Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współpraca policjantów z Gubina i Guben. Wspólne patrole na przygraniczu. Jak wyglądają działania polskich i niemieckich mundurowych?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Współpraca polskich i niemieckich policjantów z Gubina i Guben.
Współpraca polskich i niemieckich policjantów z Gubina i Guben. Lubuska Policja
Policjanci z Gubina i Guben prowadzą wspólne działanie już od dawna. W zeszłym roku powołano nawet polsko-niemiecki zespół policyjny. Jak obecnie wygląda współpraca mundurowych z przygranicza?

Na ulicach Gubina i Guben możemy spotkać polsko-niemieckie patrole. Ich wspólna działalność, to efekt wieloletniej współpracy, której zwieńczeniem było podpisanie projektu o utworzeniu wspólnego niemiecko-polskiego zespołu policyjnego w Guben/Gubin.

Współpraca polskich i niemieckich policjantów z Gubina i Guben.

Współpraca policjantów z Gubina i Guben. Wspólne patrole na ...

Polsko-niemieckie patrole policji

Polsko-niemieckie patrole dbają o bezpieczeństwo na ulicach przygranicznych miast Gubin i Guben. Po przeszło rocznej przerwie, gdzie z uwagi na panującą pandemię Covid-19 i wprowadzone obostrzenia, wspólne służby zostały zawieszone.

- W sobotę (2 października) policyjni partnerzy ponowie mogli wspólnie przeciwdziałać przestępczości przygranicznej i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców - informuje oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, podkom. Justyna Kulka. - By jeszcze szerzej dotrzeć do społeczeństwa, uczestniczyli w polsko-niemieckim jesiennym festynie zorganizowanym w Guben. Ich obecność cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy, którzy chętnie rozmawiali z policjantami, stanowiącymi ważny punkt kontaktowy dla obywateli obu miast.

Po co polsko-niemieckie patrole w Gubinie i Guben?

- Celem polsko-niemieckiego projektu jest podniesienie współpracy instytucjonalnej policji obu krajów w obszarze przygranicznym, a w szczególności w Gubinie i Guben, zwiększenie skuteczności w zwalczaniu przestępczości oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców - wyjaśnia podkom. J. Kulka.

Policjanci oddelegowani do zespołu posługują się dwoma językami, które mimo zawieszenia wspólnych służb, doskonalili. Dokształcają się również w zakresie sytuacji prawnej obu krajów, zwyczajów i różnic kulturowych.

- Wszystko po to by jeszcze lepiej zrozumieć problem z którym zgłasza się mieszkaniec i potrafić mu zaradzić - dodaje Kulka. - Policjantów będziemy mogli spotkać między innymi na ulicach miast, podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, a także będą stanowili istotny element w procesie wykrywczym.

KRYMINALNY CZWARTEK - Grupa przestępcza rozbita. Zajmowali się oszustwami skarbowymi na wielką skalę! Są kolejne zatrzymania:

CZYTAJ RÓWNIIEŻ:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto