Zderzenie roweru z samochodem w Gubinie. 68-letni mężczyzna trafił do szpitala. Policjanci apelują o ostrożność

OPRAC.:
Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wrócił sezon na rowery. Policjanci apelują o ostrożność na drodze. W ostatnich dniach w Gubinie doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym.
Wrócił sezon na rowery. Policjanci apelują o ostrożność na drodze. W ostatnich dniach w Gubinie doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Lubuska Policja
We wtorek (30 marca) na ulicy Rycerskiej w Gubinie doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem. 68-letni mężczyzna trafił do szpitala. Policja apeluje o ostrożność i podkreśla, że rowerzyści są pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Rowerzysta ma swoje obowiązki, ale i uprawnienia o czym czasami zapominają kierowcy.

We wtorek (30 marca) ścieżką rowerową na ulicy Rycerskiej w Gubinie. W pewnym momencie drogę zajechała mu wyjeżdżająca z posesji kierująca, w wyniku czego mężczyzna uderzył w pojazd i upadł na chodnik.

- 68-latek z podejrzeniem złamania stawu skokowego został zabrany do szpitala w Krośnie Odrzańskim - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, podkom. Justyna Kulka. - Ze wstępnych ustaleń wynikało, że kobieta włączając się do ruchu nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzyście, doprowadzając tym samym do zderzenia.

Wrócił sezon na rowery. Policjanci apelują o ostrożność na drodze. W ostatnich dniach w Gubinie doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym.

Zderzenie roweru z samochodem w Gubinie. 68-letni mężczyzna ...

Pogoda się poprawia, sezon dla rowerzystów można uznać oficjalnie za otwarty, więc na drodze będzie ich coraz więcej. Policjanci przypominają, że ta grupa osób jest pełnoprawnym użytkownikiem drogi, która ma swoje obowiązki, ale i uprawnienia, o czym zdarza się że zapominają kierowcy. Ponadto warto zauważyć, że w sytuacji gdy dochodzi do zderzenia z samochodem, taki cyklista, podobnie jak pieszy, jest bez szans.

O czym należy pamiętać?

- Mając na względzie zaistniałe zdarzenie, policjanci powiatu krośnieńskiego przypominamy zarówno kierującym jak i rowerzystom o przestrzeganiu przepisów i wzajemnym szacunku na drodze - mówi J. Kulka.

Jakie są zatem obowiązki kierującego wobec rowerzystów?

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
 • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
 • Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
 • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
 • Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

A co przepisy mówią o obowiązkach i uprawnieniach rowerzystów?

 • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć odpowiednie miejsce na jezdni
 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
 • Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

 • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba ,że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
 • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
 • Czepiania się pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
 • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
 • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
 • Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Bezpieczeństwo rowerzysty w dużej mierze zależy także od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia, na który przypominamy składa się:

 • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
 • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
 • co najmniej jeden sprawny hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

PlayPlay Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Nie szanujemy, rozwalamy, urywamy koła. Biedny los rowerów miejskich w Zielonej Górze. Wandale nie pozostają bezkarni:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wideo

Materiał oryginalny: Zderzenie roweru z samochodem w Gubinie. 68-letni mężczyzna trafił do szpitala. Policjanci apelują o ostrożność - Gubin Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie