Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w Gubinie i okolicy. Zamiast odłowić przepłoszyli wilka. Na jak długo? Czy jest ich więcej w okolicy? Widziano kolejne

Redakcja
Wilki już wielokrotnie pojawiały się na terenie województwa lubuskiego. Oto zdjęcia uchwycone przez naszych Czytelników.
Wilki już wielokrotnie pojawiały się na terenie województwa lubuskiego. Oto zdjęcia uchwycone przez naszych Czytelników. Archiwum prywatne
Wilki w Gubinie i okolicy. Kilka tygodni temu informowaliśmy o wilku, który pojawia się coraz bliżej okolicznych miejscowości. Niektórzy mieszkańcy uchwycili go na zdjęciach. Początkowo wilk miał zostać odłowiony przez specjalistów, ostatecznie zdecydowano się go przepłoszyć. Na jak długo? Czy wilków w okolicy jest więcej?

O wilkach w Gubinie i okolicy pisaliśmy już wcześniej i więcej o tym można przeczytać tutaj:

Wilk przepłoszony. Jest ich więcej w okolicach Gubina?

Ponownie rozmawiamy z wójtem gminy Gubin, Zbigniewem Barskim, który kilka razy widział wilka i nawet uchwycił go na zdjęciu.

- Wilk z okolic Chlebowa został przepłoszony - informuje Z. Barski. - Przez jakiś czas powinniśmy mieć z nim spokój.

Ostatecznie nie zdecydowano się go odłowić. - Później i tak trzeba go wypuścić. Zresztą gdyby nie trzeba było, to nie wiem czy dla jakiegokolwiek zwierzęcia byłaby to dobra alternatywa. Życie w klatce - stwierdza wójt.

Niewykluczone jednak, że wilków w okolicy jest więcej. - Dostałem sygnały, że wilk pojawił się w okolicach byłego dworca PKP w Gubinie oraz stadionu miejskiego - opowiada Z. Barski. - Dostałem też zdjęcia, że wilk pojawił się w mieście, w okolicach ulicy Cmentarnej. Jednak dla mnie zwierzę bardziej wygląda na psa. Trudno powiedzieć czy tych wilków jest więcej w okolicy.

Wilk zagraża człowiekowi lub hodowli. Można odstrzelić? Nie!

Wilk jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce od 1998 roku, więc jego odstrzał jest nielegalny, co nie oznacza, że do takich sytuacji nie dochodziło, nawet w naszej okolicy, np. w Ośnie Lubuskim (więcej tutaj: Straszne! Ktoś zastrzelił wilka w okolicach Ośna Lubuskiego!ch-osna-lubuskiego-cialo-znaleziono-z-ranami-postrzalowymi-drastyczne-zdjecia/ar/12777229))

- Wilk został objęty ochroną ze względu na pożyteczną rolę, którą pełni w utrzymaniu równowagi ekologicznej w ekosystemach leśnych - wyjaśnia Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w Fundacji WWF Polska. - Wilki pomagają minimalizować szkody w gospodarce leśnej, polując na takie zwierzęta jak jeleń i sarna. Wilki ograniczają również szkody w uprawach rolnych polując na dziki i bobry (mogące stanowić istotny procent ich diety w niektórych miejscach). Odstrzał nawet jednego osobnika wilka ma wpływ na funkcjonowanie i trwałość całej wilczej grupy rodzinnej (watahy). Zabicie wilka z pary rodzicielskiej może mieć przemożny wpływ na losy jego potomstwa. Młode, niedoświadczone w polowaniu wilki mogą poszukiwać łatwej zdobyczy, takiej jak nieodpowiednio zabezpieczone zwierzęta gospodarskie, ale mogą też nie być w stanie przeżyć bez ich opieki.

Dlaczego wilk pojawia się blisko domów? Może być dokarmiany...

Jak mówi P. Chmielewski, odławianie czy przeganianie wilka nie powinno być konieczne.

- Obserwacja takich sytuacji jak przejście wilka w nocy w pobliżu zabudowań, czy też zauważenie go przyglądającego się samochodom lub ludziom, nie wymaga podejmowania działań interwencyjnych - podkreśla P. Chmielewski. Warto pamiętać, że młode wilki cechują się krótszym dystansem ucieczki ze względu na swoją większą ciekawość niż ta, która cechuje osobniki dorosłe.

W przypadku Gubina i okolic mieliśmy jednak do czynienia z wilkiem, który w środku dnia nie bał się podchodzić pod domy i nie przeszkadzała mu specjalnie obecność człowieka.

- Jeśli wilk jest spotykany wielokrotnie w pobliżu zabudowań w bliskiej odległości (równej lub mniejszej niż 30 m), może mieć to związek z warunkowaniem pokarmowym takiego osobnika (np. poprzez dokarmianie) - zaznacza pan Piotr. - Należy o tym poinformować i skonsultować się z właściwą miejscowo regionalną dyrekcją ochrony środowiska. W stosunku do wilka obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia. Zezwolenie na odstępstwa od tego zakazu może wydać właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Co zrobić z wilkiem? Najlepiej... nic

- Wilk to dzikie zwierzę - podkreśla P. Chmielewski. - Należy uważać, aby ludzie nie próbowali ich oswajać lub przyzwyczajać do antropogenicznego źródła pożywienia (np. poprzez dokarmianie). Istotne jest również właściwe zabezpieczanie zwierząt gospodarskich za pomocą ogrodzeń elektrycznych, fladr lub dobrze wyszkolonych stróżujących psów pasterskich. Fundacja WWF Polska współpracuje z właściwymi miejscowo regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. Do tej pory przekazaliśmy hodowcom 150 ogrodzeń elektrycznych do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami oraz 38 owczarków podhalańskich.

- Bardzo ważnym elementem są również działania informacyjne i edukacyjne wśród społeczności lokalnych, żyjących na terenach zamieszkiwanych przez wilki - dodaje Chmielewski. - Musimy zapewniać ludziom dostęp do wiedzy o wilkach opartej na aktualnych badaniach naukowych i faktach. Cały czas musimy też walczyć z fake newsami, powszechnie utrwalonymi stereotypami i mitami rodem z bajki o czerwonym kapturku.

Co dalej z wilkami w Lubuskiem?

Wysłaliśmy zapytanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie wilków, podchodzących coraz bliżej domów. Czekamy na odpowiedź

Krosno Odrzańskie/Gubin. Wilk nagrany przez fotopułapkę - lubuskie - autor nagrania Grzegorz Sawko:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto