Wójtowie i burmistrzowie powiatu krośnieńskiego w projekcie Centrum Wsparcia Doradczego. To ma być ratunek dla zagrożonych gmin

Redakcja
W czwartek, 24 września została podpisana umowa przez wójtów i burmistrzów powiatu krośnieńskiego, na mocy której samorządy wezmą udział w projekcie pilotażowym Centrum Wsparcia Doradczego.
W czwartek, 24 września została podpisana umowa przez wójtów i burmistrzów powiatu krośnieńskiego, na mocy której samorządy wezmą udział w projekcie pilotażowym Centrum Wsparcia Doradczego. Łukasz Koleśnik
W czwartek, 24 września w siedzibie starostwa powiatowego w Krośnie Odrzańskim spotkali się wójtowie oraz burmistrzowie z regionu. Podpisana została umowa, na mocy której utworzono tzw. Centrum Wsparcia Doradczego. Czemu ma służyć ten nowy twór?

Na spotkaniu obecni byli koordynator nowego projektu (wspomnianego Centrum Wsparcia Doradczego), Anna Januszkiewicz, starosta krośnieński - Grzegorz Garczyński, burmistrz Krosna Odrzańskiego - Marek Cebula, wójt gminy Gubin - Zbigniew Barski, wójt gm. Maszewo - Dariusz Jarociński, wójt gm. Dąbie - Marcin Reczuch, wójt gm. Bobrowice - Wojciech Wąchała oraz wójt gm. Bytnica - Sebastian Bartczak. Zabrakło burmistrza Gubina, Bartłomieja Bartczaka.

Starosta Garczyński otworzył spotkanie i przyznał, że to pierwszy z wielu kroków, który ma doprowadzić do utworzenia obszaru zintegrowanego w powiecie krośnieńskim. - 6 lat temu pojawił się pomysł, abyśmy utworzyli obszar funkcjonalny. Wtedy właśnie mówiło się o promowaniu partnerstw samorządowych i wsparciu ze środków zewnętrznych dla nich - mówił G. Garczyński. - Wówczas pieniądze, które były przeznaczone dla partnerstw dotyczyły jedynie tzw. projektów miękkich (dotyczące m.in. edukacji, integracji społecznej, ale nie inwestycji).

Pojawiły się jednak nowe dyrektywy unijne, według których wspomniane obszary funkcjonalne mają być wspierane w większym stopniu. - Wróciliśmy do tematu powołania takiego obszaru w oparciu o gminy powiatu krośnieńskiego - tłumaczył starosta Garczyński.

Dwie gminy w powiecie tracą na znaczeniu. Nowy twór ma pomóc w zatrzymaniu odpływu mieszkańców i poprawy warunków gospodarczych

- Wszystko dzieje bardzo szybko - mówił burmistrz M. Cebula. - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało o możliwości zgłoszenia do pilotażu Centrów Wsparcia Doradczego (CWD) przez samorządy. Wskazane też zostały gminy, które są dzisiaj zagrożone, jeśli chodzi o utratę swoich funkcji. Jest to m.in. związane z małą ekspansją przemysłu czy wyludnianiem się obszarów.

Na liście ministerialnej znalazły się dwa samorządy z powiatu krośnieńskiego: gmina wiejska Gubin oraz gmina Bytnica. - Ministerstwo spróbuje przyjrzeć się tym obszarom i sprawić, aby powstały projekty, które zapobiegną dalszej degradacji tych obszarów.

Dodatkowe pieniądze oraz punkty przy projektach?

Ale jak się okazuje, na Centrum Wsparcia Doradczego mogą skorzystać też inni. W przedsięwzięciu bierze udział cały powiat krośnieński. Jak informuje A. Januszkiewicz, koordynator projekt, podczas pilotażu CWD opracowane zostaną analizy, przeprowadzone zostaną szkolenia. Wszystko ma prowadzić do tego, aby sąsiednie gminy lepiej ze sobą współpracowały oraz żeby każdy samorząd przygotował odpowiednią strategię rozwoju.

CWD może też w przyszłości pomóc w kluczowych inwestycjach. - Obszary funkcjonalne będą miały dostęp do środków pomocowych, których nie ma nikt inny - wyjaśniał podczas spotkania burmistrz Cebula. - Ponadto istnieje szansa, że przy ocenie niektórych wniosków będziemy mieli lepszą pozycję na starcie, ponieważ pozyskamy dodatkowe punkty za współpracę na obszarze funkcjonalnym.

Włodarze krótko przedyskutowali sprawę i stwierdzili, że można spróbować. - Z projektem nie wiąże się żadne ryzyko, a sporo można zyskać - uznali i podpisali umowę. W tym roku mają zostać dopełnione pozostałe formalności związane z utworzeniem CWD. Od początku przyszłego roku ruszy kolejny etap związany z planowaniem rozwoju obszarów.

Lubuskie. Krosno Odrzańskie. Wójtowie i burmistrzowie powiatu krośnieńskiego podpisali umowę. Utworzyli Centrum Wsparcia Doradczego:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie