MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wizyta Anny Marii Wesołowskiej w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. Była sędzia prowadziła zajęcia z uczniami

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
W środę (1 marca) znana z telewizji Anna Maria Wesołowska odwiedziła Zespół Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. Prowadziła zajęcia z uczniami o szerokim zakresie z tematyki prawa.

Anna Maria Wesołowska to polska prawniczka z Łodzi, która obecnie jest w stanie spoczynku. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W 1978 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; otrzymała nominację w 1982. Doświadczona prawniczka znana jest przede wszystkim z serialu (tzw. court show czyli sądowego szoł) w telewizji TVN pt. "Sędzia Anna Maria Wesołowska"

Anna Maria Wesołowska zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Ma już na swoim koncie mnóstwo spotkań z młodzieżą w szkołach w całej Polsce. Nie po raz pierwszy pojawiła się w naszym regionie. W październiku 2020 roku odwiedziła szkoły w gminie Gubin - była w Czarnowicach, Grabicach oraz Chlebowie.

Sędzia Anna Maria Wesołowska w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim

W środę (1 marca) Anna Maria Wesołowska pojawiła się w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. Jak tam trafiła?

- Pomysł zorganizowania spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską zrodził się kilka lat temu - opowiada Agata Czechowska z ZSS w Krośnie Odrzańskim. - Kiedy dowiedziałam się, że istnieje możliwość zaproszenia jej do szkoły pomyślałam, że byłoby to wielkie wydarzenie, a zarazem ogromny zaszczyt gościć ją w naszej szkole.

Anna Maria Wesołowska prowadzi spotkania edukacyjne o szerokiej tematyce związanej z prawem w Polsce. Aby jednak móc zorganizować takie zajęcia w szkole, potrzebne są pieniądze. Te jednak udało się pozyskać krośnieńskiemu Zespołowi Szkół Specjalnych.

- Środki finansowe na ten cel pozyskałam z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu burmistrza Marka Cebuli - mówi A. Czechowska.

Spotkanie Anny Marii Wesołowskiej z uczniami

Sędzia Anna Maria Wesołowska spędziła prawie cały dzień w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. Najpierw odbyły się zajęcia z uczniami klas I-III, później prowadziła warsztaty z klasami IV-VIII i I-III PDP. Po przerwie A. M. Wesołowska poprowadziła Radę Pedagogiczną dla nauczycieli i zaproszonych gości. Następnie spotkała się z rodzicami uczniów.

Zakres tematyki spotkań był bardzo szeroki. M.in. w planie rozmów znalazły się:

  • Znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i świadomej rodziny,
  • Zasady stosowania środków wychowawczych wobec ucznia naruszającego prawo przez szkołę
  • Zasady odpowiedzialności nieletnich w nowej ustawie z 9 czerwca 2022 o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich
  • Nowe zagrożenia; grooming, zbyt wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc, internet, używki; alkohol, narkotyki, dopalacze, e-papierosy, depresje, samookaleczenia
  • Zachowania, na które mamy obowiązek reagować w ramach procedury Niebieskiej karty

- Te cenne lekcje z zakresu edukacji prawnej miały na celu wyposażenie uczniów, jak też ich rodziców, w wiedzę na temat czyhających zagrożeń współczesnego świata, takich jak: zbyt wczesna inicjacja seksualna, internet, używki, w tym alkohol - opowiada A. Czechowska.

- Warsztaty te pozwoliły szerzyć działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie wyżej wymienionych problemów, jak też przygotować dzieci i młodzież do radzenia sobie w sytuacji zagrożenia opisanymi zjawiskami - dodaje pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia. - Spotkanie to miało skłonić uczniów i rodziców do refleksji i uczulić na te problemy.

Sędzia Anna Maria Wesołowska odwiedziła Zespół Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim.

Wizyta Anny Marii Wesołowskiej w Zespole Szkół Specjalnych w...

Gazeta Lubuska Zielona Góra. "Niech dobro wraca":

od 16 lat

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto