w Gubinie założony został w roku 1867 przy dawnym Spicherer Platz (teren obecnego Miejskiego Ośrodka Sportu — pływalnia). W 1905 szpital został rozbudowany. Bardzo istotne przemiany nastąpiły po II wojnie światowej, w roku 1945. Szpital miejski podczas walk o Gubin został poważnie zniszczony.

- Zniszczenia były duże, ale też nie było intencji do jego odbudowy — wspominał dr Z. Gwizdalski. - Resztki szpitala saperzy wysadzili i ostatecznie budynek został rozebrany.

Władza samorządowa, chcąc zapewnić mieszkańcom opiekę medyczną, zaadoptowała na potrzeby szpitala budynek po przedwojennym domu starców (budynki przy ul. Śląskiej). Pierwszym dyrektorem szpitala został dr Marian Zelcer. Karol Szymański, wieloletni pracownik gubińskiej służby zdrowia, wspomina: "Z uszkodzonego szpitala niemieckiego, w którym nawet windy były jeszcze czynne, a pożar strawił dach i drugie piętro, wynosiliśmy ocalałe urządzenia medyczne, łóżka, stoły, krzesła i inne przedmioty wyposażenia i transportowaliśmy je do pomieszczeń budynku na ul. Stalingradzkiej (potem ul. Śląska)".

Remonty i budowa nowego szpitala w Gubinie

Stary budynek szpitalny przechodził kolejne remonty, adaptacje do zwiększonych zadań i stanowił udrękę jego włodarzy, nie zaspokajając potrzeb i oczekiwań rozwijającego się Gubina. Potrzeby miasta i mieszkańców rosły. W zawiązku z tym zaadoptowano kolejny budynek — blok A (od strony ul. Śląskiej), w którym dotychczas mieścił się ośrodek zdrowia. Wkrótce i tak brakowało w szpitalu miejsc.

- W 1985 roku z inicjatywy dr. Zygfryda Gwizdalskiego – ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego powołany został Społeczny Komitet Rozbudowy Szpitala — opowiada prezes SPZG, S. Pilaczyński. - Na jego czele stanął dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych, Józef Bartkowiak. Budowę nowego pawilonu rozpoczęto w 1986 roku, dwa lata później budowa stanęła. W 1991 roku dr Gwizdalski wystąpił do nowego burmistrza z prośbą o pomoc w kontynuacji budowy.

Burmistrz Czesław Fiedorowicz w 1992 roku powołał nowy komitet budowy. Budowa nowego pawilonu szpitalnego trwała kilka lat i zakończyła się ostatecznie w 1996 roku.

Sala operacyjna - operuje Jan Cebula, asystuje Elżbieta Grzegorczyk, w tle uczennice Liceum Medycznego Pielęgniarstwa z instruktorką Elżbietą Sowińską.

Szpital w Gubinie był kiedyś ważną placówką medyczną w Lubus...

Czarne chmury nad szpitalem w Gubinie i podział

Po podziale kraju na powiaty o sprawach szpitalnych w Gubinie i Krośnie Odrzańskim zaczęło być głośno. W styczniu 1999 r. nowo powstały powiat krośnieński miał dwa szpitale. Po długich mediacjach w 2001 r. ustalono, że nazwa dla obu szpitali będzie jedna — Szpital Powiatu Krośnieńskiego z obiektami w Gubinie i w Krośnie Odrzańskim. Siedzibę dyrekcji zdecydowano ulokować w Krośnie.

Wtedy jeszcze nie było tak źle, jak opowiadał Z. Gwizdalski.

- Dobra była współpraca między szpitalami w Krośnie Odrzańskim i Gubinie, zarówno na niwie służbowej, jak i towarzyskiej — mówił. - Były spotkania naukowe, wymieniano doświadczenia zawodowe, wygłaszano referaty, a szczególnie należy podkreślić chęć niesienia pomocy w "podbramkowych" sytuacjach w oddziałach: chirurgicznym w Gubinie lub położniczo-ginekologicznym w Krośnie. Żadnej rywalizacji — tylko przyjacielska pomoc i współpraca! Towarzysko odbywały się wspólne pikniki i rywalizacja w sporcie jak np. mecze piłki nożnej.

Szpital w Gubinie dawniej. To była ważna część miasta i całego regionu
Przerwa w meczu piłkarskim służby zdrowia Gubin - Krosno. Wśród graczy m.in. lekarze: S. Drozd, Z. Madyniak, M. Szkudlinski, Z. Gwizdalski i T.Tułacz.Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej/Nasz szpital

To jednak nie był koniec problemów. W 2005 roku gubińska placówka zagrożona była likwidacją. 19 sierpnia 2009 r. rada powiatu podjęła uchwalę o prywatyzacji szpitala powiatu krośnieńskiego.

- Od 1 stycznia 2010 szpital przeszedł pod zarząd spółki „Nowy Szpital”, która stopniowo zaczęła przenosić oddziały do Krosna Odrzańskiego — opowiadał Z. Gwizdalski. - W 2011 roku ostatni oddział szpitala przeniesiono do Krosna. Gubin został bez szpitala.

Szpital w Gubinie dawniej. To była ważna część miasta i całego regionu
Blokada mostu w Krośnie Odrzańskim w obronie szpitala w Gubinie.Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej/Nasz szpital

W „najmłodszym” budynku dawnego szpitala przy ulicy Śląskiej działały poradnie specjalistyczne i pomoc lekarska po godzinie 18.00. W 2016 roku i tę działalność spółka zlikwidowała. Wszystkie budynki dawnego szpitala zaczęły świecić pustkami. W 2016 roku starostwo zerwało umowę ze spółką „Nowy Szpital” i w porozumieniu z burmistrzem Gubina rozpoczęło organizację nowego szpitala.

Obecnie działa spółka samorządowa Zachodnie Centrum Medyczne, powołana przez powiat krośnieński. Szpital znów mieści się w dwóch miastach. Obie placówki są rozwijane. W Gubinie mieści się m.in. oddział rehabilitacji, nocna i świąteczna opieka oraz Zakład Opiekuńczo-Lecznicy.

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto