To byłoby ikoniczne miejsce w Gubinie. Teatr na Wyspie był piękny, ale spłonął po wojnie. Zobaczcie stare zdjęcia, gdy jeszcze stał!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Tak wyglądał budynek Teatru Miejskiego na Wyspie Teatralnej (wcześniej Wyspie Strzeleckiej) w Gubinie.
Tak wyglądał budynek Teatru Miejskiego na Wyspie Teatralnej (wcześniej Wyspie Strzeleckiej) w Gubinie. Guben/Gubin jakiego nie znamy/Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej
Teatr miejski byłby jednym z tych budynków, z którego Gubin byłby rozpoznawalny. Ikoniczny obiekt. Ale już go nie ma... Wyspa Teatralna w Gubinie nazywa się tak nie bez przyczyny. Kiedyś znajdował się tam budynek teatru, który przetrwał II wojnę światową. Nie został nawet uszkodzony. Ale w 1945 roku spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądał, kiedy jeszcze stał w Gubinie!

W Gubinie w większym lub mniejszym stopniu zachowało się wiele zabytkowych obiektów, choć większość wymaga remontów, jak chociażby Baszta Ostrowska czy ruiny kościoła farnego:

Teatr na 750 miejsc na byłej Wyspie Strzeleckiej

Wyspa Teatralna nosiła kiedyś nazwę Wyspa Strzelecka. Przez wiele lat ten skrawek ziemi był kojarzony głównie ze strzelaniem. Od XVI wieku, na przestrzeni lat powstawały i były rozbierane strzelnice. Ostatnia dotrwała do 1873 roku. Wówczas wyspa została sprzedana i zaczęła się budowa innej inwestycji.

Jak informuje Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, kamień węgielny pod budowę teatru na wyspie położono 16 sierpnia 1873 roku.

- Znaleziono artystę architekta Oskara Titza, urodzonego w Berlinie, który mógł wznieść godną budowlę w klasycystycznym stylu - opowiada Stefan Pilaczyński, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. - Od Titza pochodziły także plany budowy Teatru Schillerowskiego w Berlinie i Teatru Miejskiego w Poznaniu (wówczas Posen). Budowa gubeńskiego teatru na 750 miejsc, na Wyspie Strzeleckiej zajęła 15 miesięcy.

Karl Gander informował społeczeństwo o oddaniu teatru do użytku pisząc m.in.: "1 października 1874 odegraniem Uwertury Radości autorstwa C.M.Webera, z prologiem Rudolpha Löwensteina i przedstawieniem Fausta Goethego otwarto świątynię muz. Następnego dnia uroczystość została powtórzona, a 3 października otwarto salę koncertową odegraniem Dzieła Stworzenia Josepha Haydna. Następnie odbył się bal".

Popiersie słynnej aktorki przed teatrem

Dla upamiętnienia postaci sławnej gubenianki aktorki Corony Schröter (14.1.1751-23.8.1802) 20 maja 1905 roku przed Teatrem Miejskim postawiono jej popiersie.

- Była przyjaciółką Goethego, aktorką i śpiewaczką - wymienia S. Pilaczyński. - Corona była "dzieckiem" tego miasta, a teatr miejski i zdolności aktorki sprawiły, że pozostała do dziś w pamięci mieszkańców. Ze swego pomnika "pełniła" wartę przed wejściem do świątyni sztuki - przed budowlą, która wszystkich napawała dumą.

W roku 1924 uroczyście obchodzono 50. rocznicę istnienia placówki. - Z dumą i radością podkreślano, że mimo "wszelkich trudności w kraju" teatr zachował swą centralną pozycję w życiu kulturalnym miasta - opowiada prezes SPZG. - Z roku na rok rosły dotacje. Wprowadzano ulepszenia techniczne i organizacyjne. Liczba miejsc wynosiła łącznie 730, a w obiekcie mogły się też odbywać koncerty.

Przetrwał wojnę i... został zniszczony w pożarze

Budynek teatru przetrwał działania wojenne w 1945 roku. Spłonął we wrześniu 1945 roku, prawdopodobnie został podpalony. Motyw i powody nie zostały nigdy wyjaśnione. Mieszkańcy spekulują, że teatr padł ofiarą szabrowników.

- Po wojnie szabrowano i niszczono bez skrupułów - stwierdza miłośniczka historii i administratorka strony internetowej "Guben/Gubin jakiego nie znamy", Marzenna Bartosik. - Tym bardziej, że niemiecka propaganda rozrzucała ulotki z hasłami typu: "My tu wrócimy".

Pozostałości teatru zostały rozebrane jak większość budynków miasta, zasilił w cegłę odbudowywaną stolicę Polski.

- Z przepięknej budowli pozostały jedynie schody i zagłębione w ziemi fundamenty, a także niszczejące resztki kolumn z frontonu teatru - wymienia S. Pilaczyński. - Popiersie Corony Schröter, jak wieść gminna niesie, "wywędrowało" ponoć do Poznania.

- W sierpniu 2009 roku rozpoczęto prace mające wyspie przywrócić jej dawny blask - dodaje Pilaczyński. - To pierwsza po wojnie próba potraktowania wyspy „na serio”. Wycięto część drzew i panoszących się wszędzie chaszczy. Odtworzono frontową ścianę teatru ustawiając na niej pozostałości kolumn.

Uroczyście otwarto wyspę po renowacji 27 czerwca 2010 roku. Otwarcia dokonali burmistrzowie Gubina Bartłomiej Bartczak i Guben Klaus-Dieter Hübner. Przybyli tłumnie na uroczystość gubinianie otrzymali w prezencie na 775. rocznicę miasta nową wyspę, jakiej po wojnie nie widzieli. Dziś Wyspa Teatralna (taką urzędową nazwę otrzymała w latach 70-tych ub. wieku) jest jednym z najbardziej uroczych zakątków miasta.

Dzięki uprzejmości administratorów strony internetowej "Guben/Gubin jakiego nie znamy" możemy zaprezentować Wam zdjęcia teatru oraz pozostałości po nim:

Tak wyglądał budynek Teatru Miejskiego na Wyspie Teatralnej (wcześniej Wyspie Strzeleckiej) w Gubinie.

To byłoby ikoniczne miejsce w Gubinie. Teatr na Wyspie był p...

Zabytkowy kościół w Klępsku, pomnik historii, zalany wodą:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie