Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy zespół klasztorny we Wschowie i jego klimatyczne wnętrza. To jedno z najpiękniejszych miejsc sakralnych w Lubuskiem

OPRAC.:
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kościół pw. św. Józefa i klasztor we Wschowie to bardzo wyjątkowe miejsca. Przepiękne wnętrza, ciekawa historia i niepowtarzalny klimat zachęcająco do odwiedzin tego miejsca.
Kościół pw. św. Józefa i klasztor we Wschowie to bardzo wyjątkowe miejsca. Przepiękne wnętrza, ciekawa historia i niepowtarzalny klimat zachęcająco do odwiedzin tego miejsca. Mariusz Kapała / GL
- Dobrze jest przyjść tu, kiedy nie ma ludzi, jest cicho, modlitewnie, kiedy piękno i bogactwo baroku, sprzyja radosnemu wielbieniu Boga w ciszy i spokoju - wyjaśnia o. Alojzy.

Spis treści

Od trójarkadowego wejścia do ciemnej kruchty

- Do kościoła Franciszkanów wchodzimy przez wybudowane wraz z krużgankami w latach 1745-1747 trójarkadowe wejście. Na osi filarów arkad, na ozdobnych postumentach umieszczono po lewej stronie rzeźbę założyciela zakonu franciszkańskiego św. Franciszka z Asyżu a po prawej – św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu - opisuje miejsce o. dr Alojzy Pańczak OFM na portalu klasztoru.

Kierując się na lewo od wejścia, wchodzimy do ciemnej kruchty. Na prawo znajduje się kaplica Krzyża św., a w głębi kruchty widzimy umieszczoną w 1949 r., w niszy figurę św. Antoniego z Padwy.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

W tym miejscu o. Alojzy radzi się zatrzymać na chwilę, aby "z perspektywy poddać się działaniu wspaniałego złoto-białego, wypełnionego ciepłym blaskiem wnętrza świątyni".

- Całe niezwykle bogate, barokowo-rokokowe wyposażenie, freski na ścianach i sklepieniu, delikatny zapach kadzidła, świec i kwiatów zdają się głosić „chwałę na wysokości Bogu”. Mamy przed sobą jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce – kościół franciszkański. Dobrze jest przyjść tu, kiedy nie ma ludzi, jest cicho, modlitewnie, kiedy piękno i bogactwo baroku, sprzyja radosnemu wielbieniu Boga w ciszy i spokoju - wyjaśnia o. Alojzy.

Zobacz zdjęcia z wnętrz zabytkowego klasztoru i kościoła:

Jak zwiedzać? Gdzie się zgłosić?

Bracia zakonni informują na portalu klasztoru, że kościół klasztorny pw. św. Józefa oraz krużganki do niego należące można zwiedzać od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz w niedziele, w godzinach od 14:00 do 16:00, po uprzednim zgłoszeniu się przy furcie klasztornej (wejście od ulicy Klasztornej 2).

Zabytkowy zespół klasztorny we Wschowie. Jak dojechać? - mapa:
Kościół klasztorny pw. św. Józefa znajduje się niemal w samym centrum Wschowy przy ulicy Klasztornej 2a. Latwo tam trafić, kierując się jedną z głównym dróg miasta, czyli ulicą Kościuszki od zachodu, Niepodległości od wschodu czy Wolsztyńską od północy.

Pożar, który zniszczył klasztor

Z publikacji Stanisława Kowalskiego "Zabytki architektury województwa lubuskiego" dowiadujemy się, że pierwotnie był to klasztor bernardynów, wzniesiony w 1456 roku.

- W XVI wieku opuścili miasto, a później pożar zniszczył klasztor. W 1629 zakonnicy wrócili i zbudowali murowany klasztor i kościół. Ok. 1730 r. założono zewnętrzny dziedziniec z krużgankami i kaplicą Świętego Krzyża. W 1745 do kościoła dostawiono wieżę, zaprojektowaną przez Józefa Steinerta z Leszna. Uszkodzony pożarem w 1824 kościół odbudowano i odrestaurowano. W 1827, gdy klasztor został skasowany, przy kościele utworzono parafię, w klasztorze zaś urządzono szkołę, w 1882 odnowiono polichromię i ołtarze - czytamy w publikacji S. Kowalskiego.

Franciszkanie przejęli klasztor w 1945 roku.

Warto zobaczyć we Wschowie. Kolegium jezuickie

  • Będąc we Wschowie, warto również zobaczyć dawne kolegium jezuickie. Mieści się na starym mieście na Placu Farnym. Działają tutaj Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Ziemi Wschowskiej.
  • Nie można pominąć też wschowskiej fary, której wieża króluje nad miastem. Jest możliwe, że ten kościół założył król Kazimierz Wielki lub Władysław Jagiełło.
  • Wprawdzie kolejny obiekt, który mamy na myśli, jest zamknięty, ale warto obok przejść i podnieść w górę wzrok. To kościół Żłóbka Chrystusa na pl. Powstańców Wielkopolskich.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto