Wały w Krośnie Odrzańskim będą tak jak zaplanowano lub... nie będzie ich wcale. Odbyło się spotkanie mieszkańców z Wodami Polskimi

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Spotkanie mieszkańców Krosna Odrzańskiego i pracowników gminy Krosno Odrzańskie z przedstawicielami Wód Polskich w sprawie planowanego przebiegu wałów przeciwpowodziowych w mieście.
Spotkanie mieszkańców Krosna Odrzańskiego i pracowników gminy Krosno Odrzańskie z przedstawicielami Wód Polskich w sprawie planowanego przebiegu wałów przeciwpowodziowych w mieście. Łukasz Koleśnik
Udostępnij:
3 marca mieszkańcy dolnej części Krosna Odrzańskiego spotkali się z przedstawicielami Wód Polskich w krośnieńskim urzędzie miejskim. Przekazane zostały wszystkie uwagi związane z przebiegiem wałów przeciwpowodziowych. Wody Polskie nie dają jednak nadziei na zmiany. Padło zdanie, że albo obwałowanie przebiegnie jak zostało zaplanowane... albo nie będzie go wcale!

Już od kilku tygodni mieszkańcy dolnej części Krosna Odrzańskiego zwracają uwagę na niekorzystny dla nich (oraz całego miasta) planowany przebieg wałów przeciwpowodziowych. Te miałyby zostać wybudowane częściowo na działkach, na których urządzili się mieszkańcy, nawet pozakładali firmy. Do tego główna magistrala wodociągowa, zasilająca w wodę całe miasto, znalazłaby się poza obrębem wału.

Mieszkańcy i gmina przedstawili swoje problemy Wodom Polskim

Mieszkańcy swoje uwagi przekazali gminie Krosno Odrzańskie, która w środę, 3 marca, zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Wód Polskich. Burmistrz Marek Cebula w swoim wystąpieniu przedstawił szereg problemów, dotyczący poszczególnych odcinków planowanych wałów przeciwpowodziowych w Krośnie Odrzańskim.

- Nie udało nam się znaleźć jakiegokolwiek zapisu ze spotkania z projektantem, na którym obecni byliby mieszkańcy Krosna Odrzańskiego, którzy mają swoje uwagi do przebiegu wałów - mówił burmistrz Cebula. - Mamy konkretne zgłoszenia od krośnian, dotyczące planowanej inwestycji i mamy przygotowane pismo z uwagami, które prześlemy do Wód Polskich.

M. Cebula wymienił wszystkie wątpliwości, dotyczące zadania związanego z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Wśród nich znalazły się m.in. brak dojazdu do niektórych nieruchomości w pobliżu głównego mostu, różne wymiary elementów mobilnych, wspomniany wcześniej przebieg wałów przez tereny zagospodarowane mieszkańców, jeden z budynków poza wałem (pozostałby zagrożony zalaniem), brak przepustów odprowadzających wody opadowej, wycinka drzew (w tym wieloletnich dębów), bliskość wałów do domów mieszkalnych.

- Nie wiedzieć czemu projektant zajął się tematem punktowo - mówił burmistrz. - Okalał fragmentami wałów poszczególne budynki, przez co w praktyce według projektu musi powstać kilka "małych wałów", zamiast jednego obejmującego cały teren. Wygląda to tak, jakby nikt nie pofatygował się, żeby w terenie ocenić przebieg obwałowania...

Projektantowi nie można było zadać pytań, ponieważ... przebywa już na emeryturze, a firma, która zajmowała się projektem nie istnieje! Wody Polskie próbowały skontaktować się z projektantem i nakłonić do wzięcia udziału w spotkaniu. Ten nie był zainteresowany.

Spotkanie mieszkańców Krosna Odrzańskiego i pracowników gminy Krosno Odrzańskie z przedstawicielami Wód Polskich w sprawie planowanego przebiegu wałów
Spotkanie mieszkańców Krosna Odrzańskiego i pracowników gminy Krosno Odrzańskie z przedstawicielami Wód Polskich w sprawie planowanego przebiegu wałów przeciwpowodziowych w mieście. Łukasz Koleśnik

Mieszkańcy Krosna mogą zostać bez wody

Jednym z największych problemów jest wodociąg zasilający Krosno Odrzańskie, który według obowiązującego projektu miałby znaleźć się poza wałem.

- Od początku planowania inwestycji Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne w Krośnie Odrzańskim zwracało uwagę, że w projekcie poza wałem pozostawiona została główna magistrala wodociągowa - podkreślał burmistrz Cebula. - W przypadku dłużej stojącej wody na polderze zalewowym w przypadku awarii rurociągu całe miasto, w którym mieszka kilkanaście tysięcy ludzi, pozostaje bez dostępu do wody pitnej! Gdyby chodziło o miejscowość, gdzie żyje tysiąc osób, to można sobie poradzić przy pomocy beczkowozów, ale nie w tym przypadku!

Burmistrz dodał, że choć ta kwestia była zgłaszana, to nie dokonano żadnej korekty w projekcie. Informację potwierdził prezes KPWK, Aleksander Kozłowski. - W procesie inwestycyjnym, który już trwa i wykonawca zajął teren budowy, otrzymaliśmy miesiąc temu pismo od wykonawcy z prośbą o uzgodnienie warunków technicznych - mówił A. Kozłowski. - Te warunki techniczne wydaliśmy już w 2017 roku. Już wtedy też podkreślaliśmy, że nie zgadzamy się na umiejscowienie naszych instalacji poza wałami. Nadal podtrzymujemy nasze stanowisko.

Mieszkańcy prosili o zmiany

Krośnianie obecni na spotkaniu podkreślali, że nie mają nic przeciwko inwestycji i chcą, aby miasto zostało zabezpieczone przed powodzią. Zwracali jednak uwagę, że należy to zrobić, nie stwarzając problemów mieszkańcom.

- Mogliśmy już dawno temu zareagować na te problemy, gdyby konsultacje zostały przeprowadzone wcześniej - mówił Łukasz Michniewicz. - Mówimy o niewielkich poprawkach, przesunięciach wałów o zaledwie kilkadziesiąt metrów. Zapraszamy przedstawicieli Wód Polskich, aby zobaczyli jak wygląda sytuacja na miejscu. Może uda się to zrobić bez większego poślizgu...

- Jestem przedsiębiorcą, którego działka została "podzielona przez wał" - zabrał głos Paweł Kasowski. - Zostaliśmy oszukani. Projekt został wykonany w 2018. Opracowywany był w latach poprzednich. Ponoć wizje lokalne były realizowane w naszym regionie sześć lat temu. My dowiedzieliśmy się o przebiegu wałów pod koniec stycznia tego roku od wykonawcy, czyli przedstawicieli firmy Budimex. Postarajmy się to zrobić tak, żeby wszyscy byli zadowoleni.

Wody Polskie: Jeśli naniesiemy poprawki, to nie wywiążemy się z umowy. Stracimy pieniądze i nie będzie inwestycji

Przedstawiciele Wód Polskich zapewniali, że obwałowanie Krosna Odrzańskiego to inwestycja przede wszystkim dla mieszkańców. Jednak w dalszej części rozmowy wspominali, że naniesienie poprawek będzie bardzo trudne. Może dojść do tego, że trzeba będzie wybrać między obecnym projektem... albo żadnym.

- Kwestia finansowania tej inwestycji do zeszłego roku była niewiadomą. Dzięki staraniom naszym oraz burmistrza Cebuli udało się zdobyć dofinansowanie - mówił Mariusz Przybylski, dyrektor regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (Wody Polskie). - Możemy nanieść poprawki, ale najprawdopodobniej będzie to wymagać kolejnych pozwoleń, wystąpienia o nową decyzję środowiskową. A nie mamy czasu! Inwestycja musi zakończyć się w styczniu 2023 roku. Jeśli wykonawca nie wejdzie na teren jak najszybciej, może okazać się, że nie dopełniamy warunków umowy zawartej z Bankiem Światowym. Skończy się finansowanie, wykonawca schodzi z budowy i musimy zapłacić mu odszkodowanie. Załóżmy, że tak robimy i po zmianach w projekcie pracujemy nad nowymi decyzjami, pozwoleniami. Mijają przynajmniej dwa lata. Jesteśmy przygotowani, ale musimy czekać na finansowanie, którego może już nie być.

Głos zabrali również przedstawiciele firmy Budimex, którzy przyznali, że są w stanie zrealizować drobne zmiany, które nie zostały jeszcze ujęte w projekcie, ale dodali, że większa ingerencja w projekt wymusi nowe decyzje administracyjne. A to musi potrwać...

Dyrektorzy Wód Polskich zapewnili, że zapoznają się z uwagami i pismem gminy Krosno Odrzańskie. Mówili jednak, że w tej chwili mogą być ograniczeni tylko do dwóch opcji: inwestycja ruszy tak jak została zaplanowana albo nie powstanie w ogóle. Burmistrz Cebula ma nadzieję, że uda się wypracować kompromis. Będziemy informować o rozwoju sytuacji w tym temacie.

Spotkanie mieszkańców Krosna Odrzańskiego i pracowników gminy Krosno Odrzańskie z przedstawicielami Wód Polskich w sprawie planowanego przebiegu wałów przeciwpowodziowych w mieście.

Wały w Krośnie Odrzańskim będą tak jak zaplanowano lub... ni...

Lubuskie. Krosno Odrzańskie. Spotkanie z przedstawicielami Wód Polskich. Mieszkańcy i gmina wskazali problemy z przebiegiem wałów przeciwpowodziowych. 03.03.2021:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Liga Mistrzyń nie dla łodzianek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie