Władze gminy Krosno Odrzańskie po raz drugi próbują zamknąć szkołę w Radnicy. Rada miejska podjęła uchwałę intencyjną

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
W 2013 roku podstawówka w Radnicy świętowała nadanie imienia ks. Jerzego Popiełuszki.
W 2013 roku podstawówka w Radnicy świętowała nadanie imienia ks. Jerzego Popiełuszki. Archiwum "GL"
Podczas sesji rady miejskiej w Krośnie Odrzańskim, która odbyła się 23 lutego, podjęta została uchwała intencyjna w sprawie zamknięcia szkoły podstawowej w Radnicy i przeniesienia uczniów do Krosna Odrzańskiego. Jednym z powodów jest zbyt mała liczba uczniów. Na zamknięcie szkoły w Radnicy musi wyrazić zgodę kurator oświaty, który w zeszłym roku zablokował to działanie.

Rada miejska w Krośnie Odrzańskim już po raz drugi podchodzi do sprawy zamknięcia szkoły w Radnicy. Pierwsze rozmowy na ten temat odbyły się pod koniec 2019 roku. Jednym z głównych powodów zamknięcia placówki jest bardzo mała liczba uczniów.

Kilka dni temu pisaliśmy o zamiarze przeniesienia szkoły specjalnej właśnie do Radnicy, jeśli szkoła podstawowa zostanie zlikwidowana. Przedstawialiśmy pisma od rodziców, które wpłynęły do starostwa i urzędu miejskiego w Krośnie Odrzańskim. Jak się jednak okazuje, w przypadku szkoły w Radnicy część rodziców nie zgadza się z zamknięciem placówki i przeniesieniem dzieci do Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie Odrzańskim.

Nie pierwsze podejście do zamknięcia szkoły w Radnicy

Należy przypomnieć, że już w zeszłym roku miało dojść do zamknięcia szkoły podstawowej w Radnicy. Ostatecznie jednak do tego nie doszło, ponieważ kuratorium oświaty nie wyraziło zgody na takie działanie.

- Polityka rządu nie zmieniła się. Nie likwidujemy małych szkół – mówiła wówczas Lubuski Kurator Oświaty, Ewa Rawa. – Jeżeli placówka jest dobrze prowadzona, a uczniowie dobrze się w niej czują oraz warunki są odpowiednie, to dlaczego ją zamykać?

Szkoła w Radnicy jednak nie zostanie zamknięta. Przeniesienie wykluczone przez kuratorium

W szkole nie ma wszystkich klas

W gminie Krosno Odrzańskie podjęli drugą próbę zamknięcia placówki w Radnicy przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego. Jak wskazują przedstawiciele urzędu miejskiego, sytuacja w Radnicy wcale nie uległa poprawie. Obecnie do tamtejszej szkoły uczęszcza... 47 uczniów. Ponadto działają tam tylko cztery klasy! W I uczy się sześcioro dzieci, w III - siedmioro, w VI i VII po trzynaścioro, a w VIII ośmioro. Dzieci z klasy I i III część zajęć mają wspólnie. Nie ma klas II, IV i V. Prawie połowa uczniów dojeżdża do szkoły w Radnicy z Gostchorza i Szklarki Radnickiej.

Kolejne problemy to brak kadry pedagogicznej oraz kiepskie wyniki egzaminów zewnętrznych. Według władz gminy rozwiązaniem tej sytuacji mogłoby być przeniesienie dzieci od nowego roku szkolnego do SP nr 3 w Krośnie Odrzańskim. - Gmina zapewni nieodpłatny transport dla wszystkich uczniów odbywających dotychczas naukę w szkole podstawowej w Radnicy do SP Nr 3 w Krośnie Odrzańskim. Dzieci w czasie dowozu będą nadal miały zapewnioną opiekę - informują urzędnicy.

Uchwała o zamiarze likwidacji to wstęp do dyskusji?

23 lutego krośnieńscy radni przegłosowali uchwałę intencyjną, dotyczącą zamiaru likwidacji szkoły podstawowej w Radnicy. - Uchwała będzie konsultowana z rodzicami, związkami zawodowymi, kuratorium oświaty - wymienia burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula.

Włodarz odniósł się również do sprzeciwu części mieszkańców. - Mam wrażenie, że odmienne zdanie w sprawie zamknięcia placówki w Radnicy mają w większości osoby niezwiązane ze szkołą - mówi M. Cebula. - Jeśli chodzi o mieszkańców Radnicy, to niewiele się zmieni, bo będzie tam działała inna szkoła. Dzieci ze szkoły specjalnej nie mają wyboru. Na terenie gminy Krosno Odrzańskie znajduje się tylko jedna tego typu placówka, gdzie warunki są fatalne. Dziwię się, że niektórzy mieszkańcy chcą dobro jednych dzieci przedkładać nad drugie. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o szkoły podstawowe ten wybór jest. Na terenie gmin jest pięć szkół: trzy w mieście i dwie na terenach wiejskich.

Burmistrz nie ukrywa również, że problemem są wydatki na szkołę w Radnicy. - Roczne utrzymanie jednego ucznia w tamtejszej placówce kosztuje ok. 20 tys. złotych - informuje M. Cebula.

Co będzie dalej? Wkrótce spotykamy się z rodzicami i mieszkańcami Radnicy, którzy przedstawią swoje zdanie w tej sprawie. Ponadto ostateczna decyzja o zamknięciu szkoły w Radnicy będzie należała do kuratora oświaty.

W 2013 roku podstawówka w Radnicy świętowała nadanie imienia ks. Jerzego Popiełuszki.

Władze gminy Krosno Odrzańskie po raz drugi próbują zamknąć ...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie