Anna Maria Wesołowska to polska prawniczka z Łodzi, która obecnie jest w stanie spoczynku. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W 1978 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; otrzymała nominację w 1982. Doświadczona prawniczka znana jest przede wszystkim z serialu (tzw. court show czyli sądowego szoł) w telewizji TVN pt. "Sędzia Anna Maria Wesołowska"
Anna Maria Wesołowska zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Ma już na swoim koncie mnóstwo spotkań z młodzieżą w szkołach w całej Polsce. Nie po raz pierwszy pojawiła się w naszym regionie. W październiku 2020 roku odwiedziła szkoły w gminie Gubin - była w Czarnowicach, Grabicach oraz Chlebowie.
Sędzia Anna Maria Wesołowska w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim
W środę (1 marca) Anna Maria Wesołowska pojawiła się w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. Jak tam trafiła?
- Pomysł zorganizowania spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską zrodził się kilka lat temu - opowiada Agata Czechowska z ZSS w Krośnie Odrzańskim. - Kiedy dowiedziałam się, że istnieje możliwość zaproszenia jej do szkoły pomyślałam, że byłoby to wielkie wydarzenie, a zarazem ogromny zaszczyt gościć ją w naszej szkole.
Anna Maria Wesołowska prowadzi spotkania edukacyjne o szerokiej tematyce związanej z prawem w Polsce. Aby jednak móc zorganizować takie zajęcia w szkole, potrzebne są pieniądze. Te jednak udało się pozyskać krośnieńskiemu Zespołowi Szkół Specjalnych.
- Środki finansowe na ten cel pozyskałam z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu burmistrza Marka Cebuli - mówi A. Czechowska.
Spotkanie Anny Marii Wesołowskiej z uczniami
Sędzia Anna Maria Wesołowska spędziła prawie cały dzień w Zespole Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim. Najpierw odbyły się zajęcia z uczniami klas I-III, później prowadziła warsztaty z klasami IV-VIII i I-III PDP. Po przerwie A. M. Wesołowska poprowadziła Radę Pedagogiczną dla nauczycieli i zaproszonych gości. Następnie spotkała się z rodzicami uczniów.
Zakres tematyki spotkań był bardzo szeroki. M.in. w planie rozmów znalazły się:
- Znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i świadomej rodziny,
- Zasady stosowania środków wychowawczych wobec ucznia naruszającego prawo przez szkołę
- Zasady odpowiedzialności nieletnich w nowej ustawie z 9 czerwca 2022 o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich
- Nowe zagrożenia; grooming, zbyt wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc, internet, używki; alkohol, narkotyki, dopalacze, e-papierosy, depresje, samookaleczenia
- Zachowania, na które mamy obowiązek reagować w ramach procedury Niebieskiej karty
- Te cenne lekcje z zakresu edukacji prawnej miały na celu wyposażenie uczniów, jak też ich rodziców, w wiedzę na temat czyhających zagrożeń współczesnego świata, takich jak: zbyt wczesna inicjacja seksualna, internet, używki, w tym alkohol - opowiada A. Czechowska.
- Warsztaty te pozwoliły szerzyć działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie wyżej wymienionych problemów, jak też przygotować dzieci i młodzież do radzenia sobie w sytuacji zagrożenia opisanymi zjawiskami - dodaje pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia. - Spotkanie to miało skłonić uczniów i rodziców do refleksji i uczulić na te problemy.
Wizyta Anny Marii Wesołowskiej w Zespole Szkół Specjalnych w...
Gazeta Lubuska Zielona Góra. "Niech dobro wraca":
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?